“Bitcoin Fiyatı” Araması 7 Ayın En Düşük Seviyesinde!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin’in düşüşten sonra bir çok kez toparlanma sinyalleri vermesine rağmen yükseliş trendine oturamaması yatırımcıları uzaklaştırmış gibi gözüküyor!

Google “Bitcoin Fİyatı” Aramasında Yaşanan Düşüş!

Google Trends "Bitcoin Fiyatı" Araması Verileri!
Google Trends “Bitcoin Fiyatı” Araması Verileri!

Trend konuları belirlemek ve biz kripto para piyasası ile ilgilenen insanların temel analiz yapmasında da katkı sağlayan verilerden biri olan Google Trends verileri bizlere “Bitcoin Fiyatı” aramasının son 7 ayın en düşük seviyesine gerilediğini söyledi. Aralık ayından beri en düşük seviyeyi görmemizin sebebi yatırımcıların artık sabırsızlandığı ve kripto paralara ilgi göstermediğinin bir işareti olabilir. Fiyatın toparlanması halinde bu ilginin geri döneceği düşünülse de şu an için bu şekilde bir gelişme olduğunu söylenemez.

Bitcoin Döngülerinde Google Verileri!

boğa ve ayı

Daha önce ki market döngülerine bakıldığında benzer verileri görebiliyoruz. Bitcoin yükselmeye başladığında rekor seviyede aramalar geliyor ve herkes kripto paraları konuşmaya başlıyor. Bir düşüş sonrasında korkan ve piyasadan çekilen yatırımcı bir sonra ki boğa koşusuna kadar kripto paraları adeta unutuyor. Bu sebeple bu verilerin korkunç olmadığını ve bu piyasanın daha öncesinde benzer aşamaları gördüğünü unutmamak gerekli. Bitcoin 10 bin dolar seviyesinden 40 bin dolar seviyesine yükseldiği esnada tek haneli puanlara sahip olan Google Trends verileri yükselişin ardından 60 seviyelerine kadar yükselmişti.

Bitcoin Balinaları İçin Bu Verilerin Önemi!

Bitcoin Korku Endeksi

Belki de bu veriler biz küçük yatırımcıların ilgisini çekmeyecek türden bilgiler içeriyormuş gibi gelebilir. Ancak bakıldığında büyük yatırımcıların bu veriler ile piyasa içerisinde FOMO (Fırsat kaçırma korkusu) olup olmadığını kontrol etmelerinde büyük yardım sağlıyor. Genel olarak analistler küçük yatırımcıların Fomo yaşamaya başladıklarında piyasada zirvenin yaklaştığını söyleyebiliyor.

Bu verileri ele alan büyük yatırımcılar, fırsatların kaçtığını düşünen küçük yatırımcılara ellerinde ki ürünleri satıp sonra ki döngüye kadar ortadan kaybolabiliyor. Bu sebeple Google Trends verilerinin bizler için önemli bir Fomo göstergesi olabileceğini unutmamak gerekli.

Şu an için kripto para piyasasında ciddi bir korku havası olduğundan dolayı bu verilerin düşmüş olmasının normal olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Korku endeksinin de yüksek olduğunu ve bu iki verinin birbirlerini etkileyebileceği de bir gerçek. Yazımızın yazıldığı tarih itibari ile kripto para piyasasının korku endeksi 100 üzerinden 20 olarak “Extreme Fear” (Aşırı Korku) seviyesindedir.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook