Bitcoin ve Kripto Paraları Etkileyecek Bu Haftaki Gelişmeler!

bitcoin-12

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bir önceki haftanın gelişmelerini ve önümüzdeki haftanın öne çıkacak önemli veri akışlarını değerlendirdiğimiz haftalık bültenimiz için yine yoğun bir program akışı içerisinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Gelişmeler ışığında enflasyon gerçeğini, olası merkez bankaları hamlelerini değerlendirirken aynı zamanda liderlerin konuşmasında satır aralarındaki ifadelerden kripto piyasasının geleceği ile ilgili çıkarımlarda bulunmaya çalışıyoruz. Son haftada gördüğü 45.600 bölgesinden bir miktar geri çekilen Bitcoin ve bunun yanında alternatif coinler, muhtemel faiz artırımlarının yaşanacağı mart ayına girmeden bu ihtimallerin gölgesindeki son düzlükte şubat ayının kalanı için nasıl bir performans gösterebilir? İnceleyelim.

kripto-paralar-1-freshblue

Geçtiğimiz Hafta Neler Yaşandı?

Haftaya pozitif başlayan piyasalar haftanın sonlarına doğru yeniden soğuyan ekonomilerin etkisine girdi. Atlanta FED Başkanı Bostic’ten faiz artışına ilişkin; 3 veya 4 kez yapılabileceğini ancak bu konuda merkez bankasının henüz net bir planı olmadığını 25 ya da 50 baz puan faiz artışının ardından piyasanın tepkilerinin yakından izleneceğini dile getirdi. Fed yetkililerinden gelen bu tip açıklamalar Fed’in martta faiz artışına gideceğine ilişkin beklentileri iyice artırdı. Artık kesin gözüyle bakılan faiz artırımı konusunda yeni gündem bu artırımın kaç puanlık gerçekleşeceği sorusu oldu.

Enflasyon Gerçeği Giderek Artıyor!

16 Mart’ta gerçekleşecek Fed para politikası beyanatı öncesinde piyasaların beklentilerini şekillendirebilmesi için kritik verilerden olan enflasyon Perşembe günü açıklandı. Ocak ayında enflasyon yıllık bazda %7,5 ile piyasa beklentilerini aşarak Fed’in sıkılaşma sürecini daha agresif geçirebileceği beklentilerini ön plana çıkardı. Veri sonrasında Mart ayında 25 yerine 50 baz puan faiz artırımı ihtimali ana senaryo haline geldi.

Öte yandan Fed’in Mart toplantısı dahil olmak üzere bu yıl her toplantıda faiz kararı alacağı yönündeki senaryo da oldukça ön plana çıktı. Fed’in agresif yaklaşım beklentisini fiyatlamaya çalışan piyasalarda risk iştahı olumsuz yönde etkilendi ve kripto piyasası bir miktar geri çekildi. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise 2019’dan bu yana ilk kez %2’yi geçti.

bitcoin-btc-2-freshblue

Jeopolitik Riskler Bitcoin Volatilitesini Arttırıyor!

Hafta başından itibaren gelen Batı ve Rusya arasındaki karşılıklı açıklamalar gerilimi tırmandırdı. ABD Başkanı ve Ukrayna Devlet Başkanı’nın görüşmeleri ardından diplomasi mesajı çıksa da Macron diplomasisinin sabote edilmesi, Lavrov-Putin görüşmesinin bir sonuç vermemesi tedirginliğe sebep oldu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Rusya’nın bu hafta Ukrayna’yı işgal edebileceğini açıklamasının üzerine sıcak savaş riskinin artmasıyla birlikte piyasalarda risk iştahı da önemli ölçüde geriledi. Rusya birçok kez Ukrayna’yı işgal etme gibi bir planı olmadığını açıklasa da Batı hala Devlet Başkanı Putin’in niyetinden emin değil.

Artan jeopolitik riskler Bitcoin fiyatının volatilitesinin yüksek olmasına sebep olurken bu genel kripto para piyasasında da yansımaya devam ediyor. Bu yüzden yaşanabilecek negatif gelişmeler lider kripto para birimi Bitcoin için olası sert düşüşler anlamına gelebilir.

Önümüzdeki Haftaya İlişkin Gelişmeler Neler?

Pazartesi; ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması, Salı; Avrupa – istihdam ve işsizliğe ilişkin verilerle birlikte ABD ÜFE verisi, hafta ortasında ise yine ABD’den gelecek FOMC tutanaklarına ilişkin gelişmeler yakın takibimizde olacak. ÜFE’nin Ocak ayında %0,4, yıllık bazda %9,8 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor. FOMC tutanaklarının ise son enflasyon verisi öncesini kapsadığı unutulmamalı.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster