Bitcoin Tahtından Olabilir Mi? Dominance Yorumu!

BTC Gerileyebilir Mi?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin Dominance (BTC.D) bildiğiniz üzere piyasa için oldukça önemli bir indikatör. Bu indikatörün tam olarak cevapladığı soru; “Piyasadaki tüm paranın yüzde kaçı Bitcoin’de?” dir. Bu sorunun cevabı ise kripto para piyasasının yönünü ve davranış şeklini tahmin etmenin en temel adımıdır diyebiliriz. Peki BTC eski gücünü kazanabilecek mi? Yoksa değişen ve gelişen kripto para piyasası Bitcoin’i tahtından mı edecek? Dominance grafiğini beraber yorumlayalım.

BTC.D Genel Grafik Yorumu (1g)

Dominance

Bitcoin Dominance grafiğini yorumlayamak istediğimizde karşımıza çıkan temel birkaç hareket var. Analiz içerisinde sol tarafta büyük bir düşüş hareketi görmekteyiz. Bu hareket, Bitcoin $60000 dolaylarında iken yaşanmaya başlamış ve altmarketi canlandırmıştır. Bu canlanma hareketi altcoin grafiklerinde müthiş yükselmelere sebebiyet vermiş ve altboğa sezonunu yatırımcılara yaşatmıştı.

Mayıs ayındaki büyük düşüşten sonra Dominance grafiği uzun süre yatay seyirde kaldı. Bu yatay seyir bir süre piyasayı kapsasa da sonrasında gelen yükseliş hareketleri marketi canlandırdı. Bitcoin rallisine başladığında genelde altcoinlerin düşüş gözlemlendiği piyasa, bu sefer bu durumu yaşamadı. Altcoinlerin Bitcoin karşısında ezilmesini engelleyen en büyük etken Dominance grafiğinin yatay seyridir diyebiliriz.

BTC.D grafiğini yatay seyri piyasadaki paranın markete eşit dağıldığını göstermektedir. Peki Bitcoin bir daha piyasayı baskılayamayabilir mi? Bu sorunun cevabını gelecek gösterecek olsa da muhtemelen baskılamayacak diyebiliriz.

Bitcoin Dominance Kısa Vade Analiz Yorumu (4s)

Dominance4h

Bitcoin Dominance grafiğini kısa vadede yorumlayalım. Önemli bir yükselen trend yapısını aşağı doğru kıran BTC.D, retest hareketini yaptıktan sonra aşağı doğru süzülmeye devam ediyor. Bu hareketin asıl sebebinin yeni başlayan Metaverse hype’ı olduğunu söylemeliyiz. Metaverse coinlerinin üzerine çektiği ilgi (dolayısıyla para) Bitcoin’in aşırı güçlenmesini engelliyor. Peki Dominance grafiğinde olası destek/direnç seviyeleri neler?

Güçlü destek bölgesini 41.2 ve 39.7 arasındaki bölge olarak yorumlayabiliriz. Bu bölgeye olası bir iniş durumunda Dominance’da yükseliş yönünde tepkiler gelebilir.

BTC.D Destek ve Dirençler

Zayıf Direnç 47
Zayıf Direnç 44.6
Güçlü Destek 41.2 – 39.7

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster