Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?

Yükseliş yönlü alınan bir işlem türü olan long işlemin ne olduğunu inceleyelim.

Long İşlem Nedir?

Short işlemlerin aksine yükseliş yönlü bir işlem türüdür (bknz: Short İşlem Nedir?). Piyasanın yükseliş yaşayacağı tahmin edildiği zamanlarda kullanılır. Bu işlem türünde yatırımcılar yükseleceğini düşündükleri yatırım ürününden alım yaparlar. Örneğin Bitcoin analizi yapan bir yatırımcının bu analiz sonucunda yükseliş yaşanacağı düşüncesine vararak Bitcoin alımı yapması bir long işlemdir.  Spot piyasalarda long işlem alınabildiği gibi vadeli piyasalarda da long işlemler alınabilmektedir. Fakat vadeli piyasalarda yaşanacak zararlar spot piyasalarda yaşanacak olan zararlardan daha yüksek olabileceği için mutlaka stop loss (zarar kes) kullanılmalıdır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

Long İşlemin Amacı Nedir?

Buradaki ilk amaç, yapılan analizler sonucunda yükseliş yaşanılacağı düşünülen durumlarda alım yaparak yaşanılacak yükselişi kaçırmamak ve kâr etmektir. Yani BTC fiyatının yükseleceğini analiz eden bir yatırımcı BTC alımı yaparak kâr etmeyi hedefler. Böylece BTC yükseldikçe para kazanır. Ancak analizi umduğu gibi sonuçlanmaz ve BTC fiyatı düşüşe geçer ise zarar. Bu nedenle, zararın asgari seviyede tutulabilmesi için mutlaka stop loss(zarar kes) kullanarak işlem alınmalıdır.

Long İşlem Nasıl Açılır?

  • Spot piyasalarda long işlem açmak demek herhangi bir yatırım ürününden alım yapmak demektir. BTC fiyatının yükseleceğini analiz eden bir yatırımcının spot piyasadan alım yapması örnek olarak verilebilir. Bunun için kullanmış olduğunuz borsadan önce spot işlemler sekmesine, buradan da yatırım yapacağınız ürünü seçerek al butonuna tıklamalısınız. Bunun bir örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
  • Vadeli piyasalarda da long yönlü işlem açılabilir. Bunun için kullanmış olduğunuz borsada vadeli işlemler sekmesinden yükseleceğini düşündüğünüz yatırım ürününü seçerek buy/long butonuna tıklamalısınız. Fakat burada kaldıraç miktarına ve işleme girilecek bakiye miktarına kesinlikle dikkat edilmelidir. Çünkü vadeli piyasalar spot piyasalara göre yüksek riskler barındırmaktadır. Bu nedenle stop loss (zarar kes) emirleri mutlaka aktif olmalıdır. Vadeli piyasalarda açılabilecek bir long pozisyon örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version