Diğer
  Ana SayfaRehberTakoz Formasyonu Nedir?

  Takoz Formasyonu Nedir?

  -

  Takoz Formasyonu Nedir?

  Fiyat hareketlerinin sıkışarak ilerlemesi ile oluşan bir formasyondur. Diplerin ve tepelerin daralarak yükseldiği veya alçaldığı gözlemlenir. Bu nedenle sıklıkla üçgen formasyonları ile karıştırılmaktadır. Takoz formasyonunun üçgen formasyonlarından en belirgin farkı, takoz formasyonunda destek ve direnç çizgilerinin aynı yönü gösteriyor olmasıdır.

  Yani destek çizgisi yukarı yönlü ise direnç çizgisi de yukarı yönlüdür. Benzer şekilde destek çizgisi aşağı yönlü ise direnç çizgisi de aşağı yönlüdür. Yükselen takoz ve alçalan takoz olmak üzere iki adet takoz formasyonu bulunmaktadır. (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?)

  • Yükselen TakozBurada destek ve direnç çizgileri yukarı yönlüdür. Yani fiyat dipler ve tepeler daralarak yükselmektedir. Bu nedenle “yükselen takoz” olarak bilinir. Bu formasyon genellikle yükseliş hareketinin bittiğini işaret eder. Bu yüzden kırılım yönü genellikle aşağı yönlü olur ve bu kırılım satış yönlü pozisyon alınır. Fakat her zaman en sağlıklı yöntem kırılım ile birlikte kırılım yönüne göre işlem almaktır.
   Takoz Formasyonu 16.07-1
  • Alçalan Takoz: Burada ise destek ve direnç çizgileri aşağı yönlüdür. Yani fiyat dipler ve tepeler daralarak düşmektedir. Bu nedenle “alçalan takoz” olarak bilinir. Bu formasyon genellikle düşüş hareketinin bittiğini işaret eder. Bu yüzden kırılım yönü genellikle yukarı yönlü olur ve bu kırılımla birlikte alış yönlü pozisyon alınır. Fakat yukarıda da söylediğimiz gibi her zaman en sağlıklı yöntem kırılım ile birlikte kırılım yönüne göre işlem almaktır.
   Takoz Formasyonu 16.07-2
  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.

  Bitcoin Yükseliş Hareketine Devam Edecek Mi? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat grafiği, güçlü alıcılarla karşılaşarak 26.364$ seviyesindeki 0.5 Fibonacci desteğinden yükseliş gerçekleştirdi. Ancak belirli seviyelerin üzerinde veya altında kalıcılık, BTC'nin gelecekteki hareketi açısından belirleyici olacaktır.

  BitMEX Kurucu Ortağı Hayes, Bitcoin için Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

  SEC'in Binance ve Coinbase borsasına karşı başlattığı davalar piyasayı sarstı ancak Arthur Hayes, Bitcoin için hala pozitif.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler