Oyun Dünyasının Yönünü Değiştirecek Olan Enjin coin ve MANA coin nedir?

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kripto paralar denince insanın aklına çok fazla şey geliyor ve bunların bazıları doğru bazıları ise yanlış. Enjin coin nedir? Enjin coin ne için kullanılır?

Bu sorulara geçmeden önce kripto para birimlerine kısaca değinecek olursak kripto paralar, temelde mal ve hizmetler satın almanıza izin veren veya kar elde etme amacı ile tıpkı hisse senetlerinde ve değerli taşlarda olduğu gibi, kripto paralarda onlarla al-sat yapmanıza izin veren değerli varlıklardır.

Piyasayı Değiştirecek 2 Alt Coin

Enjin coin
Enjin coin

Bu yazımızda bahsedecek olduğumuz kripto varlıklar olan Enjin Coin (ENJ) ve Decentraland Coin (MANA) ‘e kısaca bir göz atalım.

Enjin coin ve MANA, oyun endüstrisinin bitki örtüsünü tam anlamıyla tek başlarına değiştirmişlerdir. Enjin coin Oyun geliştiricilerinin oyun ve blok zinciri teknolojisini senkronize eden projeler oluşturmasına olanak tanıyan bir ağdır.

Piyasaları dikkatli bir şekilde incelediğimiz zaman, oyun odaklı kripto projeleri genellikle boğa sezonuna girdiğimiz zaman en yüksek kazançları sağlayan kripto varlıklar oluyor. Bunun sebepleri ise oyun endüstrisinin devasa boyutlara ulaşan, sadece 2020 yılı için 180 Milyar Dolarlık kazançları oluşturuyor. Enjin coin ve MANA ikilisi kripto para birimlerinin oyun endüstrisindeki devriminin lideridir diyebiliriz ve bu ikili, çeşitli işlevsellikleriyle onları çığır açıcı bir konuma getirmiş bulunmaktalar. Şimdi iki coin içinde ayrı ayrı detaylara inmeye başlayalım.

Kripto Para Birimi Enjin Coin (ENJ) Nedir?

Enjin coin
Enjin Coin

Kripto para birimleri arasında popülerliğe sahip olan Enjin coin oyun endüstrisinin içinden geliyor. 2009 yılında Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından kurulan şirket, Şirket İlk madeni para teklifi’ni (ICO)(Initial coin offering) 10 yıl içinde aldı ve önde gelen blok zinciri ekosistem geliştiricilerinden biri olma yolunda ilerledi. Proje, oyun oynamayı yenilikçi blok zinciri teknolojisiyle senkronize ederek köklerine sadık kaldı.

ENJ işlevsellik anlamında sanal ekonomilerde (Bkz : Oyunlar) alışılmışın dışına çıkarak geliştiricilerin Ethereum blok zinciri üzerinde oyun öğelerini tokenleştirme olanağı sağlıyor. Bu sanal öğeler ise gerçek dünya değeri kazanarak takas edilebilir bir hal alıyor.

Projenin para birimi olan ENJ yani Enjin coin, kripto paralar için bir değer deposu olarak işlev görüyor ve anti-enflasyon ile beraber anında likidite özellikleriyle oyun geliştiricilerine fayda sağlıyor.

Geliştiricilere sunduğu işlevselliğin yanı sıra Enjin Coin, ticareti yapılan 800.000’den fazla öğe ve 1,1 milyar dolar değerinde blok zinciri varlıkları ile kapsamlı bir pazara sahiptir.

Kripto Para Birimi Decentraland Coin (MANA) Nedir?

Enjin coin
Mana coin

Bir diğer popüler Kripto para birimi olan  Decentraland yani kısa adıyla MANA tıpkı Enjin coin gibi kullanıcılara kendi ekosistemleri içerisinde içerik üretmelerine izin veriyor. Şirket Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından kuruldu ve 2020’nin Şubat ayında halka kapılarını açmış bulunmakta.

Birazcık daha detaya inecek olursak MANA ekosistemi sayesinde içerik üreticileri interaktif oyunlar ve takdire şayan güzellikte dijital sanat yaparak, kullanıcıları için ütopik bir içerik cenneti konumuna gelmiş durumda. Metaverse adı verilen geniş Decentraland ekosistemi, sahiplerin daha sonra ortaçağ görünümlü köylerden fütüristik uzay istasyonlarına kadar vizyonlarında her şeyi geliştirebilecekleri 90.000’den fazla LAND parselinden oluşur. Decentraland, yaratıcılığın sınırlarını zorlamanın yanı sıra, kullanıcıların satın alabileceği, satabileceği ve nihayetinde kazanabileceği çok çeşitli sanal öğelere sahip bir pazaryerine de sahiptir.

Daha Kimse Farkında Değil

Enjin coin
Enjin coin

Tüm yükselişlerine rağmen, Enjin ve Decentraland, piyasa değerine göre kripto para birimleri sıralamasında düşük seviyelerde seyir ediyor.
Enjin coin, yaklaşık 1 milyar dolarlık piyasa değeri ile 69. sırada yer alırken, Decentraland 1,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile 66. sırada yer alıyor.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook