Diğer

  Yükselen Takoz Formasyonu Nedir?

  Yükselen takoz formasyonu, her yatırımcının bilmesi gereken oldukça önemli bir formasyon türü olup, düşüş odaklıdır. Sermaye piyasalarının günümüze kadar olan serüveninde fiyat hareketlerinin saptanabilmesi ve/veya yatırımcıların alacağı aksiyonları tahmin edebilmek için öğrenilmesi gereken bir formasyon türüdür.

  Yükselen Takoz Formasyonu

  Öncelikle takoz formasyonu kısaca nedir açıklamakta fayda var. Takoz formasyonu, fiyatların git gide daha az bir genişlikle hareket ettiğini ve söz konusu varlığın fiyatında hareketlerinde bir sıkışmanın yaşandığını ifade etmek amacıyla kullanılır.

  Bu birbirine gittikçe yaklaşan fiyat hareketlerinde alınan iki sınır çizgisinin birleşmeden, bu varlığın fiyatında bir kırılma yaşanacağı beklentisi olur.

  Yükselen takoz formasyonu fiyatta bir düşüş yaşanacağını işaret ederken, alçalan takoz formasyonu ise fiyatta yükselişin geleceğine işaret eder.

  Yükselen Takoz Formasyonu Nasıl Tespit Edilir

  Yukarıdaki görselde 24 Şubat 2022 günü, saat 10.00 – 11.30 arasında, BTC/USDT grafiğinde oluşmuş bir takoz formasyonu göze çarpmaktadır.

  Yaşanan bu takoz formasyonu yükselen takoz formasyonu olarak isimlendirilmektedir. Takozda belirtildiği üzere çizilen iki sınır arasında Bitcoin fiyatı birbirine gittikçe yaklaşarak yükselmiş ve fiyatta bir sıkışma yaşanmıştır.

  Bu fiyat hareketinde BTC fiyatı iki sınır çizgisinin birleştiği noktaya varmadan bir kırılma yaşamış ve fiyatta bir düşüş yaşanmıştır.

  Yükselen takoz formasyonunun öne çıkan bir diğer özelliği ise formasyonun oluşumunda önce bir düşüş trendinin yaşanmış olmasıdır. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere yükselen takoz formasyonu oluşmadan önce bir düşüş trendi göze çarpmaktadır.

  Bunun yanında yükselen takoz formasyonu başlangıcında hacim yüksek iken, fiyat hareketi birbirine yaklaşarak arttıkça hacimde de bir düşüş yaşanır. Sonuç olarak da takozun tepesine doğru gittikçe sıkışan fiyat ve düşen hacim en nihayetinde formasyonu sonlandırır ve fiyatta bir düşüşü meydana getirir.

  Yükselen Takoz Formasyonu Hedefi Neresidir?

  Öncelikle bu yazının amacının bilgi vermek olduğunu belirtmek gerekir ve her yatırımcının, alım veya satım yaparken kendi kararını vermeleri önerilir.

  Eğer yükselen takozun oluşumu sırasında söz konusu varlığa sahipseniz, formasyonu çizmeniz ve satış için formasyonun iki sınır çizgisinin birbirine ulaşmadan önceki tepe noktasını beklemeniz önerilir.

  Fiyatta oluşan tepe noktalarının birbirine en çok yaklaştığı noktada ve aynı zamanda hacmin de en düşük olduğu noktada satış emri verilebilir. Söz konusu fiyat grafiğinde fiyatın sınır çizgilerine giderek yaklaşıyor olması satış için zamanının azaldığını ve riskin de arttığını işaret etmektedir.

  Son olarak bir önceki paragrafta anlatıldığı üzere, söz konusu varlığa sahip olan yatırımcılar için satış yapılabilecek nokta olan formasyonun bitişine yakın olan noktada, bu varlık için short işlem de açılabilir. Bu hamleleri yaparken her yatırımcının riski tartması ve kendi kararını vermesi gerekmektedir.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  GOMDori Nedir ve GOMD Nasıl Satın Alınır?

  GOMDori (GOMD), benzersiz ekonomik modeli ile küresel e-ticarette bir dönüşüm yaratan çığır açan bir kripto para projesini keşfedin, kullanıcıların satın alma ve satış işlemlerinden ödül almasını sağlar.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!