Kripto Piyasasında Son Durum Ne? Nasıl Yatırım Yapmalıyız

en iyi kripto para borsası

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kripto para fiyatları bugün de düşüşüne devam etti ama bu gerçekten de bir düşüş mü? Eğer bu bir düşüş ise ne zaman son bulur? Boğa mı Ayı mı? Bugün CoinOtağ yazarı Ata Berk Erday ile beraber bu sorulara cevap aramaya çalışacağız.

Piyasa da Korku Hakim

Kripto

Bugün bir çok kripto para birimi Amerikan Doları karşısında büyük bir düşüş yaşadı. Bunu gerçekten de düşüş olarak mı değerlendirmek lazım? Genel olarak piyasaya şöyle bir baktığımız zaman gördüğümüz şeylerden bir tanesi de insanların piyasaya güvenini kaybetmiş olması. Peki neden? Öncelikle olası nedenleri inceleyerek başlayalım.

Bitcoin 14 Nisanda 64895 dolara yükselerek kendisine yeni bir ATH belirlemişti. Bitcoin fiyatı ATH’dan sonra 92 günde yüzde 52 değer kaybetti. BTC Yazının yazıldığı zamanda 30866 dolardan alıcı buluyor. Piyasada ki satış baskısı ilk olarak  genç iş adamı Elon Musk tarafından atılan tweetler ile başlamıştı. Bunun ardından da düşüşünü sürdüren Bitcoin fiyatı 30000 ile 40000 dolar aralığında sıkışmış kalmış durumda.

Ethereum içinde durum farklı değil. 12 Mayıs’ta herkesi şaşırtarak yeni bir ATH yapan Ethereum 4300 dolara kadar tırmanmayı başardı. Ancak bundan sonra piyasadaki korkuya kurban giderek yaklaşık olarak 68 günde yüzde 58 değer kaybetti. Şuan yazının yazıldığı tarihte 1829 dolardan işlem görmekte.

Piyasanın İşleyişi Nasıl Oluyor?

Kripto

Bugün(19 Temmuz) itibariyle baktığımız da piyasa daki çoğu altcoinlerde de düşüşler mevcut. Peki neden Bitcoin düştüğü zaman altcoinler de düşüyor bunun sebebi nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse altcoinlerin çoğunun fiyatı Bitcoin baz alınarak verilir. Örneğin Bir altcoin olan Linear coinin fiyatına bakmak istediğimde, LİNA/USDT paritesine bakarım. Ancak gördüğüm şey aslında Linear coinin Bitcoin paritesinde olan değerinin USDT cinsine çevirilmiş halidir. Bunun nedeni de Bitcoin’in ilk kripto varlık olmasıdır. Peki madem böyle, nasıl oluyor da Bitcoin fiyatı düşerken bazı altcoinler yükselişe devam edebiliyor.

Bunun açıklaması da çok basit, yatırımcılar Bitcoinde oluşan düşüşten korkuyor. Paralarını güvendikleri, projesini beğendikleri altcoinlere yönlendiriyorlar kolay bir arz/talep dengesi. İşte bu sebepten ötürü piyasada fiyat hareketleri olabiliyor.

İndirim Var Mağazalar Boş Neden?

Kripto

Şuan da piyasada çoğu Kripto para biriminde yüzde 50 hatta bazılarında yüzde 80-90 lara kadar indirimler görebiliyoruz. Burada düşüş yerine indirim kelimesini kullanmamın tabiki de bir sebebi var. Bizim Kripto para borsasında olma sebebimiz nedir? Önce bunu kararlaştıralım. Cevap para kazanmak değilse zaten burada olmamızın bir anlamı yok.

Hepimiz para kazanmak istiyoruz. Peki nasıl? Olay çok basit. Amaç bir ürünü/birimi/varlığı bir fiyattan alıp, yükselince satmak. Yaptığımız şeyin ticaretten hiç farkı yok. Aldığın bir ürünü, örnek verecek olursak sakız. Birim fiyatı 1 dolardan 50 dolarlık sakız aldık, elimizde 50 adet sakız olmuş oldu. Eğer ki piyasadaki sakız fiyatları 50 kuruşa düşerse. Biz elimizdeki sakızları neden zararına satalım? Düşük fiyattan sakızları toplayıp fiyat yükselince daha fazla karla satmamız lazım. Neden, çünkü biliyoruz sakız fiyatları eskiden 1 dolardı. Yeniden 1 dolar olacak hatta daha da fazla yükselecek çünkü günümüz dünyasında enflasyon var.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD de şuan da enflasyon yüzde 2 civarında. Bu sayı Amerikan ekonomisi ve toplumu açısından çok büyük bir yüzde.

Kısacası sakız fiyatları düştükçe almalı. Sakız fiyatları yükseldikçe satmalıyız. Acelemiz yok. Sakızları aldığımız para zaten bizim yatırım paramız. Biz bu parayı kaybetsek bile bu bizim yaşam kalitelimizi etkilemiyor. Çünkü biz en başından bu paranın yüzde 100’ünü kaybedebileceğimizi biliyorduk.

Uzun lafın kısası şuan için piyasanın hangi yöne gidebileceğini bulmak zor. Yükselebilir veya düşebilir biz bunu bilemeyiz. Sadece tahminlerde bulunabiliriz. Bana soracak olursanız ben Haziran ayının başından beri Ayı piyasasında olduğumuzu düşünüyorum. Yükseliş formasyonları çalışmıyor. Piyasa her gün daha fazla düşüyor. Hangi boğa piyasasında böyle bir şey görülmüş?

Yatırımlarımızı düzgün yapmalıyız. Riskimizi yönetmeyi bilmeliyiz. İndirimlerden faydalanmalıyız. Herkese bol kazançlı günler.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook