Stop-Loss Nedir? Ne Zaman Stop Olmalıyız?

Phemex
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu zamana kadar birçok insanın kafasını karıştıran bir konuya değinmek istiyoruz. “İşlemlerimizde ne zaman stop olmalıyız?” sorusu borsaya yeni giren herkesin kafasında bir muammadır ve bu yüzden işlemlerini stop edemeyip maalesef ki kaldırabileceklerinden çok daha fazla zarara uğrayıp bakiyelerini eritebilmektedirler. Umarım yazımız biraz olsun işinize yarar ve bakiyenizi korumanızda yardımcı olabilir. Şimdiden iyi okumalar…

İlk önce şunu kafamıza net bir şekilde sokalım; STOP sizin dostunuzdur! Bazı insanlar stop olduklarında para kaybettiklerini zannederler fakat bilmedikleri şey stop olmanın sizi aslında DAHA BÜYÜK zararlardan koruduğudur. Gerektiğinde zararı kabullenmek bakiyenizi ve psikolijinizi koruyacaktır. Unutmayın, borsada kazanmak kadar kaybetmekte doğal bir olaydır. Önemli olan iki temel soru vardır; ne kadar kaybedeceğinize siz mi karar veriyorsunuz yoksa borsa mı? Para kaybettikten sonra soğukkanlılığınızı koruyabilip bir dahaki işleminizde daha dikkatli davranabiliyor musunuz yoksa hırslanıyor musunuz? Öncelikle bu iki soruyu kendinize sorun, doğru cevapları bildiğinize eminim.

Stop olmak işlemden işleme göre değişmektedir, bunları yakın zamanda gelecek eğitim setimizde çok daha ayrıntılı şekilde anlattık. Burada basitçe özet geçelim. Size bir soru; işlemlerimizde stop seviyesi belirlendikten sonra manuel mi stop etmeliyiz kendimizi yoksa direkt emir girip otomatikleştirmeli miyiz? Cevap basit, ikisi de.

İki stop şeklinin de riskleri vardır tabii. Bu da borsanın tadı tuzudur aslında.
Mesela stop emiri koyarsanız, iğnelere yakalanıp boş yere stop olabilirsiniz. Ya da manuel olarak mum kapanışında stop olmak isterseniz, piyasa aniden çöktüğünde çıkış fırsatı bile bulamayabilirsiniz. Bu sizin almanız gereken bir risktir dostlar.

 

En iyi sistem iki şekli de kullanabilmektir. Spot piyasada destek bölgesinde alım yaptığınızda, analiziniz hangi zaman dilimindeyse (4h, 1h) o dilimde destek altında mum kapanışı sizi stop etmeye yeterli olacaktır. Yani günlük grafikte kurduğunuz setup, 4 saatlikte destek altına inip mum kapatırsa onu stop edemezsiniz. Analiziniz günlük dilimdeyse günlük mum kapanışlarına göre hareket etmelisiniz daima. Bu şekilde fake iğnelerden korunacaksınızdır. Tabii yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durumda piyasa aniden çöktüğü anlarda, çıkış fırsatı bulamayabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemlerde Stop Nasıl Olunmalı ?

Eğer kaldıraçlı işlem açıyorsanız sizin piyasa çöküşünde içeride kalmak gibi bir lüksünüz yoktur dostlar. Çünkü biliyorsunuz ki bu tarafta likit olmak (tüm paranızı kaybetmeniz) gibi bir gerçek mevcut. Bunun için iğnelere göz yumup daima stop emiri girmeniz sizin için en sağlıklısı olacaktır. Belirlediğiniz destek seviyesinin biraz altına emiri girmek sağlıklı bir stop kullanma şekli olacaktır.

Aslında en önemli kısım destek seviyesi veya bölgesini belirlemektir. Çünkü stop her zaman, destek seviyesinin altına konulmalıdır veya belirlenmelidir. Çünkü zaten bizim işleme girmek için bir güvencemiz (destek hattımız) yoksa, o işlem tehlikeli bir işlem olacaktır. Değil mi?

Eğer bu seviyeleri rahat bir şekilde belirleyemiyorsanız çok yakında eğitim setimiz sizinle birlikte olacak. Beraber teknik analizi net şekilde öğrenebileceğiz. 😇

Son olarak dostlar, lütfen işlemlere girerken kesinlikle stop seviyenizi belirleyiniz ve zararı kabullenebileceğiniz işlemlere giriniz. Aksi taktirde stop olmamak için kendinizi kandıracaksınızdır ve sizi çok daha büyük zararlara sokacaktır.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!