Politika Yapıcıların Stablecoinleri Düzenleme Konusunda İki Seçeneği Var

stablecoin

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Yale profesörü Gary B. Gorton ve Federal Rezerv sistemi yönetim kurulundan Jeffery Zhang, stablecoinler hakkında 49 sayfalık bir makale hazırladılar.

Federal Rezerv’in merkez bankası dijital para birimleri hakkında devam eden araştırması, stablecoinlerin etkin bir şekilde düzenlenip düzenlenemeyeceğini içerecek şekilde genişledi.

Gorton ve Zhang; makalelerinde, stablecoinler gibi özel olarak üretilen paraların etkili bir değişim aracı olmadığını çünkü her zaman eşit olarak kabul edilmediklerini ve koşulara tabii olduklarını savunuyorlar. Ayrıca makalede stablecoinler tarafından yaratılan sistemik risklere çözüm önerilerine de yer verildi.

Araştırmacılar, 1837’den 1864’e kadar olan ABD’deki Serbest Bankacılık Dönemi’nden başlayarak özel para tarihine derinlemesine bir dalış yaptıktan sonra, politika yapıcıların stablecoinleri düzenleme konusunda iki seçeneği olduğu sonucuna vardılar: Kamu parasına eşdeğer stablecoinler yapmak veya özel stablecoinlerin mevcut olmayan vergilendiricisini gerektiren bir CBDC tanıtmak.

İlk tercihle ilgili olarak, hükümet stablecoinlerin FDIC sigortalı bankalar aracılığıyla düzenlenmesini gerektirebilir veya tüm stablecoinlerin Federal Rezerv’deki hazineler tarafından tamamen teminat altına alınmasını şart koşabilir.

Stablecoinlerin Etkileri Tartışılacak!

Yellen, 19 Temmuz’dan itibaren stablecoinleri tartışmak üzere Joe Biden’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nu toplayacak. Grup, stablecoinlerin potansiyel faydalarını ve risklerini değerlendirmek için çeşitli düzenleyicileri bir araya gelecek.

Yellen, stablecoinler hakkında düzenleyicilerle bir araya gelecek.

Stablecoinler ile ilgili tartışmalar son zamanlarda arttı. Fed Başkanı Jerome Powell, Tether gibi varlıkların daha sıkı düzenlenmesi çağrısında bulundu. Powell, 14 Temmuz’da Temsilciler Meclisi önünde verdiği ifadede, kripto para birimlerinin aşırı fiyat oynaklıkları nedeniyle yakın zamanda ödeme evrenine katılma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Bugüne kadar, Fed araştırmacıları bir CBDC fikrine daha açık olsalar da Asya ve Avrupa’daki benzerlerinin aksine, ABD’nin dijital dolar olarak adlandırılan bir acil planı yoktur. Bitcoin’e karşı düşmanca tutumuna rağmen Çin, merkezi olarak kontrol edilen bir dijital para biriminin savunucusu oldu.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster