Çarşamba, Ocak 27, 2021

Starbucks Kripto Para Kullanmaya Başlıyor Olabilir mi?

Starbucks Kripto Para

Dünya çapında 30.000’den fazla dükkanı olan kahve devi Starbucks’un, ön ödemeli kartlarını yönetmek için kripto para kullanması bekleniyor. Starbucks Kripto Para Kullanmaya Başlıyor Olabilir mi?

Varlık yönetimi alanını genişleten Starbucks, potansiyel olarak Kore bankalarıyla bile rekabet edebilecek bir fintech devi olarak ortaya çıkmaya başlıyor.

Hediye Kartlarından Milyarlarca Dolar

Starbucks, müşterilerine kahve satın almalarını sağlayan SBUX ön ödemeli kartlar sunmakta. Ama aslında, hediye kartlarıyla kahve almak isteyen insanlar şirketin bilançosuna toplam 1.6 milyar dolarlık katkıda bulunuyor. Yani bu müşteriler, şirkete güvenen alacaklılar gibi hareket ediyor.

Bu durum, Seattle merkezli kahve zincirinin faiz ödemeden kredi almasının harika bir yolu. Düzenleyici engeller ve birden fazla fiat para birimi ile başa çıkma gereksinimi nedeniyle, Starbucks’un büyük kredilerini yönetmek için kriptoya dönmesi oldukça mantıklı.

Starbucks Kripto Para Teknolojisi ile Haşır Neşir Oluyor

Nisan 2019’da Blockchain Capital’in kurucusu Gavin Brown, SBUX ön ödemeli kartlarını örnek olarak gösterdi, çokuluslu büyük şirketlerin de kendi koinlerini çıkarmasını önerdi. Fakat yukarıda belirtilen bilgi, Starbucks’ın kendi kripto para birimini çıkartıp çıkarmayacağını bildirmiyor.

Starbucks’ın kriptoya yabancı olmadığını belirtmek gerekir. Şirket, ICE destekli Bitcoin borsası Bakkt’a büyük bir yatırım yapmıştı. Ayrıca bu iki şirket, Starbucks ödemelerinin kripto para ile yapılmasını sağlayacak bir uygulama üzerinde çalışıyor.

Bakkt Starbucks’ta Bitcoin Ödemeleri İçin Tarih Verdi

NYSE’nin ana şirketi tarafından başlatılan yeni platform olan Bakkt, ilk “lansman ortağı” Starbucks ile Bitcoin ödemeleri yapacaklarını açıkladı. Açıklamaya göre, “Geçen yıl boyunca, güçlü bir ödeme mühendisleri ekibi oluşturduk ve temel ödeme ve uygunluk platformumuzu tamamlamaya yaklaşıyoruz. Şimdi tüketici uygulamasının ve ticari portalın geliştirilmesine ve gelecek yılın ilk yarısında beklediğimiz ilk lansman ortağımız Starbucks ile test etmeye odaklandık” ifadeleri kullanılıyor.

Starbucks Kripto Para İle Ödeme

Bakkt’ın Baş Ürün Sorumlusu Mike Blandina, sıradan bireylerin bitcoin alım, satım ve ticaret işlemlerinde bir hesaba sahip oldukları ve ödemeleri yapabilecekleri bir uygulama olan bütünsel bir ödeme sistemini açıklıyor.

Yani bunun mutlaka blok zincirine dokunması gerekmiyor, bu nedenle ölçeklenebilirlik problem değil. Buradaki fikir, Bakkt’ın kendisi, bireylerin bitcoin yatırabilecekleri veya satın alabilecekleri ve daha sonra Bakkt’ta hesabı olan satıcılara gönderebilecekleri ödeme platformunun kendisi.

Mike Blandina “Tüketicilerin dijital varlıkların değerini keşfetmelerini ve kilidini açmalarını, aynı zamanda bunlarla nasıl işlem yapabileceklerini veya izleyebileceklerini kolaylaştıracak bir tüketici uygulaması başlatıyoruz. Yatırımcılar, genişleyen harcama gücüne sahip daha geniş bir müşteri kitlesine erişim kazanıyor ” ifadelerini kullanıyor.

Geçtiğimiz yıl Starbucks başkanı, bu tür bitcoin ödemelerinin gelebileceğini ima etmişti. Bu şu anda dünyanın en büyük kahve zincirinin bitcoin ödemeleri kabul etmek için çalıştığına dair bir onay gibi görünüyor.

Sonunda diğer kriptolara uzanıp uzatmayacağı belli değil. Ancak ilginç bir şekilde sadece bitcoin yerine dijital varlıklara atıfta bulunuyorlar. Böylece Ethereum ya da diğer kriptolar daha sonraki ödemeler için söz konusu edilebilir.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺12.54
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.38
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19