Ana SayfaRehberYükselen Takoz Formasyonu Nedir?

Yükselen Takoz Formasyonu Nedir?

-

Yükselen takoz formasyonu, her yatırımcının bilmesi gereken oldukça önemli bir formasyon türü olup, düşüş odaklıdır. Sermaye piyasalarının günümüze kadar olan serüveninde fiyat hareketlerinin saptanabilmesi ve/veya yatırımcıların alacağı aksiyonları tahmin edebilmek için öğrenilmesi gereken bir formasyon türüdür.

Yükselen Takoz Formasyonu

yükselen takoz

Öncelikle takoz formasyonu kısaca nedir açıklamakta fayda var. Takoz formasyonu, fiyatların git gide daha az bir genişlikle hareket ettiğini ve söz konusu varlığın fiyatında hareketlerinde bir sıkışmanın yaşandığını ifade etmek amacıyla kullanılır.

Bu birbirine gittikçe yaklaşan fiyat hareketlerinde alınan iki sınır çizgisinin birleşmeden, bu varlığın fiyatında bir kırılma yaşanacağı beklentisi olur.

Yükselen takoz formasyonu fiyatta bir düşüş yaşanacağını işaret ederken, alçalan takoz formasyonu ise fiyatta yükselişin geleceğine işaret eder.

Yükselen Takoz Formasyonu Nasıl Tespit Edilir

BTCUSD_2022-02-27_20-01-46

Yukarıdaki görselde 24 Şubat 2022 günü, saat 10.00 – 11.30 arasında, BTC/USDT grafiğinde oluşmuş bir takoz formasyonu göze çarpmaktadır.

Yaşanan bu takoz formasyonu yükselen takoz formasyonu olarak isimlendirilmektedir. Takozda belirtildiği üzere çizilen iki sınır arasında Bitcoin fiyatı birbirine gittikçe yaklaşarak yükselmiş ve fiyatta bir sıkışma yaşanmıştır.

Bu fiyat hareketinde BTC fiyatı iki sınır çizgisinin birleştiği noktaya varmadan bir kırılma yaşamış ve fiyatta bir düşüş yaşanmıştır.

Yükselen takoz formasyonunun öne çıkan bir diğer özelliği ise formasyonun oluşumunda önce bir düşüş trendinin yaşanmış olmasıdır. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere yükselen takoz formasyonu oluşmadan önce bir düşüş trendi göze çarpmaktadır.

Bunun yanında yükselen takoz formasyonu başlangıcında hacim yüksek iken, fiyat hareketi birbirine yaklaşarak arttıkça hacimde de bir düşüş yaşanır. Sonuç olarak da takozun tepesine doğru gittikçe sıkışan fiyat ve düşen hacim en nihayetinde formasyonu sonlandırır ve fiyatta bir düşüşü meydana getirir.

Yükselen Takoz Formasyonu Hedefi Neresidir?

Öncelikle bu yazının amacının bilgi vermek olduğunu belirtmek gerekir ve her yatırımcının, alım veya satım yaparken kendi kararını vermeleri önerilir.

Eğer yükselen takozun oluşumu sırasında söz konusu varlığa sahipseniz, formasyonu çizmeniz ve satış için formasyonun iki sınır çizgisinin birbirine ulaşmadan önceki tepe noktasını beklemeniz önerilir.

Fiyatta oluşan tepe noktalarının birbirine en çok yaklaştığı noktada ve aynı zamanda hacmin de en düşük olduğu noktada satış emri verilebilir. Söz konusu fiyat grafiğinde fiyatın sınır çizgilerine giderek yaklaşıyor olması satış için zamanının azaldığını ve riskin de arttığını işaret etmektedir.

Son olarak bir önceki paragrafta anlatıldığı üzere, söz konusu varlığa sahip olan yatırımcılar için satış yapılabilecek nokta olan formasyonun bitişine yakın olan noktada, bu varlık için short işlem de açılabilir. Bu hamleleri yaparken her yatırımcının riski tartması ve kendi kararını vermesi gerekmektedir.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin ve 32 Bin Dolar Senaryosu: Onchain, Teknik ve Piyasa Analizi

Bitcoin (BTC) için teknik yapılar, onchain verileri ve korku endeksi neler söylüyor? Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının incelemesi gereken verileri topladık!

XRP Coinbase’e Geri Dönüyor mu? Bilmeniz Gerekenler Burada!

ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, XRP topluluğuna en büyük sevinçlerden birini vermeyi düşünüyor olabilir. İşte detaylar!

Cardano 2022 Son Çeyrek Verileri Yayınlandı! ADA Fiyatı Ne Olacak?

Cardano (ADA) için 2022'nin son çeyreği raporları yayınlandı. Raporlara göre Cardano finansal çöküş yaşarken onchain hareketliliği devam...

Bitcoin 27k ile 2023’ün Yeni Yüksek Seviyesini Yaptı ve Shortları Sınırlandırdı!

Bitcoin (BTC), bir hafta içinde iki kez $26K fiyat seviyesini test etti. Yatırımcılar, ABD bankasının çöküşüne ve geleneksel bankacılık sistemine olan güvenin azalmasından sonra alternatif arayışında olan yatırımcılar BTC'ye kısmi olarak yakıt oldu.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler