Ayı Tuzağı Nedir?

Yükselen piyasalarda karşımıza çıkan ve yatırımcıları yanıltan ayı tuzağının ne olduğunu inceleyelim.
Ayı Tuzağı Nedir?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Ayı Tuzağı Nedir?

Ayı tuzağı, yükselen piyasalarda meydana gelen ve yatırımcıların aklını karıştırarak satış yapmasına neden olan bir sinyaldir. Bu noktada yatırımcılar bir yatay destek kırılımını veya yükselen trend kırılımını inandırıcı bularak satışa geçerler veya short yönlü pozisyon alırlar. Fakat bu kırılımlar sahte kırılım olarak kalır ve fiyat yükselmeye devam eder. Aslında bu durum bir nevi silkeleme hareketidir. Buradaki amaç küçük yatırımcıları korkutarak onların elindeki ürünleri ucuz fiyattan satın almaktır.

Ayı Tuzağı Nasıl Anlaşılır?

Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere, bir destek kırılımı esnasında hemen satım yapmamak veya short yönlü pozisyon açmamak gerekmektedir. Çünkü bu kırılımın sahte bir kırılım olması muhtemeldir, yani fiyat destek bölgesi altına fitil atıp geri çekilebilir. İşte bu bir ayı tuzağıdır. Eğer bu noktada ayı tuzağından kaçınmak istiyorsanız sakin olmalısınız. Yani en azından grafiği incelediğiniz zaman diliminde destek bölgesi altında kapanış beklemelisiniz. Böylece bir ayı tuzağını fark eder ve pozisyonunuzu korursunuz.

Ayi Tuzagi 18.06-1

Ayı Tuzağından Kaçış Var Mı?

Bir destek kırılımının ardından bu kırılım ile ilgili teyitler arayarak ayı tuzağından kaçınmak mümkündür. Yani bir destek kırılımının gerçekçi olması için ortalama üzerinde bir satış hacmi gerekmektedir. Buna ek olarak kırılımı sağlayan mum fiziksel olarak hacimli mum olmalıdır. Örneğin bir doji mumu genellikle dönüş mumu olarak değerlendirilir. Bu nedenle doji mumu ile gelen destek kırılımları yüksek ihtimalle bir ayı tuzağıdır. Ancak tüm bu önlemlere rağmen short yönlü pozisyonlar açtıysanız zarar kes (stop loss) emirlerini aktif ederek bakiyenizi zarardan koruyabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster