sanal dolar

‘Dijital Dolar’ için ABD Milletvekilleri Yasayı Sundu

Güncellenme Tarihi

ABD, Korona Virüs salgınının eden olduğu ekonomik durgunluğu daha iyiye götürme adına bir takım çözümler arıyor. Bunlardan biri ödemeleri sağlayabilmek için bir dijital dolar birimi oluşturmak. Buna nazaran bugün ABD Milletvekilleri dijital dolar yasasını kongreye sundu.

‘Dijital Dolar’ için ABD Milletvekilleri Yasayı Sundu

dijital dolar

Eğer yasa geçerse, yasa uyarınca Kongre, Federal Rezerve, ülkedeki ABD sakinlerinin, vatandaşlarının ve işletmelerinin finansal hizmetlere erişmesini sağlayacak olan “Sanal Dolar Hesap Cüzdanları” anlamına gelen “FedAccounts” oluşturma yetkisi verecek.

Sanal Dolar Blockchain Tabanlı Olmayabilir

Özellikle belirtmekte fayda var, bu dijital dolarlar sabit para değildir ve herhangi bir türden bir blockchain altyapısına dayanıyor gibi görünmemektedir.

Geçtiğimiz yıl Facebook’un ortaya çıkardığı Libra, şimdi sadece bir çoklu para birimi destekli token yerine bir dizi stable coin gibi piyasaya sürmeyi planlıyor. Yeni yasa geçerse Libra ile benzer bir dijital dolar olacağı alınan bilgiler arasında.

Senatör Brown sanal dolar ile ilgili, “Bu salgının zirvesinde, çalışkan Amerikalıların ve tüketicilerin mali refahını korumak için daha fazlasını yapmalıyız,” dedi Brown, “Bu krizin ön saflarındalar ve zaten ekonomik krizin etkilerini fazlasıyla hissediyorlar.”

“Benim hayalim, her Amerikalının ücretsiz bir banka hesabı açmasına izin verecek, böylece zor kazanılan paralarına erişmek için pahalı çek kasiyerlerine güvenmek zorunda kalmayacaklar,”

Brown

Uzmanlardan analizlerle güncel dolar yorumlarını aşağıdaki yazımızdan okuyabiliyorsiniz.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.