Diğer
  Ana SayfaRehberYükselen Takoz Formasyonu Nedir?

  Yükselen Takoz Formasyonu Nedir?

  -

  Yükselen takoz formasyonu, her yatırımcının bilmesi gereken oldukça önemli bir formasyon türü olup, düşüş odaklıdır. Sermaye piyasalarının günümüze kadar olan serüveninde fiyat hareketlerinin saptanabilmesi ve/veya yatırımcıların alacağı aksiyonları tahmin edebilmek için öğrenilmesi gereken bir formasyon türüdür.

  Yükselen Takoz Formasyonu

  yükselen takoz

  Öncelikle takoz formasyonu kısaca nedir açıklamakta fayda var. Takoz formasyonu, fiyatların git gide daha az bir genişlikle hareket ettiğini ve söz konusu varlığın fiyatında hareketlerinde bir sıkışmanın yaşandığını ifade etmek amacıyla kullanılır.

  Bu birbirine gittikçe yaklaşan fiyat hareketlerinde alınan iki sınır çizgisinin birleşmeden, bu varlığın fiyatında bir kırılma yaşanacağı beklentisi olur.

  Yükselen takoz formasyonu fiyatta bir düşüş yaşanacağını işaret ederken, alçalan takoz formasyonu ise fiyatta yükselişin geleceğine işaret eder.

  Yükselen Takoz Formasyonu Nasıl Tespit Edilir

  BTCUSD_2022-02-27_20-01-46

  Yukarıdaki görselde 24 Şubat 2022 günü, saat 10.00 – 11.30 arasında, BTC/USDT grafiğinde oluşmuş bir takoz formasyonu göze çarpmaktadır.

  Yaşanan bu takoz formasyonu yükselen takoz formasyonu olarak isimlendirilmektedir. Takozda belirtildiği üzere çizilen iki sınır arasında Bitcoin fiyatı birbirine gittikçe yaklaşarak yükselmiş ve fiyatta bir sıkışma yaşanmıştır.

  Bu fiyat hareketinde BTC fiyatı iki sınır çizgisinin birleştiği noktaya varmadan bir kırılma yaşamış ve fiyatta bir düşüş yaşanmıştır.

  Yükselen takoz formasyonunun öne çıkan bir diğer özelliği ise formasyonun oluşumunda önce bir düşüş trendinin yaşanmış olmasıdır. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere yükselen takoz formasyonu oluşmadan önce bir düşüş trendi göze çarpmaktadır.

  Bunun yanında yükselen takoz formasyonu başlangıcında hacim yüksek iken, fiyat hareketi birbirine yaklaşarak arttıkça hacimde de bir düşüş yaşanır. Sonuç olarak da takozun tepesine doğru gittikçe sıkışan fiyat ve düşen hacim en nihayetinde formasyonu sonlandırır ve fiyatta bir düşüşü meydana getirir.

  Yükselen Takoz Formasyonu Hedefi Neresidir?

  Öncelikle bu yazının amacının bilgi vermek olduğunu belirtmek gerekir ve her yatırımcının, alım veya satım yaparken kendi kararını vermeleri önerilir.

  Eğer yükselen takozun oluşumu sırasında söz konusu varlığa sahipseniz, formasyonu çizmeniz ve satış için formasyonun iki sınır çizgisinin birbirine ulaşmadan önceki tepe noktasını beklemeniz önerilir.

  Fiyatta oluşan tepe noktalarının birbirine en çok yaklaştığı noktada ve aynı zamanda hacmin de en düşük olduğu noktada satış emri verilebilir. Söz konusu fiyat grafiğinde fiyatın sınır çizgilerine giderek yaklaşıyor olması satış için zamanının azaldığını ve riskin de arttığını işaret etmektedir.

  Son olarak bir önceki paragrafta anlatıldığı üzere, söz konusu varlığa sahip olan yatırımcılar için satış yapılabilecek nokta olan formasyonun bitişine yakın olan noktada, bu varlık için short işlem de açılabilir. Bu hamleleri yaparken her yatırımcının riski tartması ve kendi kararını vermesi gerekmektedir.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.

  Bitcoin Yükseliş Hareketine Devam Edecek Mi? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat grafiği, güçlü alıcılarla karşılaşarak 26.364$ seviyesindeki 0.5 Fibonacci desteğinden yükseliş gerçekleştirdi. Ancak belirli seviyelerin üzerinde veya altında kalıcılık, BTC'nin gelecekteki hareketi açısından belirleyici olacaktır.

  BitMEX Kurucu Ortağı Hayes, Bitcoin için Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

  SEC'in Binance ve Coinbase borsasına karşı başlattığı davalar piyasayı sarstı ancak Arthur Hayes, Bitcoin için hala pozitif.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler