Diğer
  Ana SayfaRehberBoğa Tuzağı Nedir?

  Boğa Tuzağı Nedir?

  -

  Boğa Tuzağı Nedir?

  Boğa tuzağı, düşen piyasalarda meydana gelen ve yatırımcıların aklını karıştırarak alım yapmasına neden olan bir sinyaldir. Bu noktada yatırımcılar bir yatay direnç kırılımını veya düşen trend kırılımını inandırıcı bularak alım yaparlar.

  Fakat bu kırılımlar sahte kırılım olarak kalır ve fiyat düşmeye devam eder. Piyasa yapıcıların küçük yatırımcıları kandırarak alım yapmasına neden olmalarının sebebi düşüş hareketinin devamı için gerekli likiditeyi sağlamaktır. Bu nedenle boğa tuzağından sonra gelen düşüş hareketleri sert olur.

  Boğa Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

  Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere, bir direnç kırılımı esnasında hemen alım yapmamak gerekmektedir. Çünkü bu kırılımın sahte bir kırılım olması muhtemeldir, yani fiyat direnç bölgesi üzerine fitil atıp geri çekilebilir. İşte bu bir boğa tuzağıdır.

  Eğer bu noktada boğa tuzağından kaçınmak istiyorsanız duygularınıza hakim olmalısınız. Yani en azından grafiği incelediğiniz zaman diliminde direnç bölgesi üzerinde kapanış beklemelisiniz. Böylece bir boğa tuzağını fark eder ve işleme girmezsiniz. (Bknz: Ayı Tuzağı Nedir?

  Boga Tuzagi 18.06

  Boğa Tuzağından Kaçış Var Mı?

  Bir direnç kırılımının ardından bu kırılım ile ilgili teyitler arayarak boğa tuzağından kaçınmak mümkündür. Yani bir direnç kırılımının gerçekçi olması için ortalama üzerinde bir alış hacmi gerekmektedir. Buna ek olarak kırılımı sağlayan mum fiziksel olarak hacimli mum olmalıdır.

  Örneğin bir doji mumu genellikle dönüş mumu olarak değerlendirilir. Bu nedenle doji mumu ile gelen direnç kırılımları yüksek ihtimalle bir boğa tuzağıdır. Ancak tüm bu önlemlere rağmen işleme dahil olursanız zarar kes (stop loss) emirlerini aktif ederek bakiyenizi zarardan koruyabilirsiniz.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.

  Bitcoin Yükseliş Hareketine Devam Edecek Mi? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat grafiği, güçlü alıcılarla karşılaşarak 26.364$ seviyesindeki 0.5 Fibonacci desteğinden yükseliş gerçekleştirdi. Ancak belirli seviyelerin üzerinde veya altında kalıcılık, BTC'nin gelecekteki hareketi açısından belirleyici olacaktır.

  BitMEX Kurucu Ortağı Hayes, Bitcoin için Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

  SEC'in Binance ve Coinbase borsasına karşı başlattığı davalar piyasayı sarstı ancak Arthur Hayes, Bitcoin için hala pozitif.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler