Diğer

  DMI İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Birçok teknik analistin sıklıkla kullandığı DMI indikatörünün ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyelim.

  DMI İndikatörü Nedir?

  Türkçe karşılığı “Yönsel Hareket Endeksi” olan DMI; analizi yapılan yatırım ürününde bir trendin olup olmadığını, trendin yönünü ve kuvvetini gösteren önemli bir indikatördür (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?). DMI indikatörünün üç adet parçası bulunmaktadır: +DI, -DI ve ADX. Genellikle ADX kırmızı renkle, +DI mavi renkle ve -DI turuncu renkle gösterilmektedir.

  DMI Indikatoru 26.07-1

  DMI İndikatörü Nasıl Kullanılır?

  Eğer +DI çizgisi, -DI çizgisinin üzerindeyse bu durum piyasa hareketinin “yukarı” yönlü olduğunu gösterir. Tam tersine, eğer -DI çizgisi +DI çizgisinin üzerindeyse bu durum piyasa hareketinin “aşağı” yönlü olduğunu göstermektedir.

  DMI Indikatoru 26.07-2

  Bu indikatörün bir diğer parçası olan ADX ise piyasada trend olup olmadığını göstermektedir. Eğer piyasada bir trend varsa ve bu trend devam ediyorsa ADX yükselir. Tam tersine, eğer piyasa yatay veya var olan trend zayıflıyorsa ADX düşüş gösterir. Yani; ADX bir trendin olup olmadığını gösterir, trendin hangi tarafa doğru olduğunu göstermez.

  DMI Indikatoru 26.07-3

  Aşağıdaki örneğimizde ise bu üç çizginin birlikte nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz. Yükselen trendin başlangıcı ile long işlem açtığımızı varsayalım (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?). Fakat işlemden en kârlı şekilde nerede çıkabileceğimiz bilmiyoruz ve bu yüzden DMI indikatörünü kullanmaya karar verdik. DMI indikatörünü incelerken +DI çizgisinin ADX çizgisini aşağı yönlü kestiğini görüyoruz. Bu bir “Trend zayıflıyor olabilir, satışa hazırlan.” sinyali olarak yorumlanmalıdır. İşlemden çıkmak için bir tane daha onay işareti bekliyoruz ve bu işaret ADX çizgisinden geliyor. Kırmızı kutu ile gösterdiğimiz seviyede ADX çizgimiz yönünü aşağıya çevirmiş. Bu ise “Trend zayıflıyor.” anlamına gelmektedir. Tam bu anda fiyatın tepe noktayı yaptıktan sonra düşüşe geçtiğini ve yükselen trendin kırıldığını görüyoruz. Biz ise ikinci onay işareti olan ADX çizgisinin yönünü aşağıya çevirmesi ile kârlı bir şekilde işlemimizi kapatmış bulunmaktayız.

  Bir düşen trendin sonlanacağını anlamak için ise -DI çizgisinin ADX çizgisini aşağı doğru kesmesi ve ADX çizgisinin yönünü yukarı doğru çevirmesi beklenmelidir.

  DMI Indikatoru 26.07-4

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  BlackRock’un Spot Bitcoin ETF’sinde Yönetilen Varlık 10 Milyar Dolara Ulaştı!

  Varlık yöneticisi BlackRock'un spot Bitcoin ETF'si IBIT, BTC fiyatı güç kazanırken 10 milyar dolar AUM başarısına ulaştı.

  Bank of America ve Wells Fargo, Spot Bitcoin ETF’lerine Erişim İmkanı Sunacak!

  Son gelen raporlara göre, bankacılık devleri Bank of America ve Wells Fargo, ABD'deki spot Bitcoin ETF'lerine kapılarını açabilir!

  Mike Novogratz ve Cathie Wood, Bitcoin için Görüşlerini Açıkladı

  Galaxy Digital'in kurucusu Mike Novogratz ve ARK Invest'in kurucusu Cathie Wood, Bitcoin piyasası için beklentilerini ve görüşlerini açıkladı.

  Bitcoin Fiyatındaki Güçlü Artışa Rağmen, Analistler Önemli Bir Uyarıda Bulunuyor

  The Market Ear analistlerine göre, Bitcoin'de bu seviyelerde işlem almak risk içerebilir; Analistlerin yorumları ve RSI verileri!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!