Teknoloji Devi Lenovo Blockchain Hamlesi

lenovo-wallpapers-hd-73365-5019867
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Teknoloji Devi

Teknoloji Devi Lenovo , GoChain projesinin Blockchain ağına katıldı.

GoChain ekibi tarafından yapılan açıklamada ünlü firmanın bundan sonra GoChain’in sahip olduğu platformda bir node sahibi olacağı belirtildi.

GoChain, bilindiği gibi Proof of Reputation mekanizması ile işleyen bir Blockchain ağına sahip. Lenovo da, bu ağa katılacak bu ağdaki diğer 50 adet firma gibi bir node sahibi olacak. Bu sayede şirket, ağdaki işlemleri onaylayacak ve onları denetleme şansına sahip olacak.

Teknoloji Devi Lenovo Ağ İçinde Hangi Görevi Üstlenecek ?

Ekipten yapılan açıklamaya göre, Lenovo’nun katıldığı ve sahibi olduğu düğüm, temel olarak havalandırma ve çevre dostu projelerin Blockchain kullanımına katkı sunacak. Spesifik olarak konuşmak gerekirse, Lenovo’nun node sahibi olacağı düğümde Midas Green Tech şirketi tarafından geliştirilen çevreci projeler yer alacak.

Yaklaşık 50 milyar dolara ulaşan değerlemesi ile teknoloji sektörünün dev firmaları arasında yer alan Lenovo, Blockchain sektörüne çok sıcak yaklaşan bir konumda.

Şirket, bilindiği gibi geçen yıl çıkardığı yeni telefonu olan S5’te, Blockchain sistemini entegre etmişti. O dönemden bu yana da firmanın Blockchain ile ilgili olarak ciddi çalışmalar yaptığı ifade ediliyor.

Blockchain (blokzinciri) nedir?

En kısa ifade ile, Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemidir. Bir veritabanı değildir çünkü kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez. Bu özelliğini verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmasına borçludur. Günlük hayattan bir örnek ile daha iyi anlayalım.

Blockchain’in verileri tutma mantığı aslında bizim bakkalların veresiye defterleri ile biraz benzerlik gösteriyor. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alarak giderdik. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Burada amaç bakkalın bizden habersiz veresiye defterinde değişiklik yapmasını önlemekti. İşte blockchain’de ki dağıtık ifadesi de bu mantığa çok benziyor. İşlemlerin kayıtlı olduğu blok zinciri ağ üzerindeki herkes ile aynı olacak şekilde tutulur. Eğer herhangi biri kendi defterinde diğerlerinin onayı olmadan bir şey eklemeye kalkarsa, diğer defterlerle çatışacağı için ağ dışında kalacaktır.

Bu anlamda Blockchain bizim değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Ve bu teknolojiyi bu kadar büyük yapan asıl olay ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır. Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!