Diğer

  Ayı Tuzağı Nedir?

  Ayı Tuzağı Nedir?

  Ayı tuzağı, yükselen piyasalarda meydana gelen ve yatırımcıların aklını karıştırarak satış yapmasına neden olan bir sinyaldir. Bu noktada yatırımcılar bir yatay destek kırılımını veya yükselen trend kırılımını inandırıcı bularak satışa geçerler veya short yönlü pozisyon alırlar. Fakat bu kırılımlar sahte kırılım olarak kalır ve fiyat yükselmeye devam eder. Aslında bu durum bir nevi silkeleme hareketidir. Buradaki amaç küçük yatırımcıları korkutarak onların elindeki ürünleri ucuz fiyattan satın almaktır.

  Ayı Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

  Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere, bir destek kırılımı esnasında hemen satım yapmamak veya short yönlü pozisyon açmamak gerekmektedir. Çünkü bu kırılımın sahte bir kırılım olması muhtemeldir, yani fiyat destek bölgesi altına fitil atıp geri çekilebilir. İşte bu bir ayı tuzağıdır. Eğer bu noktada ayı tuzağından kaçınmak istiyorsanız sakin olmalısınız. Yani en azından grafiği incelediğiniz zaman diliminde destek bölgesi altında kapanış beklemelisiniz. Böylece bir ayı tuzağını fark eder ve pozisyonunuzu korursunuz. (bknz: Boğa Tuzağı Nedir?)

  Ayi Tuzagi 18.06-1

  Ayı Tuzağından Kaçış Var Mı?

  Bir destek kırılımının ardından bu kırılım ile ilgili teyitler arayarak ayı tuzağından kaçınmak mümkündür. Yani bir destek kırılımının gerçekçi olması için ortalama üzerinde bir satış hacmi gerekmektedir. Buna ek olarak kırılımı sağlayan mum fiziksel olarak hacimli mum olmalıdır. Örneğin bir doji mumu genellikle dönüş mumu olarak değerlendirilir. Bu nedenle doji mumu ile gelen destek kırılımları yüksek ihtimalle bir ayı tuzağıdır. Ancak tüm bu önlemlere rağmen short yönlü pozisyonlar açtıysanız zarar kes (stop loss) emirlerini aktif ederek bakiyenizi zarardan koruyabilirsiniz.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Grayscale, Bitcoin ETF Çıkışlarında Tarihi Düşüş Kaydederken Piyasa Güveni Yükselişte

  Bu makale, Grayscale Yatırımlarının son performansına, spot Bitcoin ETF'lerindeki artışa ve genel piyasa hissiyatına derinlemesine dalıyor, kripto yatırımlarının gelecekteki yörüngesi hakkında içgörüler sunuyor.

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!