Boğa Tuzağı Nedir?

Düşen piyasalarda karşımıza çıkan ve yatırımcıları yanıltan boğaz tuzağının ne olduğunu inceleyelim.
Boğa Tuzağı Nedir?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Boğa Tuzağı Nedir?

Boğa tuzağı, düşen piyasalarda meydana gelen ve yatırımcıların aklını karıştırarak alım yapmasına neden olan bir sinyaldir. Bu noktada yatırımcılar bir yatay direnç kırılımını veya düşen trend kırılımını inandırıcı bularak alım yaparlar. Fakat bu kırılımlar sahte kırılım olarak kalır ve fiyat düşmeye devam eder. Piyasa yapıcıların küçük yatırımcıları kandırarak alım yapmasına neden olmalarının sebebi düşüş hareketinin devamı için gerekli likiditeyi sağlamaktır. Bu nedenle boğa tuzağından sonra gelen düşüş hareketleri sert olur.

Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere, bir direnç kırılımı esnasında hemen alım yapmamak gerekmektedir. Çünkü bu kırılımın sahte bir kırılım olması muhtemeldir, yani fiyat direnç bölgesi üzerine fitil atıp geri çekilebilir. İşte bu bir boğa tuzağıdır. Eğer bu noktada boğa tuzağından kaçınmak istiyorsanız duygularınıza hakim olmalısınız. Yani en azından grafiği incelediğiniz zaman diliminde direnç bölgesi üzerinde kapanış beklemelisiniz. Böylece bir boğa tuzağını fark eder ve işleme girmezsiniz.

Boga Tuzagi 18.06

Boğa Tuzağından Kaçış Var Mı?

Bir direnç kırılımının ardından bu kırılım ile ilgili teyitler arayarak boğa tuzağından kaçınmak mümkündür. Yani bir direnç kırılımının gerçekçi olması için ortalama üzerinde bir alış hacmi gerekmektedir. Buna ek olarak kırılımı sağlayan mum fiziksel olarak hacimli mum olmalıdır. Örneğin bir doji mumu genellikle dönüş mumu olarak değerlendirilir. Bu nedenle doji mumu ile gelen direnç kırılımları yüksek ihtimalle bir boğa tuzağıdır. Ancak tüm bu önlemlere rağmen işleme dahil olursanız zarar kes (stop loss) emirlerini aktif ederek bakiyenizi zarardan koruyabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster