Diğer

  Bitcoin’in Kurucusu Satoshi Nakamoto Kimdir?

  CoinOtag.com | Satoshi Nakamoto Kimdir – Herkes iyi bir gizemi sever. 21.Yüzyılda kendi içinde en büyük gizemlerinden birini üreterek, piyasaya sundu. Henüz tam olarak aydınlanmamış bu gizemli soru ‘’Satoshi Nakamoto Kimdir?’’ Kimsenin tam olarak emin olmadığı fakat hakkında pek çok yorum ve tahmin yapılan bu kişi ya da kişilerin kimliği henüz belirsiz. En basit yaklaşımla Satoshi Nakamoto Dünya üzerinde ilk kripto para birimi olarak kullanılan Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı olan anonim bir kişiliktir. (1) 

  Satoshi Nakamoto Nereli Japon Olabilir Mi?

  Satoshi Nakamoto, bitcoini geliştiren, teknik belgesini oluşturan ve dağıttığı kabul edilen takma adlı bir oluşumdur. Nakamoto uygulamanın bir parçası olarak blockchain veri tabanını tasarladı ve Aralık 2016’ya kadar bitcoinin gelişiminde aktif rol oynadı. (14)

  Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında çok çeşitli spekülasyonlar bulunuyor. Satoshi Nakamoto nereli sorusu da sıkça sorulan sorular arasında bulunuyor. Nakamoto adı Japonca olmasına ve 2012’de Japonya’da yaşayan bir adam olduğunu belirtmesine rağmen, gerçek kimliği üzerine araştırma yapan insanları yarattığı spekülasyonların çoğu Amerika Birleşik Devletleri ya da Avrupa’da yaşayan yazılım ve kriptografi uzmanları üzerinde yoğunlaşıyordu. (14)

  Nakamoto’nun kimliği bilinmemesine karşılık ortaya atılan spekülasyonların çoğu Japon asıllı olmayan çeşitli kriptografi ve bilgisayar bilimi uzmanlarına odaklanıyor.(14)

  Nakamoto teknik konuları tartışırken asla kişisel bilgilerini açıklamadı. Ancak zaman zaman bankacılık ve kısmi rezerv bankacılığı hakkında yorumlar yaptı. 2012 itibariyle P2P Foundation profilinde Nakamoto Japonya’da yaşayan 37 yaşında bir erkek olduğunu iddia etti.(14)

  Bazıları Nakamoto’nun bir kişi değil insanlardan oluşan bir ekip olabileceğini düşündü. Bitcoin kodunu okuyan bir güvenlik araştırmacısı  Dan Kainsky  Nakamoto’nun bir insan ekibi veya dahi olabileceğini söyledi.  Lszlo Hanyecz adlı bir araştırmacı Nakamoto’ya e-posta yolladı. Bu yazılımcı ve geliştirici de kodun bir kişi için fazla iyi tasarlandığının altını çizdi. (14)

  Bu konudaki bir başka spekülasyon da Nakamoto’nun veya kendisinin dahil olduğu iddia edilen konsorsiyumdaki en az  1 kişinin İngiliz Milletler Topluluğu kökenli olduğuna dair bir bilgidir. Nakamoto tarafından çıkarılan ilk bitcoin blogunda London Times gazetesine atıf yapılması bazı insanların Nakamoto’nun İngiliz Hükümetine özel bir ilgi gösterdiği yorumuna yol açtı. (14)

  Satoshi Neden Bulunamıyor?

  Nakamoto yeni ortaya sürülen kavramların icatların ve içeriğin ancak yaratıcılarından ayrıldıklarında yoruma açık olabileceğini anlamış görünüyor. Blockchain yatırımcısı ve teknoloji uzmanı  Jill Carlson, Bitcoinin bu nedenle farklı insanlar için farklı şeyleri temsil ettiğini söylüyor. Bitcoin yatırımcıları her tartışmada ‘’Satoshi ne yapardı ?’’ sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Bu soruya cevap verebilecek, topluğu şu ya da bu yöne yönlendirebilecek bir lider yok. Böylece bitcoinin amacı ve varlığının değeri korunabiliyor. Aslında bir sorun olarak ortaya konan bu durum Bitcoinin kalıcı gücünü sağlayacak özellik de olabilir. (13)

  Nakamoto teknolojiye olan inancını karizmatik bir liderin veya bir organizasyonun beyanlarına değil objektif değerlendirmelere dayanması gerektiğinin farkındaydı. Nakamoto anonim kalarak,  bireylere teknoloji hakkında kendi kararlarını verme ve yaratıcısından bağımsız olarak varlığının değerin belirleme özgürlüğü verdi. (13)

  Bitcoinin Mucidi Neden Anonim

  Nakamoto, Bitcoinin merkezi olmayan bir para birimi olarak başarılı olması halinde, herhangi bir lider ya da figür olmadan organik olarak büyümesi gerektiğini bilecek kadar öngörüye sahiptir. Nakamoto tarafından yapılan herhangi bir duyuru veya yorum yanlış anlaşılabileceği gibi fiyat hareketlerine yol açabilecek bir yatırım tavsiyesi olarak da yorumlanabilir. (12)

  Bu konuda bir başka olasılık da protokolde Nakamoto tarafından desteklenen ancak bazı bitcoin kullanıcılarının karşı çıktığı önerilen herhangi bir değişikliğin, anlaşmazlıklara veya bir bitcoin iç savaşına yol açabileceğidir. (12)

  Nakamotonun anonim olmasını açıklayabilecek bir başka sebep de, alternatif para birimlerinin yaratıcılarının muhtemelen yetkililerin ve suçluların dikkatini çekecek olmasıdır. Söz gelimi Hawaii’de yaşayan Bernard Von NotHaus 1998’de Liberty Dollar adı verdiği özel para birimini yarattı. Para birimi bir süre geliştikten sonra  FBI ve Gizli Servis tarafından  fark edilerek cezai kovuşturma sebebi oldu.  2009 Yılındaki cezai kovuşturma NotHaus’un ‘’Rekabet etmek için özel para veya para birimi sistemi oluşturmak’’tan suçlu bulunmasıyla neticelendi. Buna benzer daha başka örneklerin varlığı da Nakamoto’nun anonim kalmayı uygun bulmuş olmasına sebep olabilir. (12)

  BitcoinTalk.Org Satoshi Nakamoto İlişkisi

  Bilinen bir gerçek Nakamoto’nun Bitcoinin kurucusu olduğudur. Bu bilgi 2008 yılının Ekim ayında çevrimiçi olarak yayınlanan  ‘’Bitcoin White Paper’’da yer alan ‘’Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System ‘’ yazılı belgesinde Satoshi Nakamoto tarafından deklare edilmiştir. (1,2)

  ‘’Bitcoin :Peer to Peer Elektronik Nakit Sistemi’’ Peer kelime anlamı olarak ‘’denk’’ terimi ile ifade edilir. Peer –to-Peer terimi iki ya da daha fazla işlemci arasında veri paylaşmak amacı ile oluşturulan ağ protokolüdür. P2P olarak da tanımlanabilir. Bitcoin kripto para ağının önemli bir özelliği özel bir merkezi sunucuya bağlı olmamasıdır. Daha basit bir ifadeyle ‘’Peer- to-peer’’, herhangi bir datanın direk olarak iki veya daha fazla kullanıcı arasında transferi veya paylaşımıdır denilebilir. (2)

  Satoshi Nakamoto piyasaya sürülen  ‘’Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System’’ yazılı belgesinin yazarı olarak bu bilgiyi verdi. Bahse konu belgede Bitcoin ödeme sisteminin teorisi ve çalışma yapısı ortaya konularak, tanıtımı yapılmaktaydı. (1,2)

  2009 Yılının Şubat yılında ise yine Nakamoto P2P Foundation Forum’da kripto para birimi üzerinden tanımlanmış ilk çevrimiçi mesaj panosunu oluşturdu. Bu gönderide Nakamoto ‘’Bitcoin adında açık kaynaklı yeni bir sistem geliştirdim ve sistemi P2P e-nakit sistemi olarak adlandırdım. Sistemin merkezi bir sunucu ya da güvenilir tarafları yoktur ve oluşturduğum sistem bütünüyle merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bu ortamda her şey güven yerine, kripto kanıtına dayalıdır. Bir denemenizi öneririm. Ya da ekran görüntülerine ve tasarım kağıdına bakın.’’ diyordu.(2)

  ‘’Bitcointalk.org blockchain’’, kripto para birimi ve Bitcoin ile ilgili başlıca  bilgi kaynaklarından biri olan kripto para birimi forumudur. Orijinal Bitcoin mucidi  Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında kuruldu. Bu platform üzerinden Satoshi Nakamoto çoğu yeni kripto para birimini, kripto para kuruluşlarını, önemli yükselişlerini ve etkinliklerini duyurdu.(2)

  Bu ilk gönderiden sonra sistemi inceleyen binlerce hatta milyonlarca insan bu ağa katılmaya başladı. Bugün Bitcoin, Etherium (ETH), Binance Coin (BNB), Cardano (ADA) ve çok daha fazlası gibi diğer tüm büyük kripto para birimlerini geride bırakarak piyasa değerine göre Dünyanın en büyük kripto para birimi olarak işlem görmektedir. Ancak BTC’nin bu derece benimsenmiş olup, piyasada astronomik bir değer sahip olmasına karşılık Satoshi Nakamoto’nun kimliği belirsizdir. (1) (2)

  Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto Olduğu İddia Edilen Kişiler

  Ekim 2008’de  Satoshi Nakamoto kendi imzasını taşıyan ‘’Bitcoin P2P E-Nakit Kağıt ‘’ başlıklı bir mesajla, kripto para birimini yarattığını  duyurdu. Daha sonra  bunu takip eden ilk 2 yıl boyunca blok zincirin geliştirilmesi sırasında diğer kullanıcılar ile iletişimini koruyarak,  topluluk içinde aktif rol oynadı. Son resmi mesajı ise Aralık 2010’ da yayınlandı.

  Kripto piyasasında Satoshi Nakamoto, Bitcoinin yaratıcısı ya da yaratıcıları tarafından kullanılan bir takma ad olarak kabul ediliyor. Satoshi Nakamoto’nun kimliği kamuoyu tarafından kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte üzerinde spekülasyon yapılarak Satoshi Nakamoto olduğu iddia eden başlıca kişiler şunlardır:

  Dorian Nakamoto 

   İlk büyük soruşturmalardan bir tanesinde Dorian Nakamoto Bitcoinin yaratıcısı olarak tanımlandı. Fakat kendisi bu iddiayı kesinlikle reddetmektedir.(3)

  Craig Steven Wright

  Bu konuda öne sürülen ikinci tahmin, Craig Wright üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak eleştirmenler onun bu konuda halkın dikkatini kişisel kazanç için kullandığını savunuyorlar. Bu nedenle pek çok kaynakta Satoshi Nakamoto’nun Craig Steven Wright olmadığı yazıyor.(3)

  Nick Szabo

  Konu hakkındaki üçüncü tahmin  2008’de Bit Gold’un kurucusu Nick Szabo’nun gerçek Nakamoto olduğu üzerinde toplanır. Fakat bu konuda yeterli kanıt yoktur.(3)

  Hall Finney

  Harold Thomas Finley, Amerikalı bir yazılım geliştiricisi olup, bitcoine erken katkıda bulunanlardan biriydi. İlk bitcoin işlemini bitcoinin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan alarak gerçekleştirdi. Hall Finley de Nakamoto olabileceği düşünülen isimler arasında yer alıyor. (3)

  Nakamoto kurucu statüsünün ötesinde bitcoin ekosistemi için önemlidir. O felsefi bir figür olup, sıklıkla bitcoinin gelişimi ve geleceği üzerinde fikir yürüten kripto para birimi savunucuları tarafından anılıyor.(3)

  Nakamoto Öldü Mü, Issız Satoshi Kaldı Mı?

  3 Ocak 2022’de Bitcoin ağı yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun protokol başlatmasının 13.yılı kutlandı. Bitcoinin yaratıcısı her zaman topluluğun en gizemli karakteri oldu. Yaklaşık 10 yıl önce Sartoshi oturumunu kapattı ve büyük olasılıkla bir daha geri dönemeyecek. (11)

  nakamoto öldi mü?
  ıssız satoshi kaldı mu?
  hodler öçin aldı mu?
  emdi yürek yırtılur.
  CO News Bitcoin Edebiyatçısı

  Satoshi Nakamoto Bitcoin teknik raporunu 31 Ekim 2008’de yayımladı. Belge ‘’satoshin@gmx.com ‘’ e-posta adresi üzerinden yollandı. Bitcoin yaratıcısı ayrıca bu adrese www.bitcoin.org alan adını da ilave etti. (11)

  Satoshi Nakamoto adı Japon kökenlidir. Ve yaygın olarak takma ad ya da tahrif edilmiş bir ad olduğu kabul edilir. P2P Foundation profilinde mucidin doğum tarihi 5 Nisan 1975 olarak bildiriliyor. Bu tarih doğru ise Nakamoto 46 yaşındadır. Yıllar boyunca pek çok dedektif, mucidin kimliğini bulmaya çalıştı.  Satoshi Nakamoto’nun muhtemelen öldüğüne inanılıyor. (11)

  Nakamoto en son 2011 Aralıkta yayınladığı mesajlardan sonra bir daha geri dönmedi. Mucidin sağlık sorunları nedeniyle geri dönemediği düşünülüyor. Aslında insanların büyük bir kısmı Hal Finney’in en olası Satoshi Nakamoto olduğu kanısındadır. Finney, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastasıydı ve Ağustos 2014’e vefat etti. Finney 2011’de PGP Corporation ‘dan emekli oldu. Son olarak Nakamotu’nun ölmüş olduğunu düşündüren bir başka ipucu da (10 yıl boyunca devam eden iletişim eksiliğinin yanı sıra) mucidin zenginliklerinin bugüne kadar harcanmamış olmasıdır.(11)

  Her şeye rağmen Satoshinin hayatta olduğunu kanıtlayabilecek yeterli veri olmadığı gibi, öldüğünü de kanıtlayabilecek yeterli veri bulunmuyor. Kesin olan tek gerçek Nakamoto’nun gizem örtüsünün çok iyi örülmüş olduğudur. (11)

  Binance Kurucusu CZ Bitcoin’in Kurucusu Olarak Kimi Hedef Gösterdi?

  Binance kurucusu CZ hayatına McDonald’da hizmet personeli olarak başladı. Geçen zaman içinde Bitcoine yatırım yapmak için dairesini sattı ve Dünyanın en büyük kripto para borsası lideri oldu. (15)

  Kripto cüzdan sağlayıcısı Blockchain ve kripto pazarı OKCoin’de teknoloji lideri olarak çalıştıktan sonra CZ geliştirdiği yüksek frekanslı ticaret platformlarının teknik performansını kripto vaadiyle birleştirerek kendi borsasını kurmaya girişti. Sonuç olarak 15 milyon dolarlık bir ICO aracılığıyla piyasasını başlattı. CZ Daha sonraki çalışmalarında Binance’ı çevik bir küresel iş gücüne sahip merkezi olmayan bir yöne dönüştürme çabalarına öncülük etti. Kısa sürede Binance ürünü kripto Dünyası için devam eden zorluklara bağlı kalınmayacak kadar ikna edici oldu. Binance, lansmanından sadece 6 ay sonra kripto borsasında 1 numaraya sıçradı ve halen bu yerini koruyor. (15)

  Binance CEO’su Changpeng Zao (CZ) Twitter üzerinden yaptığı açıklamalardan bir tanesinde kripto para piyasasını destekleyen herkesin aslında Satoshi Nakatomo olduğu felsefesini ilan etti.  CZ’nin bu yaklaşımı kripto piyasasında işlem yapan insanlar tarafından da benimsendi. (16)

  Barış Özcan’ın Gözünden Satoshi Nakamoto

  6 milyondan fazla abonesi bulunan ünlü Youtuber Barış Özcan, Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu hakkında detaylı bir video yayınlamıştır. Videoda Satoshi ve Bitcoin’i ele almıştır.

  İşte Barış Özcan’ın Satoshi hakkındaki görüşleri:

  “Satoshi Nakamoto büyük bir ihtimalle bir grup değil, bir dahi”

  “Belki de gerçekten bir süper kahraman ve kapitalist bir çağda şimdiye kadar görülmemiş ahlaki bir dürüstlüğe sahip olan nadide bir birey. Ya da belki de sadece Bitcoin cüzdanının şifresini unuttu ve bu tür haberleri videoları izledikçe kendi kendine gülüyor ya da kahroluyor bir yerlerde.”

  Kesin olan bir şey var, Bitcoin gizemli yaratıcısından bağımsız olarak kendine ait bir yaşam gücü kazandı. Ve yine Satoshi’nin kim olduğundan bağımsız olarak, Bitcoin yarınların finans dünyasını şekillendirmeye devam edecek. Belki de bunu icat edenin kim olduğunu bilmemek bizim için en iyisi”

  Satoshi Nakamoto Hakkında En Çok Dikkat Çeken Ekşi Sözlük Yorumları

  Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto hakkında geçmişten günümze yüzlerce ekşisözlük entry’si yazılmıştır. EkşiSözlük yazarları bu konular hakkında fikirlerini belirtmiş ve Satoshi’nin kim olduğunu sıkça tartışmıştır. İşte Ekşi yazarlarından dikkat çeken Satoshi yorumları:

  • İsminin samsung, toshiba, nakamichi* ve motorola’nın birleşiminden geldiği yönünde bir teori de bulunan bilişim dünyasının fuat avnisi. (yorum kaynağı)
  • kimliği ile ilgili spekülasyonlar ve anonim kalması bende ciddi şüpheler uyandırıyor. bir yerde okumuştum, insanlık için dönüm noktası olan şeylerin mucitleri gerçekte o kişiler değil; insanlığın kendisidir. icat eden kişi sadece bir piyondur. örneğin; telefonu graham bell icat etmedi. insalık buldu. insanlığın bilgi birikimi zaten telefonu bulma noktasına gelmişti. graham bell sadece aracı oldu. (yorum devamı)
  • bitcoin, musk’ın spacex şirketinde yoğun şekilde kullandığı c++ programlama dilini çok iyi bilen biri tarafından üretildi. musk’ın 2013 yılında hyperloop üzerine yazdığı makale de engin kriptografi ve ekonomi bilgisini ortaya koyuyor. bitcoin, küresel bir mali krizin olduğu ve bankalara duyulan güvensizliğin ortaya çıktığı 2008 yılında üretildi. bu açıdan bakıldığında, bankaların müdahalesi olmaksızın para birimi üretmek için en uygun yıl 2008 gibi görünüyor. musk, bitcoin hakkında pek konuşmuyor. kendisinin kişisel olarak bitcoin’i olmadığını da halka açık şekilde belirtmişti. hatta kendisine kripto paralarla ilgili soru sorulan bir tweet’e “satoshi nakamoto’nun kim olduğu anlaşıldığına göre konu kapandı demektir…:)” şeklinde cevap vermişti. (yorum devamı)
  • kodlara yazdığı yorumlardan (this part is bloody hard gibi) japonya’da yaşamış biri olmadığı, commonwealth ülkelerde büyüdüğü anlaşılıyormuş. ve forumlara yazdığı mesajların saatlerinin frekansı kuzey amerika’da bir yerlerde olduğunu gösteriyormuş. (yorum kaynağı)
  • satoshi nakamoto’nun kesinlikle gelecekten gelen bir zaman yolcusu olduğuna inanıyorum. son 3 aydır bu konuya kafayı takmış durumdayım. bitcoin ile ilgili ve satoshi nakamoto ile ilgili kaynak olarak insanlığın elinde ne varsa okudum. satoshi’nin forum’da yazdığı her bir entry’i okudum, yayınlanmış bütün e-maillerini okudum, p2pfoundation’da yazdığı yorumları okudum, cypherpunk e-mail grubunda paylaştıklarını okudum. (yorumun devamı)

  Satoshi Nakamoto Hakkında Twitter’da En Dikkat Çeken Tweetler

  Satoshi hakkında binlerce tweet atılmıştır. Bu tweetlerin en ünlüsü Elon Musk’un attığı bir tweettir. Elon Musk’ın paylaştığı görseldeki Satoshi Nakamoto detayı insanlardan büyük ilgi gördü:

  4 marka logosunun birleştirildiği görselde “Satoshi Nakamoto” adı oluşuyor. Elon Musk’ın bu tweeti 600 binden fazla beğeni, 36 binden fazla yorum aldı. İşte Satoshi hakkında atılan tweetler:

  Macaristan’da Satoshi Nakamoto’nun heykeli dikilmiştir, heykelde herhangi bir yüz bulunmamaktadır. Yüz kısmında ayna benzeri bir yüzey yer alır ve “hepimiz Satoshi’yiz” mesajı verilmek istenmiştir.

  SEC kayıtlarında tespit edilen bilgilere göre, SEC’in Satoshi Nakamoto ile bir toplantı yaptığı iddia edildi. Kayıtlarda yer alan bilgilere göre toplantıda Tim Draper de yer alıyordu. Bu iddialara karşı SEC veya SEC Başkanı Gary Gensler tarafından bir açıklama gelmedi.

  Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun 2020 yılında servetinin 24 milyar doları geçtiği tahmin ediliyordu.

  Bir dönem, Satoshi’nin Dorian Nakamoto olduğu düşünülüyordu. Kendisinin Satoshi olduğuna dair iddialar devasa boyutlara ulaştıktan sonra Satoshi Nakamoto, çevrimiçi bir forumda “Ben Dorian Nakamoto değilim.” dedi.

  Satoshi Neden Ona Bitcoin Dedi?

  Bitcoin kelimesi resmi olarak 2008’de yayınlanan White Paper teknik incelemesinde tanımlandı. Bitcoin, bit (bir şeyin en küçük parçası birimi) ve madeni para (coin) kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir terimdir. Dijital para birimidir. Bitcoin işlemleri ağ üzerinde kullanılan kriptografi yoluyla doğrulanır ve blok zincir adı verilen halka açık bir kayıt sistemi üzerinde kayıtlıdır. Kripto para birimi 2009 yılında açık kaynakta yazılım olarak tanımlaması yapıldıktan sonra kullanılmaya başlandı.

  Satoshi Nakamoto İlk Nerde Bitcoin Sattı?

  Bitcoin başlangıçta neredeyse ‘’0’’ değerindeydi. Bitcoine ilk kez parasal değer kazandıran işlem 2009’da Finlandiyalı bilgisayar bilimi öğrencisi Martti Malmi’nin her  1 bitcoin için  0.0009 ABD doları değerinde olmak üzere 5.02 ABD doları karşılığında bitcoin satmasıyla gerçekleşti. Değişim işlemi PayPal üzerinden gerçekleşti. (5)

  Bitcoin üzerinden yapılan ilk gerçek dünya işlemi şudur: Mayıs 2010 yılında Floridalı Laszlo Hantecz, bitcointalk.org forumunda  10.000 bitcoin karşılığında 2 pizza sipariş edip edemeyeceğini sordu ve aldığı cevaptan sonra Papa Johns’tan 41 dolar değerinde 2 pizza sipariş etti. Hanyecz konu hakkında verdiği demeçte bitcoin madenciliği yaptıktan sonra  bu pizza siparişini verdiğini  ve o günün şartlarına göre bedava pizza aldığı için de büyük ikramiye kazanmış kadar mutlu olduğunu belirtti. 10.000 Bitcoin karşılığı bugünkü piyasada 200 milyon dolar olduğu için, bu pizzalar dünyanın en astronomik fiyata satın alınmış pizzaları olarak çeşitli yerlerde espri konusu oluyor.(5)

  Bitcoin Doları Bitirmek İçin Mi Üretildi?

  Bitcoin ya da kripto paranın Amerikan Dolarını bitirmek için üretilip üretilmediği,  hatta bu konuda başarılı olup, olmayacağı üzerinde çok çeşitli görüşler bulunuyor. 11 Mart 2022 Tarihi Forbes yayınına göre Quantum Fund ve Soros Fund Management (Yönetim ortağı) ortağı Jim Rogers ‘’Son dönemde ABD dolarına olan, artık, ABD dolarının sonudur’’ şeklinde bir açıklama yaptı. Fakat bu uyarının dolara alternatif olarak bitcoin kullanımına yasal izin verilmesi için yeterli olmayacağı düşünülüyor.(4)

  Rogers Çin, Rusya, Hindistan, İran ve Brezilyanın dolar bağımlılığını azaltmakla ilgilendiğini ve bu ülkelerin dolara rakip aramaya başlayacaklarını belirtiyor. Rogers sözlerinin devamında ‘’ABD Dünyanın en borçlu ülkesi, bu nedenle insanlar rakip para arıyor. Henüz bu birimin ne olduğu açıkça belirtilmemiş olsa da ABD’nin bu para birimini satın alacak kadar akıllı olduğu da düşünülüyor. ‘’diyor. Yine de  hükümetin, merkezi kontrolü olmadığı için eninde sonunda bitcoini yasadışı bırakması bekleniyor. (4)

  Satoshinin Bitcoin’i ve Yenilenebilir Enerji

  Bitcoin madenciliği çalışmalarında kullanılan algoritmanın üretimi iklim değişikliğine katkıda bulunacak miktarlarda elektrik tüketimi gerektirecek şekilde tasarlanmıştır. Cambridge Üniversitesinin tahminine göre bitcoin, lansmanından bu yana yaklaşık 2000 milyon ton karbondioksit salmıştır. (6)

  Bitcoinin çevresel etkisini azaltmak zordur. Olası çözümler arasında yalnızca aşırı temiz elektriğin olduğu yerde bitcoin madenciliği yapılması yer alıyor. (6)

  Satoshi Bitcoin ile Küresel Isınmaya Nasıl Zarar Verdi?

  Bitcoinin çevresel etkilerinden biri iklim değişikliğini kötüleştirmesidir. Bunu nedeni bitcoinin kısmen gaz yakıtlı ve kömür yakıtlı enerji santralleri tarafından üretilen elektriğin kullanılarak yapılmasıdır. Kömür ve doğalgaz yanması sonucunda Dünyayı ısıtan ve böylece iklimi değiştiren sera gazları ortaya yayılır. 2022 itibariyle bu tür Bitcoin madenciliğinin dünya sera gazı emisyonlarının % 0.1’inden sorumlu olduğu tahmin ediliyor. (6)

  İkinci çevresel etki, kömür yakıtlı elektik üretiminin neden olduğu hava kirliliğidir.(6)

  Üçüncü çevresel etki ise Bitcoin madenciliği ekipmanlarının kısa kullanım ömründen kaynaklanan e-atıklardır.(6) 

  Dünyayı Değiştiren Satoshi’nin Geçtiği Filmler

  Dünyanın bitcoinin devrim niteliğindeki vaadini yakalaması çok hızlı olmadı. Ancak artık ana akım yatırımcılar bu konuya ilgisiz kalmıyor. Başlangıçta teknolojinin karmaşık olması sorunun bir bölümünü oluştururken, sorunun  diğer bölümü kripto ile yasa dışı faaliyetler arasında  ilişkiler olmasıydı. Fakat zaman hızla değişiyor. Günümüzde daha fazla insan kripto alanına giriyor ve daha fazla  kripto para birimi yaratılıyor. Blok zincirin gücü ve potansiyeli hakkında artan ilgiye paralel olarak yapılan filmler de piyasada yerini alıyor. (8) Bu filmlerin en iyileri şunlar:

  • Satoshi Gizemi-Bitcoinin Hikayesi (2021) ‘’The Mystery of Satoshi’’

  2009 Mali krizinin ortasında takma adı Satoshi Nakamoto olan bir kişi, ilk kripto para birimi bitcoini yaratıyor. Böylece ilk merkezi olmayan ve güvenilir kripto para birimi ortaya çıkıyor. Satoshi Nakamoto 2011 yılında esrarengiz bir şekilde ortadan kayboluyor. ‘’The Mystery of Satoshi’’ gizemli yaratıcısının bakış açısından bitcoin ve blockchain teknolojisinin heyecan verici tarihini gözler önüne seriyor.(8)

  • Cryptopia. Bitcoin Blok Zincirleri Ve İnternetin Geleceği (2020) ‘’Cryptopia .Bitcoin Blockchains and the Future of the Internet’’

  Yönetmenliğini Torsen Hoffmann’ın yaptığı Cryptopia .Bitcoin Blockchains and the Future of the Internet, internet ve kripto para biriminin olası geleceğine dengeli bir şekilde yaklaşıyor. Belgesel dijital birikim kavramlarını, tartışmalarını ve gelişimsel zorluklarını oldukça iyi açıklıyor. Bu devrim niteliğindeki endüstride çeşitli tarafları ve çoklu bakış açılarını sunarak, kriptoya aşina olmayanlar için bile kavramların net bir açıklamasını veriyor.(8)

  • Kripto (2019) 

  Kripto filmleri farklı açıları kapsayabiliyor. Örneğin: Kripto bir Hollywood suç gerilim filminin bütün süslerine sahip, IMDb açıklamasında ‘’memleketine geri dönen bir Wall Street bankacısı Upstate New York’ta hem kişisel hayatını hem de iş kariyerini etkileyen karmaşık bir yolsuzluk ve dolandırıcılık ağını araştırmaya girişir. Kripto ile yasa dışı faaliyetler arasında her zaman bir ilişki olmuştur. John Stallberg Jr.’ın filmi de kripto para birimlerinin karanlık taraflarını araştırıyor. Filmin başrollerinde Beau Knapp, Alexis Bledek ve Kurt Russel oynuyor. (8)

  Kara para aklamayı önleme kurallarını ihlal ettiği için 7 milyar dolarlık bir işletmeyi ihbar eden Martin memleketine gelir. Burada gizlice kripto para madenciliği yapan bir bilgisayar dehası  çocukluk arkadaşı Earl ile yeniden bir araya gelir. Kara para aklama mücadelesini aydınlatmaya kendini adamış olan Martin, bütün para kayıtlarını inceler. Bu inceleme onu bir sanat galerisi araştırmaya yöneltir. Martin çocukluk arkadaşının bilgisayar korsanlığı becerilerinin yardımıyla hayatını ve sevdiklerini riske atarak milyar dolarlık kripto birimli kara para aklama işin ortaya çıkarır. (8) 

  • Güven Makinesi: Blok Zincirinin Hikayesi (2018)

  Kripto para biriminin doğuşuna neden olan koşullar üzerinde yoğunlaşan bir film. Ale Winter tarafından yönetilen film blockchain teknolojisinin doğuşunu ve uygulamasını  açıklıyor. Bununla birlikte hükümetin kontrol edemediği ve tam olarak anlaşılmayan yeni teknolojiye karşı nasıl düşmanca bir yaklaşım gösterildiğini de sergiliyor.(8)

  • Bitcoinde Bankacılık (2016)

  Yapımcılığını Christopher Cannucciari’nin 2016 yılında yaptığı ‘’Banking of Bitcoin’’ bitcoin temellerinin ve yaratıcısının gizemli kimliğini anlatan bir belgesel yapım. Ayrıca Bitcoin endüstrisinin tüm yönlerini ve yaygın olarak benimsenmesinin önündeki olası engelleri de araştırıyor.(8)

  • Bitcoin: Bildiğimiz Paranın Sonu (2015)

  Bu yapım Torsten Hoffmanın ilk Bitcoin belgeselidir. ‘’Bildiğimiz Paranın Sonu’’ eleştirmenlerin beğenisini toplayan bir yapım. Hoffman filme  Bitcoin ile başlamak yerine ticaretin kökeni ile başlıyor ve onu eski takas sistemlerine kadar izliyor. Daha sonra hızla günümüze dönen Hoffmann izleyicinin bakışını, hükümetlerin ve finansal kurumların para yaratmadaki sorunlu rolüne ve bu kurumların eylemlerinin temelde nasıl enflasyona neden olabileceğine çeviriyor.(8) Film, Bitcoinin borçla desteklenen ulusal para birimlerine bir alternatif olup olamayacağını sorguluyor. Filmde bitcoin ve kripto para biriminin dijital parayı kullanma devrimi ateşleyip ateşlemeyeceği, suçlular için bir armağan mı yoksa tamamen bir balon mu olduğu soruları irdeleniyor.  (8).

  Satoshi Nakamoto Hakkında Kitaplar

  Geçmişten günümüze kadar Bitcoin ve Satoshi’den bahseden birçok kitap yazılmıştır. İşte bu kitaplardan bazılarını sizler için derledik:

  1- The Official Bitcoin Coloring Book

  Yazar olarak Satoshi Nakamoto adı altında çıkarılan bir kitaptır. Kitabın açıklamasında “Ünlü bilge ve Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun uzun zamandır beklenen cildi sonunda burada! Kitap, bu devrim niteliğindeki dijital para birimine ilişkin benzersiz, sağ beyin içgörüleriyle doludur.” yazısı yer almaktadır.

  2- Digital Gold: The Untold Story Of Bitcoin – Nathaniel Popper

  Nathaniel Popper’in yazı olduğu bu kitapta Bitcoin’den Dijital Altın olarak bahsedilmektedir. Kitapta bitcoin’in hikayesi anlatılmaktadır.

  3- Wave and Ripple Design Book

  Bu kitap da yazar olarak Satoshi Nakamoto adı altında çıkarılan bir kitaptır. Kitapta Ripple ile ilgili bilgilerin yanı sıra Satoshi’nin Japonca kökenlerine dair konular da ele alınmıştır.

  4- The Book Of Satoshi: The Collected Writings of Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto

  Satoshi hakkında yazılan en ünlü kitaplardan birisidir. Kitapta, Satoshi Nakamoto E-postaları ve Bilgisayar Forumlarındaki Gönderiler, Layman’ın Şartlarında Sunulan Bitcoin Temelleri, Bitcoin’in Potansiyeli ve Derin Ekonomik Etkileri ve Her Şeyi Başlatan Seminal Kağıt ele alınmıştır.

  Forbes’ta Satoshi Hakkında Öne Çıkanlar

  Forbes, Integrated Whale Media Investments’in sahibi olduğu bir Amerikan iş dünyası dergisidir. Bu dergide Satoshi Nakamoto hakkında birçok yazı yazılmıştır. İşte bu yazılardan öne çıkanlar:

  Who Is Satoshi Nakamoto?

  Satoshi’nin kim olduğu hakkında yazılmış bir içeriktir. Dorian Nakamoto, Craig Wright ve birçok detayı ele almıştır. Yazıyı okumak için tıklayınız.

  10 Years Ago Today, Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto Sent His Final Message

  Forbes’ta “10 Yıl Önce Bugün, Bitcoin Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Son Mesajını Gönderdi” makalesi yayınlanmıştır, makalede Satoshi’nin 10 yıl önceki son mesajı ele alınmıştır. Yazıyı okumak için tıklayınız

  Forbes’taki diğer Satoshi Makaleleri: 

  Amerika Bitcoin’i Neden Çok Seviyor?

  Yapılan anketlerde elde edilen sonuçlara göre, borsadaki düşüşler ve enflasyonun artışı nedeniyle daha önce hiç kripto para birimi satın almamış 46.5 milyon Amerikalı önümüzdeki yıl kripto para birimine yatırım yapmayı düşünüyor. Bu Amerikalılar, geçmişte kripto para birikimine sahip olan ya da kripto paraya yatırım yaptıklarını söyleyen 145 milyon Amerikalı (Amerikalı yetişkin nüfusun yaklaşık % 56’si) yetişkin gruba ilave olacak. (9)

  Her ne kadar Amerikalılar büyük oranda kripto para birimini güvenilmez bulsa da, toplumda kripto yatırımcısı olmaya duyulan ilgi artış gösteriyor. Amerikalı yetişkinlerin %52’si emeklilik hesaplarında kripto para birimine yatırım yapmayı düşünürken, % 62’si banka hesabında tutabilse daha fazla kripto alabileceğini söylüyor. Nüfusun %61’i de kripto ödüllü kredi kartının, iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. (9)

  Satoshi Nakamotonun Kaç Bitcoin’i Var?

  Bitcoinin yaratıcısı ve en büyük ismi Satoshi Nakamoto serveti, kaç bitcoini olduğu ve bunların gerçek değeri oldukça sık merak edilen konular arasında bulunuyor. Öncelikle Satoshi Nakamoto’nun tek bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğu bilinmediği için bu soruyu yanıtlamak çok kolay olmuyor. Anlaşılıyor ki Satoshi Nakamoto Bitcoin için yazılım geliştirmeye yardımı olan kişi veya kişilere atıfta bulunmak için kullanılan bir takma addır. (10)

  Günümüz piyasasında Nakamoto’nun bütün kripto para birimi sahipleri arasında en fazla bitcoine sahip olduğu düşünülüyor. Satoshi Nakamoto’nun kaç bitcoini var sorusuna uzmanlar ‘’Yaklaşık 1.1 milyon Bitcoin’’ şeklinde diye cevap veriyor.  Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin cüzdan değeri ‘’1.1 milyon’’ rakamı Bitcoin madenciliği trendinin ilk 2 yılında tanımlanan bir model baz alınarak tahmin ediliyor. Bu model RSK Labs Baş Bilim İnsanı Sergio Demian Lerner adlı bir zincir analisti tarafından tespit edildi ve Patoshi modeli olarak adlandırıldı. (10)

  Lerner’ın tahminine göre tek başına çalışan bir bitcoin madencisi Bitcoinin ilk yılında 22.000 blok işlemi yapabilir ve 1.1 milyon ya da hiç harcanmamış 1.8 milyon Bitcoin toplamış olabilir.(10)

  Satoshi Nakamoto’nun 2022 ‘deki net cüzdan değeri, yaklaşık 42 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. (10)

  En Dikkat Çekici Satoshi Tahmin Haberleri

  Mevcut Satoshi fiyat tahminlerine göre Satoshinin değerinin 2 Aralık 2022’ye kadar %1.63 artarak 0.000172 Dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Teknik göstergelere göre şu dönemde Satoshi almak  pek uygun görünmüyor. 

  Satoshiyi diğer önemli teknolojik yenilikler ve trendlerle karşılaştırmak, Satoshi fiyatının uzun vadede nereye gidebileceğini tahmin etmenin bir yoludur. En iyi senaryoda 2025 yılı için SATS fiyat tahmini Facebook büyümesini takip ederse 0.002549 dolar olabilir. (7)

  Satoshi’nin internet büyümesini takip etmesi durumunda 2025 yılı için tahmini değeri 0.000502 dolar olarak öngörülüyor. (7) 27 kasım 2022 verilerine göre genel satoshi fiyat tahmini duyarlılığı, düşüş yönündedir. (7)

  Satoshi Nakamoto Deep Web İlişkisi

  ‘’The Onion Router’’ Yazılımın kısaltması olan Tor ağına girmek internetin sınırında yaşamak ve normal bir tarayıcı ile erişilemeyen, Google gibi arama motorları tarafından indekslenmeyen gizli siteler koleksiyonu olan Dark Web’e doğru adım atamak anlamına gelebilir. Tor, gizli siteler koleksiyonu olan Dark Web’in altında yatan ve ona hizmet eden teknolojidir. (17)

  Bugün Tor ağında ‘’.onion’’ ile biten 65.000 den fazla benzersiz URL vardır.  2018 Yılında yapılan bir araştırmada bu sitelerin yaklaşık %10’u sınıflandırıldı. Sitelerin en yaygın işlevinin forumlar, sohbet odaları, dosya ve görüntü aracılığı ile iletişim sağlayan pazar yerleri olduğu ve ticareti kolaylaştırmak olduğu bulundu.(17)

  Özellikle iletişim ile ilgili işlevsel roller, özgür toplumlarda yasal ve meşru kabul edilen birçok kullanımı destekler. 2016 Yılında yapılan bir başka araştırmada Dark Web’deki alanların yarısından fazlasının yasal olduğunu gösteriyor.(17)

  Dark web alternatif olarak şirketlerin/ hükümetlerin verilerini nasıl izlediğine, kullandığına ve potansiyel olarak bunlardan nasıl para kazandığına karşı ihtiyatlı bir tutum sağlamak için gereken gizliliği ve anonimliği sağlayabilir.(17)

  Öte yandan zorbalara ve hedefli reklamlara karşı koruma sağlayan mahremiyet ve anonimlik, aynı zamanda karanlık ağı suç için de bir sıçrama tahtası haline getiriyor. Dark Web’de daha yaygın olan yasa dışı faaliyetlerden bazıları arasında silah kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, pornografi, şiddet görüntüleri  ve diğer suiistimal türleri gibi içeriklerin paylaşımı yer alıyor.(17)

  Karanlık web hizmetlerinin kripto para birimleri ile eşleştirilmesi suçta patlama beklentisine yol açtı. 10 yıl önce Satoshi Nakamoto takma adlı bir kriptografi uzmanı dünyanın ulusal hükümetler tarafından kontrol edilemeyen ilk para birimi dolaşım ağını geliştirdi. Bu bitcoin ağı idi. Başlangıçta teknoloji topluluğu için çok spesifik bir takas aracı olan bitcoin çok kısa sürede İpek Yolu olarak tanımlanan bir karanlık web sitesinde işlem yapan uyuşturucu satıcıları için tercih edilen para birimi haline geldi.(17)

  Dark Webde son 5 yılda dünyanın büyük bir bölümünden gizlenen şifreli bir ağ, kolluk kuvvetleri tarafından neredeyse hiç izlenemeyen bir işlemsel para biriminin de katılımıyla, yasa dışı ticarette yer alan satıcılardan oluşan küçük fakat önemli bir pazar yeri haline geldi. (17)

  Terbium Labs tarafından yasadışı olarak sınıflandırılan 200’e yakın alan adının 75’inden fazlası bu tip illegal faaliyetler için iyi bir pazar yeri gibi görünüyor. Bunların çoğu bitcoin ve monero gibi çeşitli para birimleri tarafından destekleniyor.(17)

  Dark Web deki yasa dışı işlemlerin ciddi doğası ve hızlı büyümesi hükümetleri ve küresel finans kurumlarını endişelendirdi. Fakat görünen o ki, Dark Web’de gerçekleşen dünya çapındaki ticaret, küresel yasa dışı ticaret ile karşılaştırıldığında çok küçük kalmaktadır.(17)

  Birleşmiş milletler yılda küresel olarak aklanan para miktarının Amerika Birleşik Devletleri GSYİH’nın %2 ila %5’i kadar olduğunu tahmin ediyor. Bu rakam da 1.6 trilyon dolar ile 4 trilyon dolar arasındadır. Her ne kadar karanlık ağ etkinliğinin toplam ekonomik hacmi, nispeten küçük de olsa bugün topluma yönelik en yıpratıcı tehditlerin büyük bir kısmı Tor ağında faaliyet gösteriyor. Bu nedenle Dark Web haklı olarak uluslararası düzenleyicilerin, finans kurumlarının ve kolluk kuvvetlerinin dikkatini yüksek oranda çekiyor. (17)

  Kaynaklar

  • https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/who-is-satoshi-nakamoto/
  • https://www.meetbunch.com/the-bitcointalk-guide#:~:text=Bitcointalk.org%20is%20a%20cryptocurrency,%2C%20important%20upgrades%2C%20and%20events.
  • https://www.investopedia.com/tech/three-people-who-were-supposedly-bitcoin-founder-satoshi-nakamoto/
  • https://www.forbes.com/sites/billybambrough/2022/03/11/a-legendary-investor-just-predicted-the-end-of-the-us-dollar-and-warned-over-the-future-of-bitcoin-amid-extreme-crypto-price-swings/
  • https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/bitcoin-price-history/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin
  • https://coincodex.com/crypto/satoshi-sats/price-prediction/
  • https://www.trality.com/blog/best-crypto-movies
  • https://www.fool.com/the-ascent/research/study-americans-cryptocurrency/
  • https://www.banklesstimes.com/how-many-bitcoins-does-satoshi-nakamoto-l.
  • https://news.bitcoin.com/the-many-facts-that-indicate-bitcoins-creator-satoshi-nakamoto-wont-ever-come-back/
  • https://bravenewcoin.com/insights/why-has-satoshi-nakamoto-remained-anonymous
  • https://bravenewcoin.com/insights/why-has-satoshi-nakamoto-remained-anonymous
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Satoshi_Nakamoto
  • https://www.binance.com/en/blog/from-cz/from-burgers-to-bitcoin-billions-how-cz-built-a-leading-crypto-exchange-in-just-180-days-421499824684901276
  • https://www.imf.org/en/Publications/fandd/issues/2019/09/the-truth-about-the-dark-web-kumar
  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Web3 Geliştirmelerinde ABD’de Ethereum, Asya ve Avrupa’da BNB Öne Çıkıyor!

  Kripto altyapı sağlayıcısı Chainstack'ın raporuna göre, Ethereum ABD'de web3 geliştirici etkinliğini domine ediyor: Diğer projeler ne durumda?

  ABD Dolar Endeksi Zayıflarken, Bitcoin Fiyatı 27 Bin Doların Üzerine Tutunmayı Hedefliyor!

  ABD Dolar endeksinin 106.8 puanlık zirvesinden düşüşe geçmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı hız kazandı: BTC 27 bin dolar üzerinde işlem görüyor!

  ABD Doları, G20 Ülkelerinin Para Birimlerinden İyi Performans Gösteriyor: Peki Ya Bitcoin?

  Tüm zamanların en kötü enflasyonlarından birini yaşamasına rağmen, ABD doları hala çok güçlü: Bitcoin, ABD dolarını devirmeyi başardı!

  En Az 1 Bitcoin Tutan Adresler Yeni Bir Rekora Ulaştı: Yatırımcılar Hala Çok İyimser!

  En az 1 Bitcoin tutan adreslerin sayısı Glassnode verilerine göre bugün yeni bir rekora ulaştı: Daha fazla yükseliş kapıda mı?

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  XRP Fiyatındaki Kritik Destek ve Direnç Noktaları! 28 Eylül Güncel XRP Fiyat Analizi!

  XRP fiyatı, 0.50 dolar seviyesinin üzerinde ilerlemeye çalışıyor ancak yeterince yükseliş gerçekleştiremedi: Kırması gereken önemli direnç noktaları!

  Ethereum Fiyatında Bir Sonraki Hedef Nedir? 28 Eylül Güncel ETH Analizi!

  Ethereum fiyatı 1600 dolar seviyesinin üzerine tutunmayı başardı: ETH'nin daha fazla yükselmesi için bu direnç seviyelerini kırması gerekiyor!

  28 Eylül Güncel BTC Fiyat Analizi: Yatırımcılar Bitcoin’deki Bu Kritik Seviyelere Dikkat Etmeli!

  Güncel BTC analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendiriyoruz: Bitcoin'in yükselmeye devam etmesi için bu seviyeler önemli olacak!

  Tellor (TRB) Bu Desteğe Tutunursa Yükseliş Devam Edebilir! 28 Eylül TRB Coin Analizi!

  Güncel TRB analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendirdik: TRB coin yükseliş hareketini devam ettirebilecek mi?

  Terra (LUNA) 2024 – 2030 Fiyat Tahminleri: LUNA Coin Önümüzdeki Yıllarda Kaç Dolar Olacak?

  Terra (LUNA) son dönemdeki yükselişi ile dikkatleri üzerine topluyor: LUNA coin için 2024 - 2030 fiyat tahminleri COINOTAG'da!
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Son Dakika Haber: Binance vs SEC | En Son Mahkeme Belgeleri Yaklaşan Hukuki Süreç Hakkında Işık Tutuyor

  SEC'nin Binance Holdings ve ilişkili kuruluşlarla ilgili davasındaki son gelişmeler, bu önemli davada hukuki süreçlere işbirlikçi bir yaklaşımı ortaya koyarak önemli bir adımı açığa çıkarıyor.

  CyberConnect Nedir ve CYBER Coin Nasıl Satın Alınır?

  CyberConnect ile devrim niteliğindeki Web3 tabanlı sosyal ağ paradigmalarını keşfedin ve CYBER coin'in aslında ne olduğunu öğrenin.

  DeRace (DERC) Nedir? DERC Nasıl Satın Alınır?

  DeRace Coin (DERC), merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olan DeRace'in kripto para birimidir. Bu makalede, DeRace'in ne olduğunu, nasıl satın alınabileceğini ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz