Diğer

  Yatırımcı mısınız ? Trader mısınız ? Sizler için aralarındaki farkları açıkladık!

  Bugün Coinotag olarak sizlere Yatırımcı ve Trader arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Bu yazıyı aslında kendinizi ve amacınızı tanımanızda yardımcı olmak için yazdık, şimdiden hepinize iyi okumalar diliyoruz.
  Öncelikle şu iki terimi tanıyalım ve ayıralım. Yatırımcı olmak ile bir para birimini Trade ederek aradaki fiyat farklarından para kazanmak ayrı şeylerdir. Temel olarak bahsetmek gerekirse; birisi genellikle uzun vadeyi (yatırımcılık), diğeri ise kısa vadeyi temsil etmektedir (Trade). Tabiki şunu da belirtmek gerekir. İlla sadece “yatırımcı” veya “trader” olmak zorunda değilsiniz. Hem yatırım yaptığınız menkuller hem de kısa vadede gördüğünüz fırsatlarda yaptığınız Trader’lar olabilir. Önemli olan, siz bir aksiyona girerken o aksiyona neden girdiğinizi biliyor musunuz? Daha ayrıntılı bilgi için yazımıza geçelim.

  Yatırımcılık

  Tabiri caizse ağaç dikmeye benzer arkadaşlar. Bir fidanı alıp toprağa diktiğinizde, yarın onun ağaç olmasını bekleyemezsiniz. Size zaman gereklidir. Ağaca zaman gereklidir. Tabii ki normal hayattaki gibi siz bu işi doğa ana için yapmayacaksınız. Sizin asıl amacınız birşeyler elde etmek olacak. Yani ağacın size meyve vermesi lazım… Peki bu ağacın size meyve vermeyeceğini bilseniz eker misiniz? Bence hayır. O zaman size meyve vereceğinden emin olmanız gerekli. Önce doğru tohumu almalısınız, sonra doğru yere ekmelisiniz ve o ağaç size meyve verinceye kadar (isteğiniz gerçekleşene kadar) sabırla beklemelisiniz… Umarız metefor biraz olsun anlaşılmıştır.

  Biraz daha reel hayattan konuşacak olursak. Yatırım yaptığınız menkule neden yatırım yaptığınızı, hedefinizin ne olduğunu ve ne zaman meyveleri toplayacağınızı belirlemeniz gerek. Teknolojisini beğendiğiniz ve gelecekte çok iyi yerlere gelebilecek bir proje mi keşfettiniz? Çok iyi! Peki hedefiniz ne? Ne kadar süre beklemeyi göze aldınız? İşler yolunda mı? Bunları sormanız ve belli aralıklarla, sabırla kontrol etmeniz gereklidir.

  Bu uzun vade bir yol olduğu için düşüşler, değer kaybetmeler olacaktır elbet. Ama unutmayın, o projedeki güvenceniz yara almadığı sürece siz sabırla hedefe kadar bekleyeceksiniz. Hatta bu yolda yatırım menkulünüzün siz satın aldıktan sonra değer kaybetmesi sizi üzmemeli, aksine sevindirmelidir. Çünkü daha ucuza daha fazla yatırım yapma şansınız olacaktır. Fakat lütfen bunları belli bir strateji halinde yapınız. Plansızlık sizin düşmanınızdır.

  BTC yükseliş düşüş

  Trade

  Trade etmek ise çok farklı bir mecradır dostlar. Eğer siz al-sat yaparak para kazanmak istiyorsanız, uzun vade bir malı elinizde tutmamalısınız. Trade etmek anlayacağınız üzere, kısa veya orta vadede -yine bir güvenceniz olacak şekilde- fiyat dalgalanmalarından kar marjı elde etmektir. Bunu yaparken de kesinlikle güvendiğiniz bir kaya olması gereklidir. Bu genelde yatırımcıların aksine Teknik Analiz ile olur. Yatırımcı dostlar grafikten çok olayın temeline odaklanmalıdırlar. Tabii grafik ile de desteklenirse daha tatlı olur. 🙂

  Uygun bir destek bölgesinden alınan malın, uygun bir direnç bölgesinde satılmasıyla aradaki fark sizin karınız olur. Temelde olay budur aslında.

  Teknik Analiz öğrenmek istiyorsanız; CoinOtağ eğitim setimiz çok yakında sizlerle olacak.

  Sözü bağlamamız gerekirse, Piyasalarda işlem açarken ne yaptığınızı ve Amacınızı bilmeniz gerekir. Trade etmek için girdiğiniz bir menkule, terste kaldığınız için “yatırım” gözüyle bakmamaya çalışın. Çünkü ikisi farklı şeylerdir. Siz kısa bir yükseliş dalgası (veya düşüş) için girmişsinizdir o menkule. Sırf trade amacıyla girdiğiniz bir malın uzun vadede yok olup olmayacağını asla bilemezsiniz. Trade ederken mutlaka stop noktanızı belirleyin. Bunun için sitemizdeki “nasıl stop oluruz” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Herkese bol kazançlı günler diliyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler!

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Mox Bank, Hong Kong’da Bitcoin ve Ethereum Hizmetleri Sunacak!

  Mox Bank, Hong Kong'daki ekosisteme katılarak Bitcoin ve kripto para hizmetlerini sunmaya başlayacak; İşte detaylar!

  Alchemy Pay (ACH), ABD’nin New Hampshire Eyaletinde Lisans Aldı!

  Önde gelen fiat-kripto ödeme ağı ve altcoin projesi olan Alchemy Pay, ABD'nin New Hampshire eyaletinde para transferi için lisans aldı.

  DWF Labs, TokenFi Projesinin Kripto Parası TOKEN’e Yatırım Yapıyor!

  Web3 yatırım firması DWF Labs, TokenFi projesninin yerel kripto parası olan TOKEN'e 10 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

  Bitcoin Fiyatı Güçleniyor: Altcoin Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

  Bitcoin fiyatı 68 bin doların üzerini görerek yeni zirveleri hedefledi; Ancak şimdi yatırımcılar altcoin sezonunun ne zaman başlayacağına odaklanıyor!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Crypto Vira
  Crypto Vira
  Alican, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican, Coin Otağ'ın Stratejik Medya Partneri olarak rol alıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!