Kripto Para Düzenleme Yasasını Açıkladılar: Uruguay’dan Hamle Geldi!

Kripto Para

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kripto para ile alakalı düzenleme teklifi genç Senatörden geldi. Teklif ülkedeki işletmelerin ödeme olarak kriptoyu yasal olarak kabul etmelerini sağlayacak.

40 yaşındaki Juan Sartori, Union Group holdinginin kurucusu. Aynı zamanda İngiliz futbol kulübü Sunderland AFC’nin ortak sahibi ve yöneticisidir. Ayrıca geçen yıl Şubat ayında Senato’da bir yer kazandı.

Kripto Para Tasarısı Bu Hafta Senatoda Tartışılacak

Kripto Para

Senato komiteleri, Sartori’nin bu hafta açıkladığı yeni tasarıyı değerlendirecek. Tasarı ayrıca Uruguay’ın ülkedeki kripto kullanımını nasıl düzenleyeceğini de özetliyor.

Sartori konuyla alakalı şunları söyledi:

“Kripto para birimleri, yatırım ve istihdam yaratmak için bir fırsattır. Bugün, Uruguay’da [Kripto] üretimi ve ticarileştirilmesiyle ilgili işletmelerde meşru, yasal ve güvenli kullanımını sağlamayı amaçlayan, küresel olarak öncü bir yasa tasarısı sunuyoruz.”

Tasarı, aşağıdaki önlemlerin alınmasını önermektedir:

  • Yerli kripto endüstrisini merkez bankasının düzenleyici şemsiyesi ve SENACLAFT kara para aklama karşıtı kuruluşunun çatısı altına almak.
  • Dijital paranın “geçerli bir ödeme aracı olarak kabul edilmesini” sağlamak.
  • “Kripto para madenciliği”, “blockchain“, “token” vb. terimlerin yasal tanımını sağlamak.
  • Kripto değişimi kullanıcıları için bir müşteri koruma sistemi oluşturma.
  • Yerli Sanal Varlık Servis Sağlayıcıları (VASP’ler) için ulusal bir kayıt sistemi oluşturma.
  • Düzenlemelere uymayan kripto firmalarına “yaptırımlar” uygulamak.

Tasarı, Halka Eğitim Vermeyi de Amaçlıyor!

Kripto para

İlginç bir şekilde, belki de tasarı. Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından yönetilen ve tüm vatandaşlar için ücretsiz olarak erişilebilecek bir “kripto”, “eğitim programının” oluşturulmasını da öneriyor.

Medya kuruluşu El Observador, Uruguay Katolik Üniversitesi’nde (UCU) Bankacılık Hukuku profesörü ve avukat olan Federico Lemos’tan alıntı yaparak, tasarının bazı sektörlerde gayet pozitif olarak karşılanabileceğini belirtti. Şu şekilde bir açıklama yaptı:

“Bu konuları düzenlemeyi amaçlayan herhangi bir proje, yasal operatörler tarafından her zaman iyi karşılanacaktır. Çünkü nihayetinde yapmaya çalıştığı şey. Dünya çapında büyük etkisi olan ve düzenleyicileri geceleri uyanık tutan bir alana, yasal kesinlik vermektir.”

Lemos, konunun “dünya çapında tam olarak anlaşılmamış bir ekonomik fenomen” olduğu için “büyük dikkatle” düzenlenmesi gereken bir konu olduğunu da sözlerine ekledi.

Twitter’da, Uraguay’daki yasa tasarısına tepkiler karışıktı. Bazıları kriptonun gerçekten düzenlenip düzenlenmeyeceğini sorguluyor. Diğerleri Uruguay’ın Latin Amerika bölgesindeki teknolojik inovasyonun merkezinde kendisini öne çıkarmaya çalışması gerektiğini düşünüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster