Saber (SBR) Coin Nedir? Nereden Satın Alınır?

Saber, Solana üzerinde üretilen ve Solana’nın ilk Hackathon’unda 1. olup, büyük ödülü kazanan, Solana ağının Defi-AMM problemini çözmek için üretilmiş bir kripto para birimidir. Ana amacı DeFi ağları arasında stabil-coin takaslarını gerçekleştirmek olan Saber, Solana Blockchaini üzerine konumlandırmıştır ve tohum yatırımcıları arasında OKCoin’den Jason Lau, FTX’ten Tristan Yver, Curve Finance’ten Julien Bouteloup, Terraform Labs’ten Jeff Kuan ve Stacks’tan Ryan Shea yer almaktadır.

Saber emisyon oranları gereğince günde ~1.5m Saber’in üretildiğini ve Saber (SBR) için toplam arz’ın 10 Milyar olduğunu aktarırken, şu ana kadar kilitlenen paralardan üretilen (stake sistemi) Saber miktarının da SolScan verilerine göre 208,096,412 adet olduğunu aktaralım. Bu bilgiler çok önemli ancak bir de TVL gerçeği var.

Saber (SBR) TVL Değeri

Saber (SBR) için anlık TVL (Total Value of Locked) değeri $2.8B olup, aşağıdaki görselden Saber üretimi için kilitlenen ilk 6 kripto para çiftini görebilirsiniz. Bunun haricinde havuzda (Saber Pool) $140M değerinde FTX‘in kripto para birimi olan FTT yer almakta. Saber emisyon oranları göz önüne alındığında, 2.8 milyar dolar gibi ciddi bir paranın Saber’e kilitlenmesi ve tohum yatırımcılarının bu denli güçlü isimler olması Saber’in neden Solana’nın ilk Hackathonunda 1. olduğunu açıklar nitelikte oluyor.

Saber (SBR) Nereden Satın Alınır?

Saber (SBR)‘ı kolaylıkla gate.io borsasından satın alabilirsiniz. %10’luk komisyon indirimiyle satın almak için ise buradan kayıt olabilir, işlemleriniz için daha az ödemeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca Solana’nın güçlü DEX’lerinden de (Merkeziyetsiz Borsalarından) satın almayı tercih edebilirsiniz. Solana’nın en çok bilinen DEX’lerinden olan Serum ve Raydium’u bu işlemleriniz için tercih edebilirsiniz.

Saber Coin, Gate.io listelenişi sırasında $0.5 ile işleme başlayıp, $1.4’lık bir ATH yaptıktan sonra $0.30’a düştü. Şu anlık fiyatı da bu aralıkta yer almakta.

Saber (SBR) Fiyat Hedefi Hakkında

Saber için fiyat hedeflemeleri yapmadan önce bu konudaki 2 önemli bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz;

  1. Saber (SBR) fiyatları için topluluk dedikoduları ve dedikoduların hedefindeki fiyat hedeflemeleri,
  2. Ağ entegrasyonları ve Saber’in diğer ağlarda da hizmet verebilecek altyapıya sahip olması dahilinde APY oranları.

İlk maddemizde yer alan dedikoduları Saber yatırımcıları ve ilgileri bilmekte, bu dedikoduların odağında tohum yatırımcıların temsil ettikleri büyük borsaların bir gün Saber’i ilgili borsalarda listelenmeye teşvik edebileceği ve fiyatların tabiri caizse aya dokunacağı yönünde. Diğer madde ise aşağıda görebileceğiniz DeFi projelerinin TVL bazlı sıralamasında yer alan blockchain çeşitliliği üzerinde şekillenmektedir.

Defi TVL Sıralaması

Yukarıda tüm ağların DeFi projeleri ve TVL değerleri yer almakta. Bu sıralamaya göre Curve (CRV) 1. sırayı alırken, AAVE 2. sırayı alıyor. Ancak bu sıralama yakında tersine dönebilir çünkü 1. ile 2. arasında yalnızca $700M’lık bir fark var.

Saber (SBR) MarketCap/TVL Değeri

Saber (SBR) MarketCap/TVL değerine göre -çoğu yatırımcı için- henüz fiyatlanmamış bir kripto para birimi olmaktadır. Saber 0.02’lik bir MarketCap/TVL oranına sahiptir ve bu ilk 15’teki DeFi projelerine nazaran daha yüksek bir fiyatlanma potansiyeli doğurabilir. Bu değer 1’e ne kadar yakınsa ilgili DeFi projesi verilere oranla fiyatlanmış sayılıyor.

MarketCap/TVL Hesabı ve Örneği

Defi TVL Sıralamasının 2. kripto para birimini olan AAVE‘yi ele alacak olursak, anlık fiyatın $292 olduğunu ve MarketCap (Piyasa Değeri)’nin ~$3,858,796,310 olduğunu görürüz. Buna karşın TVL değerinin $13.06B olduğunu da ele alıyoruz.

MarketCap/TVL işlemimiz de bizlere 0.289 sayısını vermekte. Genel algı itibariyle AAVE alan kişilerin bu hesaplamadan ötürü AAVE için yaklaşık 3x hedefi bulunuyor.

Yukarıdaki değerlemeler ve hesaplar yatırım tavsiyesi altında değerlendirilmemelidir. Son dönemlerde hakkında bir çok yazı yazılıp çizilen Saber (SBR)’in ne olduğunu ve MarketCap/TVL hesabının hangi oranda beklentiler yarattığını aktarmak istedik.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version