Ana SayfaRehberBitcoin Neden Değerlidir? Bitcoin Fiyatı Nasıl Yükselir?

Bitcoin Neden Değerlidir? Bitcoin Fiyatı Nasıl Yükselir?

-

Bitcoin, 2009 yılında bilinmeyen bir kişi tarafından Satoshi Nakamoto takma adını kullanarak oluşturulmuş bir kripto dijital varlıktır. O zamandan beri, yazı yazıldığı sırada 900 milyar doları aşan piyasa değeriyle en büyük ve en tanınmış kripto para birimi haline geldi. Yaygın kullanımına ve tanınmasına rağmen, birçok kişi hala Bitcoin’in neden bir değeri olduğunu anlamıyor. Bu yazıda, Bitcoin’in değerine katkıda bulunan çeşitli faktörleri ve neden bu kadar değerli bir varlık haline geldiğini keşfedeceğiz. (Bknzi: Satoshi Nakamoto Kimdir?)

Bitcoin’i Değerli Yapan Nedir?

Bitcoin’in değerli olmasının bir nedeni, sınırlı bir kaynak olmasıdır. Şimdiye kadar yaratılacak sadece 21 milyon Bitcoin var ve bunların 18 milyondan fazlası şimdiden piyasaya çıkarıldı. Bu sabit arz, Bitcoin değerinin kısmen arz ve talep kanunları tarafından belirlendiği anlamına gelir. Bitcoin’e olan talep arttıkça fiyat yükselme eğiliminde olacak ve talep azaldıkça fiyat düşme eğiliminde olacaktır. (Bknz: Stablecoin Nedir?)

Bitcoin’in değerli olmasının bir başka nedeni de merkezi olmayan bir ağ olmasıdır. Hükümetler tarafından çıkarılan ve kontrol edilen geleneksel para birimlerinin aksine, Bitcoin herhangi biri tarafından kontrol edilmez. Bunun yerine, işlemleri doğrulamak ve bunları blok zinciri olarak bilinen genel deftere eklemek için bilgi işlem güçleriyle katkıda bulunan merkezi olmayan bir kullanıcı ağı tarafından korunur. Bu ademi merkeziyetçilik, herhangi bir kişinin veya grubun Bitcoin arzını veya talebini manipüle etmesini zorlaştırıyor ve bu da Bitcoin’in değerini korumaya yardımcı oluyor.

Bitcoin BTC
Photo by André François McKenzie

Bitcoin’in değerine katkıda bulunan bir diğer faktör de bir değer deposu olarak kullanılmasıdır. Hükümetler tarafından istendiğinde basılabilen geleneksel para birimlerinin aksine, Bitcoin sabit bir arza sahiptir ve bu nedenle enflasyona karşı bağışıktır. Bu, enflasyon nedeniyle satın alma güçlerinin aşınmasından endişe duyan insanlar için onu cazip bir varlık haline getiriyor. Bitcoin aynı zamanda nispeten güvenli bir liman varlığıdır, yani ekonomik belirsizlik zamanlarında değerini koruma eğilimindedir. Örneğin, COVID-19 salgınının neden olduğu 2020 ekonomik gerileme sırasında, insanlar servetlerini krizin etkilerinden korumaya çalıştıkça Bitcoin’in fiyatı fiilen arttı.

Bitcoin Değeri Nasıl Artar?

Bitcoin’in bir alım satım aracı olarak kullanılması, ona değer veren başka bir faktördür. Geleneksel para birimleriyle aynı şekilde bir ödeme şekli olarak geniş çapta kabul görmese de, giderek artan sayıda tüccar için bir alım satım aracı olarak giderek daha popüler hale geliyor. Bu, kısmen, Bitcoin ile ilişkili düşük ücretler ve hızlı işlem sürelerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca Bitcoin kullanımı, kişisel bilgilerin paylaşılmasını gerektirmediği için daha güvenli ve gizli işlemlere olanak tanır.

bitcoinbtc
Photo by Kanchanara

Son olarak, Bitcoin’in kurumlar ve yatırımcılar tarafından giderek daha fazla benimsenmesi de Bitcoin’in değerine katkıda bulunuyor. Son yıllarda Goldman Sachs ve JPMorgan Chase gibi büyük finans kurumları müşterilerine Bitcoin ile ilgili ürün ve hizmetler sunmaya başladı. Ek olarak, Paul Tudor Jones ve Stan Druckenmiller gibi yüksek profilli yatırımcılar, Bitcoin’i değerli bir varlık olarak alenen onayladılar. Kurumlar ve yatırımcılar tarafından artan bu benimseme, Bitcoin’i daha çok insanın keşfetmesine yardımcı olur ve değerine katkıda bulunur. (Bknz: Blockchain Nedir?)

Sonuç olarak, Bitcoin’in değerine katkıda bulunan birkaç faktör vardır. Sabit arzı, ademi merkeziyetçiliği, bir saklama aracı olarak kullanımı, bir takas aracı olarak faydası ve kurumlar ve yatırımcılar tarafından artan bir şekilde benimsenmesi, değerine katkıda bulunur. Bitcoin’in değeri sürekli değişse ve hareketli olsada, zaman içinde değerli ve kalıcı bir varlık olduğunu kanıtladı ve finans dünyasında önümüzdeki yıllarda önemli bir güç olmaya devam etmesi muhtemel.

Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler