IMF’den Ülkelere; “CBDC çalışmalarınızı birlikte yürütün” çağrısı

coinotağ

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

IMF Özel Rapor Yayınladı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Uluslararası Ödeme Bankası (BIS), Uluslararası ödemeler için merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) kullanımına ilişkin kapsamlı bir çalışma yürüttü. G20’ye sundukları raporda, gelişmiş sınır ötesi ödemelerin “ülkelerin birlikte çalıştığı sürece güzel sonuçlar elde edilebileceğini” belirtti.

Ödeme ve Piyasa Altyapıları Komitesi, BIS İnovasyon Merkezi, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, 9 Temmuz’da G20’ye “Uluslararası ödemeler için merkez bankası dijital para birimleri” başlıklı ortak bir rapor yayınladı.

Analistlerden Bitcoin Yorumu

Raporda, “Uluslararası ödemelerin genellikle yüksek maliyetleri, düşük hızları, sınırlı erişimleri ve yetersiz şeffaflıkları nedeniyle eleştiriliyor” diye açıkladı. Bu gibi durumların üstesinden gelmek için G20 ülkeleri geçen yıl Ekim ayında bir yol haritasını onaylamıştı. Finansal İstikrar Kurulu ve diğer kurullar tarafından bu çizelge geliştiriliyordu.

Geliştirmelerin ardından açıklanan raporda merkez bankalarının dijital para birimlerinin (CBDC’ler) çeşitli özellikleri analiz edildi. Bu, özellikler ve çalışmalar, Uluslararası ödemelerde merkez bankaların birlikte çalışması ve CBDC projelerini birlikte yönetmesi fikrini çıkardı.

Raporun sonucu neleri açıklıyor

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), ülkeler birlikte çalıştığı sürece Uluslararası ödemelerin verimliliğini artırma potansiyeline sahiptir.

şeklinde bir açıklama sundu. Bu durum yakında Ülkelerin kendi CBDC’lerini geliştirmek için birlikte çalışacağı düşüncesini ortaya atmış oldu. Birçok yatırımcı tarafından bu durum Kripto Para sektörünün gelişmesi için çok önemli bir olay olarak lanse edildi.

Birçok merkez bankası şu anda CBDC’lerin riskleri, faydaları ve çeşitli tasarımlarını üzerinde çalışmalarını sürdürüyor, rapor ayrıntılarında, birçok ülke yetkililerin CBDC çalışmalarını başlatmadığına ve birçok tasarım ve politika kararının hala çözülmediğine dikkat çekiyor. Çin gibi bazı merkez bankaların zaten test aşamasında olduğu biliniyor. Fakat diğer ülkeler nezninde böyle bir bilgi henüz açıklanmış değil.

Ülkelerin sınır Uluslararası ödemeler için CBDC’leri kullanmak için birlikte çalışması gerektiğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere görüşlerinizi yazabilirsiniz.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook