Diğer

  TCMB’nin Yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan Oldu! Hafize Gaye Erkan Kimdir?

  Bugün yayınlanan resmi gazetede yer alan karara göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan atandı.

  Hafize Gaye Erkan, TCMB Başkanlığı’na Atandı

  hafize-gaye-erkan

  Uzun süredir TCMB Başkanlığı için ismi dile getirilen Hafize Gaye Erkan, bugün resmi gazete yayınlanan kararla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı.

  Hafize Gaye Erkan’ın Başkanlığa atanmasıyla, 20 Mart 2021’den bu yana TCMB Başkanlığı’nı yapan Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık görevi bugün sonlanmış oldu. Naci Ağbal’ın yerine gelen Şahap Kavcıoğlu, TCMB başkanlığını 2 yıl 2 ay sürdürdü.

  28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yeni bakanlar kabinesinin açıklanmasının ardından Merkez Bankası başkanlığı için Hafize Gaye Erkan gündeme gelmişti. Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye bakanlığına atanmasının ardından Hafize Gaye Erkan ile görüşme gerçekleştirdiği de bildirilmişti.

  Bugün yayınlanan resmi gazete kararı ile resmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu.

  Hafize Gaye Erkan Kimdir?

  Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu, ardından 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2001 yılında bu bölümü birincilikle tamamladı. Daha sonra Princeton Üniversitesi’ne kabul edildi ve yurt dışına taşındı. Princeton Üniversitesi’nde “Operasyon Araştırmaları ve Finansal Mühendislik” alanında doktorasını yaptı.

  Hafize Gaye Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını 1 yılda tamamladı ve Princeton Üniversitesi’nde programı 1 yılda bitiren ilk öğrenci oldu. Ayrıca Erkan, ABD’deki “en genç finans profesörü” unvanını kazandı.

  Erkan daha sonra, Harvard Business School’da “yönetim bilimleri” ve Stanford Üniversitesinde “liderlik” üzerine 2 eğitim programını daha tamamlamıştır.

  Eğitimlerin ardından Hafize Gaye Erkan, 2005 yılında aldığı teklifle Goldman Sachs’ta çalışmaya başlamıştır. Yaklaşık 9 yıl boyunca Goldman Sachs’ta çalışan Erkan, Finansal Kuruluşlar Grubu Analitik ve Stratejiler Bölüm Başkanı olarak görev aldı.

  2014 yılında First Republic Bank’ta baş yatırım sorumlusu olarak çalışmaya başlayan Erkan, 2019 yılında yönetim kurulu başkanlığına yükseldi. Erkan, Aralık 2021’de First Republic Bank’taki görevinden ayrılmıştır.

  Hafize Gaye Erkan, aktif olarak Princeton Üniversitesi’ndeki Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü’nde danışma kurulu üyesi (2016’dan beri). Aynı zamanda şu anda Marsh McLennan’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır (2022’den beri).

  Ayrıca Erkan, 2019 ve 2021 yılları arasında ABD’li mücevher şirketi Tiffany & Co’da Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmıştır.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Hakimlerin Endişelerinin Ardından Coinbase, SEC Başkanı Gensler’ın Görev Süresine Odaklanmak İçin Çağrıyı Daraltıyor

  Coinbase, yasal odaklanmasını yalnızca SEC Başkanı Gary Gensler'ın görev...

  Shiba Inu Balinaları İşlemlerde %40 Artış Sağladı, SHIB Fiyat Performansını Destekledi

  Shiba Inu ekosistemi, kripto para piyasasındaki son hareketler ışığında...

  Kraken Stratejisti, Ethereum ETF ve ABD Seçimlerinin 2024’te Kripto Piyasalarını Canlandıracağını Tahmin Ediyor

  Kripto dünyasındaki gelişmeler, 2024 sonuna doğru piyasayı önemli ölçüde...

  Tether ve Bitfinex, Düzeltilmiş Toplu Dava ile Piyasa Manipülasyonu ile Suçlandı

  Tether ve Bitfinex yenilenen bir hukuki mücadelenin merkezinde yer...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Hakimlerin Endişelerinin Ardından Coinbase, SEC Başkanı Gensler’ın Görev Süresine Odaklanmak İçin Çağrıyı Daraltıyor

  Coinbase, yasal odaklanmasını yalnızca SEC Başkanı Gary Gensler'ın görev süresindeki belgelere daralttı. Hakimin geri bildirimi, Coinbase'in SEC ile devam eden yasal mücadelesinde stratejilerini gözden geçirmesine...

  Shiba Inu Balinaları İşlemlerde %40 Artış Sağladı, SHIB Fiyat Performansını Destekledi

  Shiba Inu ekosistemi, kripto para piyasasındaki son hareketler ışığında olumlu bir ivme yakalıyor. Birçok kripto para, artan aktivite seviyeleri göstererek geçen hafta dikkat çekici fiyat...

  Kraken Stratejisti, Ethereum ETF ve ABD Seçimlerinin 2024’te Kripto Piyasalarını Canlandıracağını Tahmin Ediyor

  Kripto dünyasındaki gelişmeler, 2024 sonuna doğru piyasayı önemli ölçüde etkileyebilir. Kilit makroekonomik hareketler ve yasama kararları, bu potansiyel piyasa değişiminde kritik rol oynayacak. Kraken strateji başkanı...