CBDC Jamaika’da Kullanılmaya Başlandı: İlk Parti Basıldı!

cbdc-1-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Jamaika Bankası, bu Aralık ayında sona eren bir pilot uygulamanın parçası olarak kurumlara ve yetkili ödeme hizmeti sağlayıcılarına toplam 1,5 milyon dolarlık CBDC ihraç etmeyi planlıyor.

CBDC için İlk Adımlar Atıldı! Herşey Hazır

CBDC

Jamaika Bankası, BOJ, ülkenin ilk CBDC grubunu bastı. Jamaika merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile agresif bir şekilde ilgileniyor. BOJ, özel CBDC bölümünün Pazartesi günü düzenlenen bir mali törende dijital para basma sürecini gösterdiğini resmen duyurdu. Jamaika dolarının (JMD) dijital versiyonunun ihraç süreci, Jamaika maliye bakanı Nigel Clarke, BOJ valisi Richard Byles ve bir grup üst düzey BOJ yöneticisinin yanı sıra İrlandalı teknoloji firması eCurrency Mint’ten bir yönetim ekibinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Duyuruya göre, BOJ, bu Aralık ayında sona eren dijital para pilot programının bir parçası olarak mevduat kabul eden kurumlara ve yetkili ödeme hizmeti sağlayıcılarına CBDC biçiminde toplam 230 milyon JMD (1.47 milyon dolar) ihraç etmeyi planlıyor.

CBDC Kullanımı için Neredeyse Herkes Hazır!

CBDC

Bakan Clarke, Jamaika hükümetinin ülkenin dijital para projesinin geliştirilmesinde hızlı ilerleme kaydettiğini söyledi. Ada ülkesinde dijital bir ekonominin yaratılmasındaki önemli rolünün altını çizdiğini belirtti. Yetkili ayrıca, yerel milletvekillerinin 2021’in sonuna kadar CBDC için yasal bir temel sağlamak amacıyla yasal değişiklik üzerinde çalıştıklarını söyledi.  BOJ başkanı Byles’a göre, Jamaika’nın bir sonraki benimseme adımı, CBDC’yi kullanıcılara getirerek yaygın erişim ve kabul sağlamak olacak.

Amaç Herkesin Kullanması ve Ekonomiyi Canlı Tutmak

cbdc

Duyuru, Jamaika CBDC’sinin kullanıcılara “etkin ve güvenli ödemelerin daha kolay erişilebilen yolları” da dahil olmak üzere bir dizi avantaj sağlamayı amaçladığını belirtiyor. Merkez bankası, “Mevduat alan kurumlar ve BOJ’un kendisi için, nakit yönetimi süreçlerini ve maliyetlerini iyileştirme fırsatı sunuyor” dedi.

Yetkili Byles, ilk kullanıma sunulmasının Ağustos ayında planlandığını açıklarken, son gelişmeler BOJ’un planlarıyla uyumlu. BOJ tarafından kontrol edilen ve ihraç edilen ülkenin CBDC’si, Jamaika’nın banknotlarını tamamlayacak şekilde tasarlandı. Finansal kurumlarının para birimini bireysel ve ticari hesap sahiplerine, JMD’ye 1:1 oranında sabitlenmiş her bir dijital token ile ihraç etmesine izin veriyor.

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster