Çarşamba, Nisan 14, 2021

2020 Yılında Bitcoin Ve Altcoinleri Neler Bekliyor?

Bitcoin ve Altcoinler 2019 ‘un son çeyreğinde, Kripto Para (yani bitcoin ve altcoinler) Yatırımcılarını hüsrana uğratmaya devam ederken yeni yıl, Bitcoin ve altcoinler için neler vaadediyor ?

Bitcoin ve altcoinler

Kripto paralar, bitcoin ve altcoinler 2020 yılına hazırlanıyor. Sadece bireysel değil, finans dünyasının da şimdiden 2020 yılına hazır olduğu, 2020 yılı ile ilgili planlarını hazırda tuttuğu biliniyor. Şirketler gelecek yıl kâr rakamlarını şimdiden tahmin ederken, bitcoin ve altcoin borsalarının da bu konuya ilişkin planlar içerisinde oldukları açıkça görülüyor.

Bitcoin’in özellikle son dönemde ki dalgalanmaları yatırımcıların kafalarının karışmasına sebep oluyor. Bir yılı daha geride bırakacak olan Bitcoin ’in, 2020 yılında rekor kırıp kıramayacağı hakkında soru işaretlerine yanıt aranıyor. 2020 yılında neler yaşanacak olduğu merakla bekleniyor.

Bitcoin ve Altcoinler için 2019 nasıl bir yıl oldu ?

2019 için 2018 sonunda söylenenleri hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyorsanız hadi birlikte hatırlayalım. 2018 yılının daha sonlarına gelmeden kripto para birimlerinin, bitcoin ve altcoinlerin 2019 yılı içerisinde hatta Haziran ayına gelmeden rekor kıracağı ve 20 bin doların üzerine çıkacağı iddia ediliyordu. Şu kripto para analisti bunu dedi, Bir diğeri 7 haneli rakamlara ulaşacağını söyledi haberlerinden bir dönem yatırımcılar oldukça beklenti içerisine girmişlerdi fakat beklentiler gerçekleşmedi.

Baktığımız zaman kripto paralar 2019 yılını kötü geçirmedi. Sadece rekor beklentileri gerçekleşmemiş oldu. 2018 yılını Fiyatını 3000 dolar seviyelerinde kapatan Bitcoin ,2019’un Nisan ayına kadar bu seviyelerde işlem gördü. 2019 senesi içerisinde Bitcoin’e yasaklama yapan Google, Facebook, Twitter gibi birçok şirket bu yasakları geri çekti ve daha birçok olumlu haber ile “öldü, ölmeye başladı” denilen BTC, Nisan’dan Haziran ayına kadar ciddi yükselişler yaşadı. 14.000 dolar seviyesine kadar yükselen BTC, aslında son aylarda bu kısa zamanda yaşadığı ciddi yükselişinin düzeltmesini yaşıyor diyebiliriz.

3000 dolar seviyelerinden sonra “BTC Fiyatı artık 5000 doların civarında bile görülmez” ifadeleri fiyatın tekrar 14.000 dolara kadar yükselmesiyle beraber son bulmuş oldu. Böylece Bitcoin tüm dünyada bir kez daha adından söz ettirmiş oldu.

2020’den Bitcoin ve Altcoin için neler bekleniyor ?

2020 yılı için rekor yükselişler bekleyen ve buna hazırlananlar ciddi kayıplar ve hayal kırıklıkları yaşayabilir. Bitcoin öngörüsü her zaman maximalist olan analist ve yatırımcılar bile fiyatın 2020 yılı içerisinde ciddi yükselişler yaşayacağını ifade ediyor. Ancak gerileme olabileceği konusunda da kendilerini hazırlıyor, körü körüne bir bağlılık sergilemiyor ve hiçbir yatırım tavsiyesinde bulunmuyorlar.

Bitcoin ’in rekor kırıp kıramaması durumlarını yine kripto para (bitcoin ve altcoinler) pazarı belirleyecek, ancak borsalar, analistler ve yatırımcıların hiçbirisi balinalar dahil olmak üzere rekorların ne zaman kırılabilecek olduğunu asla bilemeyecek.

Beklentisi yüksek olan analist ve yatırımcıların 2020 yılı için Bitcoin fiyatına etki edecek başlıca tahminleri şu şekilde:

 • Mayıs 2020’de olması beklenen Bitcoin halving olayı ile BTC’nin arzı azalacağı için fiyatın artması bekleniyor. Daha önce 2 kere gerçekleşen halving, BTC fiyatında önceki dönemlerde her zaman olumlu etki yaşattı.
 • Türkiye’nin de açıkladığı gibi 2020 yılı içerisinde birçok merkez bankası destekli kripto para piyasaya girecek. Bu durumun BTC fiyatına olumlu etki edebileceği düşünülmekte.
 • Facebook’un kripto parası Libra, her ne kadar bazı söylentilere göre 2020 yılında piyasaya sürülemeyecek olsa da, şu anki yol haritasına göre 2020’de Libra piyasaya sürülecek. Ödeme yöntemi olarak piyasada olacak olan Libra, kripto paraların daha çok bilinmesi ve kullanılmasında katalizör etkisi oluşturacak.
 • Binance’nin de geçtiğimiz hafta duyurduğu Binance Kart gibi projeleri sayesinde özellikle Bitcoin günlük hayatta daha fazla kullanılabilmeyi hedefleniyor.
 • Bitcoin’in birim fiyatı çok yüksek olduğu için borsalar ve çoğu kurum tarafından regülasyon yapılarak BTC mBTC şeklinde işlemler görülebilir. Bu regülasyon sayesinde BTC’nin çok pahalıymış gibi görünmesinin önüne geçilecek ve aynı altının gram cinsinden değerlenmesi gibi daha anlaşılır fiyatlar karşımıza çıkacak.
 • Ripple CEO’su ve birçok uzmanın da belirttiği gibi altcoinlerin yüzde 99’u yok olacak. Böylelikle piyasa amaçsız olan birçok “çöp” projeden arınmış ve daha güven verici bir hal almış olacak.
 • Tüm bunlar çerçevesinde SEC’in Bitcoin ETF’sini kabul edebileceği de değerlendiriliyor.

Bitcoin ve Altcoinler için Beklenti Nedir?

Bu ve buna benzer birçok olayın 2020 yılı içerisinde olması ve fiyata olumlu bir şekilde yansıması bekleniyor. Bu maddelerden hangilerinin gerçekleşeceğini ve fiyata nasıl etki edeceğini ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Bu yazı sadece haber niteliği taşımakta olup bir yatırım tavsiyesi değildir. Coin Otağ Haber ekibi hiçbir kâr ve kayıptan sorumlu tutulamaz.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.20
  THYAO.IS₺11.90
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.32
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺15.21