Kripto Para ile Alakalı Düzenleme! SEC Başkanı Açıkladı!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, SEC’in kripto para endüstrisini nasıl düzenlemeyi planladığını açıkladı.

Kripto Para Piyasasındaki Endişelerinden Bahsetti

Kripto Para

Yatırımcı korumasına odaklanan Gensler, SEC’in kripto ticareti, borsalar, borç verme, defi platformları ve borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) hakkındaki endişelerini tartıştı.

Gary Gensler, SEC’in Kripto daki Endişesini Nedenleriyle Anlatıyor

Kripto Para

SEC Başkanı Gary Gensler, Salı günü Aspen Güvenlik Forumu’nda ajansın kripto para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin planlarını özetledi. Tarif etti:

“Şu anda, kriptoda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz. Açıkçası, şu anda daha çok Vahşi Batı’ya benziyor. Bu varlık sınıfı, belirli uygulamalarda dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu… Bu sorunları ele almazsak, birçok insanın zarar görmesinden endişe ediyorum.”

Ayrıntılı olarak şunları söyledi: “Kripto varlıklarının nasıl çalıştığı hakkında çok fazla bilinmezlik var. Çoğu durumda, yatırımcılar titiz, dengeli ve eksiksiz bilgi alamıyor.”

Gensler, Birçok Borsanın Kayıtsız Menkul Kıymetler Sunduğunu Söylüyor

Kripto Para

SEC başkanı, birçok kripto paranın menkul kıymet olarak sunulduğunu ve satıldığını açıklamaya devam etti. “Kayıtsız menkul kıymet satışları durumunda, çalışanları yatırımcıları korumaya devam etmeye çağırdım” dedi.

Daha sonra başkan, kripto ticaret platformlarının, borç verme platformlarının ve merkezi olmayan finans (defi) platformlarının “menkul kıymetler yasalarını ve bazı durumlarda emtia yasalarını ve bankacılık yasalarını dahil edebileceğine” inandığını söyledi.

Kripto Para İnsanları Korumasız Bırakıyor!

Kripto para

Ayrıca kripto para ticaret platformlarının New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) gibi geleneksel borsalarla aynı yatırımcı korumasına sahip olmadığını vurguladı. Ayrıca, birçok denizaşırı platformun ABD’li yatırımcıların sanal özel ağlar (VPN’ler) kullanarak kripto para ticareti yapmasına izin vererek düzenlemeleri atladığını söyledi.

Gensler şunları vurguladı:

“Hata yapmayın: Bu alım satım platformlarında menkul kıymetler olduğu ölçüde, yasalarımıza göre, bir muafiyeti karşılamadıkları sürece Komisyon’a kaydolmaları gerekir… Bir borç verme platformu menkul kıymetler sunuyorsa, o da SEC yargı yetkisine girer.”

Bitcoin Vadeli İşlemleri de Yargı Yetkisinde Olmalı

Bitcoin

Başkan ayrıca, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan yatırım fonları da dahil olmak üzere. Kripto varlıklarla ilgili yatırım araçlarına da değindi.

“Yatırım Şirketi Yasası (40 Yasası) kapsamında borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) ile ilgili başvurular olacağını tahmin ediyorum. Diğer federal menkul kıymetler yasalarıyla birleştirildiğinde, ’40 Yasası önemli yatırımcı korumaları sağlar,” diye ekledi Gensler:

Bu önemli korumalar göz önüne alındığında, özellikle CME ile işlem gören bu bitcoin vadeli işlemleriyle sınırlıysa, personelin bu tür başvuruları incelemesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Gensler ayrıca kripto varlıklarının velayetini de ele alarak şunları söyledi: “Vesayet korumaları yatırımcı varlıklarının çalınmasını önlemenin anahtarıdır ve bu alanda düzenleyici korumaları en üst düzeye çıkarmaya çalışacağız.”

SEC’in Yatırımcıları Korumak İçin Daha Fazla Kaynağa İhtiyacı Var

Bitcoin

Gensler, SEC’in “yetkilerini gidebildiği yere kadar” aldığını ve almaya devam edeceğini vurguladı.

Ayrıca, “Bir kripto varlığının menkul kıymet olup olmadığını belirleme testi açık” dedi. Bununla birlikte, kripto alanını düzenlemede “bazı boşluklar olduğunu” kabul ederek şunları söyledi:

İşlemlerin, ürünlerin ve platformların düzenleyici çatlaklar arasına düşmesini önlemek için ek Kongre yetkililerine ihtiyacımız var. Ayrıca bu büyüyen ve değişken sektördeki yatırımcıları korumak için daha fazla kaynağa ihtiyacımız var.

Eski MIT blok zinciri profesörü, SEC’in kripto alanını denetlemek için dünya çapında Kongre. Yönetim ve diğer düzenleyicilerle yakın çalışmaya hazır olduğunu vurgulamaya devam etti. O şu görüşte:

Benim görüşüme göre, yasama önceliği kripto ticareti, borç verme ve defi platformlarına odaklanmalıdır. Düzenleyiciler, kripto ticareti ve borç verme için kurallar yazmalı. Bunlara netlikler eklemek için ek genel kurul yetkisinden yararlanılacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster