Bitcoin ve Kripto Paraları Etkileyecek Bu Haftaki Gelişmeler!

analiz-13

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Son dönemlerde önemli konu başlıklarından olan istihdam verilerinin ve merkez bankaları faiz kararlarının piyasalar üzerinde yarattığı baskı sürüyor. Kripto piyasasının da yaşanan makro ekonomik gelişmelerden oldukça etkilendiğini ve 3 aylık bir satış dalgası yaşadığını görmüştük. Bitcoin liderliğinde kripto para birimlerinin genelinde yaşanan, kasım ayının sonlarından itibaren gelen düşüş trendinin geçtiğimiz günlerde yukarı yönlü kırılmasının önümüzdeki dönemlere ilişkin ne anlam ifade ettiği yatırımcılar için merak konusu oldu.

Geçtiğimiz Haftaya İlişkin Gelişmeler!

Bitcoin 02.07 01

Oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktığımız günlerde olumsuz haber akışı ve tarım dışı istihdam verilerine karşın Fed ekonomistlerinin güvercin açıklamaları piyasaları pozitif etkilese de, bu açıklamaların üstüne perşembe günü Avrupa ve İngiltere Merkez Bankası yetkililerinin açıklamaları bu durumu tersine çevirmişti. Avrupa Merkez Bankası para politikasında değişiklik yapmazken Başkan Lagarde, konuşmasının satır arasında enflasyonun tahminlerinden daha hızlı ısındığını belirtti. Açıklamalar öncesinde ECB’nin bu yıl faiz artırımı konusunda harekete geçebileceği beklentisi vardı. Açıklamalardan sonra bu ihtimal daha da ağırlık kazanmış gibi görünüyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ise yeni bir faiz artışıyla şahin duruşunu korudu.

7-13 Şubat Haftasına İlişkin Gelişmelerin Analizi!

Bitcoin 02.07 02

Geride bıraktığımız hafta büyük merkez bankalarının şahin duruşlarıyla birlikte risk iştahında önemli ölçüde düşüş gerçekleşti. Bunun yanında kripto para piyasasının diğer gelişen ülke piyasalarından pozitif ayrıştığını gözlemledik. Bu durum yatırımcıların enflasyon ve artan Rusya-Ukrayna krizi gibi jeopolitik risklerden korunma aracı olarak kripto piyasasını tercih ettiği izlenimi veriyor. Ekonomistler önümüzde kaçınılmaz olarak görünen faiz artırımı kararlarının akabinde ise aynı manzaranın yaşanabileceğini söylüyor. Azalan risk iştahı, artan jeopolitik riskler ve enflasyon tehlikesine rağmen yatırımcıların kripto piyasasını tercih etmesi kripto paralar için umut vadediyor.

7-13 şubat haftası ekonomik takvimdeki önemli başlıkların; pazartesi 18.45’te ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması ve cuma 00.05’te BoE Başkanı Bailey’in rapor sunumunun olması, ekonomik analiz ve enflasyon öngörüsünü ifade edeceğinden piyasalarda hareketliliğe sebep olabilir. Ekonomistler, 3 aydır süregelen aşağı bir yönlü bir trendin kırılımını geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren Bitcoin ve akabinde altcoinlerin bu haftaki performansının şubat ayının geri kalanı için belirleyici olacağı görüşünde.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster