Yatırımcı mısınız ? Trader mısınız ? Sizler için aralarındaki farkları açıkladık!

bitcoin

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bugün Coinotag olarak sizlere Yatırımcı ve Trader arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Bu yazıyı aslında kendinizi ve amacınızı tanımanızda yardımcı olmak için yazdık, şimdiden hepinize iyi okumalar diliyoruz.
Öncelikle şu iki terimi tanıyalım ve ayıralım. Yatırımcı olmak ile bir para birimini Trade ederek aradaki fiyat farklarından para kazanmak ayrı şeylerdir. Temel olarak bahsetmek gerekirse; birisi genellikle uzun vadeyi (yatırımcılık), diğeri ise kısa vadeyi temsil etmektedir (Trade). Tabiki şunu da belirtmek gerekir. İlla sadece “yatırımcı” veya “trader” olmak zorunda değilsiniz. Hem yatırım yaptığınız menkuller hem de kısa vadede gördüğünüz fırsatlarda yaptığınız Trader’lar olabilir. Önemli olan, siz bir aksiyona girerken o aksiyona neden girdiğinizi biliyor musunuz? Daha ayrıntılı bilgi için yazımıza geçelim.

Yatırımcılık

Tabiri caizse ağaç dikmeye benzer arkadaşlar. Bir fidanı alıp toprağa diktiğinizde, yarın onun ağaç olmasını bekleyemezsiniz. Size zaman gereklidir. Ağaca zaman gereklidir. Tabii ki normal hayattaki gibi siz bu işi doğa ana için yapmayacaksınız. Sizin asıl amacınız birşeyler elde etmek olacak. Yani ağacın size meyve vermesi lazım… Peki bu ağacın size meyve vermeyeceğini bilseniz eker misiniz? Bence hayır. O zaman size meyve vereceğinden emin olmanız gerekli. Önce doğru tohumu almalısınız, sonra doğru yere ekmelisiniz ve o ağaç size meyve verinceye kadar (isteğiniz gerçekleşene kadar) sabırla beklemelisiniz… Umarız metefor biraz olsun anlaşılmıştır.

Biraz daha reel hayattan konuşacak olursak. Yatırım yaptığınız menkule neden yatırım yaptığınızı, hedefinizin ne olduğunu ve ne zaman meyveleri toplayacağınızı belirlemeniz gerek. Teknolojisini beğendiğiniz ve gelecekte çok iyi yerlere gelebilecek bir proje mi keşfettiniz? Çok iyi! Peki hedefiniz ne? Ne kadar süre beklemeyi göze aldınız? İşler yolunda mı? Bunları sormanız ve belli aralıklarla, sabırla kontrol etmeniz gereklidir.

Bu uzun vade bir yol olduğu için düşüşler, değer kaybetmeler olacaktır elbet. Ama unutmayın, o projedeki güvenceniz yara almadığı sürece siz sabırla hedefe kadar bekleyeceksiniz. Hatta bu yolda yatırım menkulünüzün siz satın aldıktan sonra değer kaybetmesi sizi üzmemeli, aksine sevindirmelidir. Çünkü daha ucuza daha fazla yatırım yapma şansınız olacaktır. Fakat lütfen bunları belli bir strateji halinde yapınız. Plansızlık sizin düşmanınızdır.

BTC yükseliş düşüş

Trade

Trade etmek ise çok farklı bir mecradır dostlar. Eğer siz al-sat yaparak para kazanmak istiyorsanız, uzun vade bir malı elinizde tutmamalısınız. Trade etmek anlayacağınız üzere, kısa veya orta vadede -yine bir güvenceniz olacak şekilde- fiyat dalgalanmalarından kar marjı elde etmektir. Bunu yaparken de kesinlikle güvendiğiniz bir kaya olması gereklidir. Bu genelde yatırımcıların aksine Teknik Analiz ile olur. Yatırımcı dostlar grafikten çok olayın temeline odaklanmalıdırlar. Tabii grafik ile de desteklenirse daha tatlı olur. 🙂

Uygun bir destek bölgesinden alınan malın, uygun bir direnç bölgesinde satılmasıyla aradaki fark sizin karınız olur. Temelde olay budur aslında.

Teknik Analiz öğrenmek istiyorsanız; CoinOtağ eğitim setimiz çok yakında sizlerle olacak.

Sözü bağlamamız gerekirse, Piyasalarda işlem açarken ne yaptığınızı ve Amacınızı bilmeniz gerekir. Trade etmek için girdiğiniz bir menkule, terste kaldığınız için “yatırım” gözüyle bakmamaya çalışın. Çünkü ikisi farklı şeylerdir. Siz kısa bir yükseliş dalgası (veya düşüş) için girmişsinizdir o menkule. Sırf trade amacıyla girdiğiniz bir malın uzun vadede yok olup olmayacağını asla bilemezsiniz. Trade ederken mutlaka stop noktanızı belirleyin. Bunun için sitemizdeki “nasıl stop oluruz” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Herkese bol kazançlı günler diliyoruz. Okuduğunuz için teşekkürler!

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster