Ana SayfaHaberBanka Aracılığı ile Kripto Para Almaya Kısıtlama Geliyor!

Banka Aracılığı ile Kripto Para Almaya Kısıtlama Geliyor!

-

SWIFT ödemeler ağı, kripto paralara yaygın etkileri olan olağandışı bir karar aldı.

Asya Piyasaları, SWIFT’in 1 Şubat 2023’ten itibaren banka hesaplarından kripto borsalarına fiat para transferlerini, 100.000 ABD doları değerinden az olanları işlemeyeceğini ortaya çıkarıyor.

İddia: Kripto Para Binance Kredi Kartıyla Satın Alıma 100.000 USD Limit Mi Getiriyor?

Bu hareket, dünya çapında milyonlarca insanın kripto paraya erişimini engelleyecektir.

Bu gelişmeyi ilk bildiren kripto devlerden biri, dünyanın en büyük borsası Binance oldu.

“Hesabınızı hizmet veren banka, 1 Şubat 2023’ten itibaren 100.000 ABD doları değerinden az olan kişiler için SWIFT fiat (USD) işlemlerini işlemeyeceklerini bildirmiştir. Bu tüm kripto borsa müşterileri için geçerlidir” diyen Binance,

“Lütfen alternatif bir çözüm bulana kadar, banka hesabınızı kullanarak USD ile kripto alıp satamayacağınızı ve SWIFT ile 100.000 ABD doları değerinden az işlem yapamayacağınızı unutmayın.”

Iddia-Edilen-Binance-Swift-Bildirimi
Iddia-Edilen-Binance-Swift-Bildirimi

SWIFT’in kripto kararının arkasında neler var? SWIFT (Dünya Çapında Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği için kısaltma olan), dünyanın en önemli finansal ağı olan ve günlük olarak trilyonlar dolarlık uluslararası para işlemlerini gerçekleştiren Belçika merkezli bir kooperatif olsa da, biraz gizemli bir şirket.

SWIFT, Ukrayna’da savaş patlak verdiğinde, ABD ve müttefikleri tarafından ağdan kesilen Rusya nedeniyle haberlerde yer aldı.

Dünyanın en önemli finansal ağından Rusya’yı kesmenin önemi, Fransız finans bakanı tarafından “finansal nükleer seçenek” olarak tanımlandı.

Neden SWIFT, 100.000 ABD doları minimumu olmayan milyonlarca kişi için potansiyel bir “kripto para nükleer seçeneği” oluşturabilecek bir harekete gitmiştir, şu anda bir gizem olarak kalmaktadır.

Ancak bir teori, bu, ECB’nin Merkez Bankası Dijital Para Deneyleri’nin bu yıl başlamasıyla ilgili bir hazırlık olabilir ve 2026 yılında tam bir yayının planlandığı söylenmektedir.”

Bloomberg’den olayla ilgili haber geldi!

Binance, Geri Çekilme Sırasında Signature Bank’ın İşlem Minimumunu Belirlediğini Söylüyor

  • Madde 1: “Signature Bank, kripto endüstrisine *maruziyetini azaltıyor”
  • Madde 2: “Binance, Signature Bank’ın hareketinin diğer bankaları etkilemediğini söylüyor”

* Maruziyet, bir kişi veya kuruluşun belirli bir riskle karşı karşıya olma durumudur. Örneğin, finansal piyasalarda, bir yatırımcının portföyünde bulunan varlıkların değerlerinin dalgalanması nedeniyle oluşabilecek zararların meydana gelme olasılığına maruziyet denir.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Signature Bank’ın sadece $100,000’den fazla kullanıcı işlemlerini yürüteceğini söyledi. Bu, bankanın dijital varlık piyasalarına *maruziyetini azaltması nedeniyle gerçekleşiyor.

Binance, Bloomberg News’e Cumartesi günü gönderdiği bir açıklamada, “Fiat banka ortaklarımızdan biri olan Signature Bank, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren 100.000 ABD doları değerinden az olan kripto para alım ve satım işlemlerini desteklemeyeceğini bildirmiştir. Bu tüm kripto borsa müşterileri için geçerlidir. Sonuç olarak, bazı bireysel kullanıcılar, SWIFT banka transferi ile kripto para alıp satmak için/USD ile 100.000 ABD doları değerinden az işlem yapamayabilirler” dedi.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Signature Bank’ın sadece $100,000’den fazla kullanıcı işlemlerini yürüteceğini söyledi. Bu, bankanın dijital varlık piyasalarına maruziyetini azaltması nedeniyle gerçekleşiyor. Binance yetkilisi, diğer banka ortaklarının etkilenmediğini söyledi. SWIFT, finans kuruluşları tarafından bilgi ve talimatların iletimi için kullanılan bir ağdır.

Dijital varlık piyasasındaki kontaminasyon endişeleri, Signature ve Silvergate Capital gibi geleneksel finans şirketlerine de ulaşmıştır. Silvergate Capital, banka müşterilerinin 4. çeyrekte yaklaşık 8.1 milyar dolar değerinde dijital varlık mevduatını çektiğini açıkladığında hisse senetleri yüzde 40 oranında düşmüştü. Signature’ın hisseleri geçen yıl yüzde 64 düşmüştü.

New York merkezli Signature, Aralık ayında, FTX patlamasından sonra kripto para endüstrisinden geniş çaplı bir geri çekilme gerçekleştirecek olması nedeniyle dijital varlık müşterilerinden yaklaşık 10 milyar dolar değerinde mevduatını çekmeyi planladığını açıklamıştı.

Kaynak: AsiaMarkets, Bloomberg

Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler