CBDC için FED Üyesinden Açıklama Geldi!

Christopher J. Waller

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

CBDC için Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesi Christopher J. Waller, bugün bir merkez bankası toplantısında canlı olarak konuştu. Konuşması sırasında verdiği önemli alıntıların bir özetini CoinOtağ olarak sizler için hazırladık.

Genel görüş, Waller’ın bir CBDC üzerinde o kadar da olumlu düşünmediğini gösterdi. “Bir CBDC’nin, diğer programlar tarafından daha hızlı ve etkili bir şekilde ele alınmayan mevcut herhangi bir sorunu çözeceğini düşünmüyorum.” dedi. Waller ayrıca, federallerin potansiyel bir CBDC yaratmasının ardından ödeme maliyetlerini azaltmak için bir CBDC’ye ihtiyaç olmadığını da vurguladı.

Konuya Hiç Olumlu Bakmıyor! Belki Bir İhtimal…

CBDC

Waller ayrıca Stablecoin (değeri bir dış varlığa bağlı olan bir tür kripto para birimi) hakkında da konuştu ve “Stablecoin, ödemeler için banka marjları üzerinde baskı oluşturabilir” dedi. Waller ayrıca Stablecoin’lerin yasal, düzenleyici ve politika gibi zorlukları olduğunu da belirtti. Bununla birlikte, bir Stablecoin, dolara bire bir sabitlenirse ve güvenli, likit bir varlık havuzuyla desteklenirse çekici bir ödeme aracı olarak hizmet eder.

CBDC, Stabil Coin’e Göre Daha Mantıklı Olabilir!

CBDC

Bir veya daha fazla Stabilcoin düzenlemesi önemli bir kullanıcı tabanı geliştirir. Bu olay ödemeleri işlemek için bankalar için büyük bir meydan okuma haline gelir. Daha da önemlisi, bu tür Stablecoin’leri kullanan ödemeler. Bir ödeme başlatmak veya almak için herhangi bir ücret gerekmeyeceği için “ücretsiz” olur. Waller sözlerine şöyle devam etti: “Güvenli ve likit varlıklarla desteklenmeyen belirli bir Stabilcoin’i desteklemediğimi lütfen unutmayın. Bir Stablecoin’in bir ABD dolarına çevrilme vaadi tam olarak inandırıcı değildir. Stablecoin üzerinde gerçek bir çalışma ile test ettik biz bunları.”.

CBDC Bizim için Mantıklı Bir Seçim Değil

Dolar

Waller konuşmasını bir CBDC’nin mevcut durumunun bir özetiyle bitirdi. “Özetle, CBDC’ler Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde muazzam bir ilgi yaratmaya devam ediyor. Bir Federal Rezerv CBDC’sinin ABD’nin karşı karşıya olduğu herhangi bir büyük sorunu çözeceğinden şüpheliyim. Bir CBDC ile ilişkili potansiyel maliyetler ve riskler de vardır. Devletin ekonomiye müdahalelerinin yalnızca önemli piyasa başarısızlıklarını gidermek için yapılması gerektiğine olan inancımı belirttim. Fed CBDC’nin rekabeti, ticari bankaları aracısız hale getirir ve bir bölünmeyi tehdit eder. İyi çalışan finansal sistemdeki emeklerimizi çöpe atmak demektir bu.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster