Altyapı Tasarısının Onaylaması Kripto İçin Ne İfade Ediyor?

ABD

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

ABD Senatosu 10 Ağustos tarihi itibariyle 1 trilyon dolar değerindeki alt yapı tasarısını onayladı. Peki bu alt yapı tasarısı kripto para için neden önemli? 

ABD Senatosu’na sunulan altyapı tasarısı 69 oy alarak onaylandı. Bu altyapı tasarısı kendi içerisinde belirli paketler içermektedir. Onaylanan bu paket içerisinde yol, su, elektrik ve hızlı internet kullanımı gibi yerel sorunlara karşı önerilerin yanı sıra 2700 sayfalık tasarı içerisinde kripto paralara dair de çeşitli vergi hükümleri içermektedir.

Altyapı Tasarısının Kripto Para İçin Önemi!

Dünya üzerinde çoğu ülke halkı tarafından kabul edilmiş kripto para piyasasına karşı devletler çeşitli regülasyonlar getirmektedir. ABD’de onaylanan bu tasarı içerisinde de kripto paralara dair bir takım vergi düzenlemeleri  içermektedir. Dolayısıyla ABD’de gelecek olan bu vergi düzenlemesi ile ilgili maddeler ilk olarak ABD ülkesindeki kripto ekosistemini daha sonra global kripto para ekosistemini etkiler hale geliyor.

Tasarı içerisinde yer alan “Dijital Varlıklar ve Komisyoncular için Bilgi Raporlama” başlığı adı altında dijital varlıklar tanımlanmıştır. Bu tanımda dijital varlıklar içerisine “kriptografi ile güvenli bir dağıtık defter teknolojisi” eklenmesinden dolayı kripto para sektörü de bu tasarı içerine girmiştir.

 

Tasarıda yapılan tanım her ne kadar kripto para konusunu içerisinde barındırsa da tanım oldukça geniş ve belirsiz kalmıştır. Fakat yine de kripto paraları kapsadığı açıkça belirtilmiştir. Tasarı içerisinde verilen maddelerde “broker” yani komisyoncu kavramının geçmesi de aynı zamanda madencileri, merkeziyetsiz borsa şirketleri ve kripto para geliştiricileri gibi kişileri kapsar hale geliyor.

Kripto Para Başlığındaki Maddeler Değişti Mi?

Bu tasarı içerisindeki maddeler Coinbase, CoinCenter gibi kuruluşlar tarafından sert bir dille eleştiriye uğradı. Çünkü tasarı yeni veya küçük girişimcilerin ABD’yi terk etmesine neden olacağı düşünülmektedir. Yani tasarı içerisinde geçen yükümlülükleri karşılamayan ya da karşılamak istemeyen kişilerin  yatırımcıların ABD dışında başka ülkelere yöneleceğini tıpkı Çin’deki madencilerin göçüne benzer bir göç dalgası ortaya çıkaracağı şahit olunacağı ön görülmektedir. Uzun vade de bu durumun hem Amerikan ekonomisine büyük zararlar verebileceği söylendi. Tasarıya ilişkin çıkan tartışmalar sonucunda bazı senatörler  madencilerin, donanım cüzdanı ve yazılım geliştiriciler gibi kişilerin tasarının kapsamı dışında tutulmasını istedi. Daha sonra ortaya sürülen bu önerilerde değerlendirilerek ortak kamuoyu tarafına yapılan açıklamada her iki tarafa da dengeli bir şekilde yaklaşılacağı belirtildi.

Sonuç

69 oy alarak onaylanan tasarı öncesi yaşanan anlaşmazlıklar sonucu daha önce belirlenen dengeli tavır bir sonuç getirmedi. Altyapı tasarısı Temsilciler Meclisi’ne gönderildi. Meclis’in tasarıyı ne kadar değiştireceği belli olmamakla beraber sonbahar aylarında ele alınacağı ön görülüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster