Ana SayfaRehberIchimoku Bulutu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ichimoku Bulutu Nedir? Nasıl Kullanılır?

-

Ichimoku Bulutu Japon piyasalarında ki trendi belirlemek için kullanılmaya başlanmıştır. Ancak sonrasında amacına uygunluğu tüm piyasalara uyum sağlamış ve popülarite kazanmıştır. Gelin birde Ichimoku İndikatörüne daha yakından bakalım.

Ichimoku Bulutu Nedir?

Adsiz-1

Ichimoku bulutu Hosoda Goichi tarafından geliştirildi. Daha çok Japonya da ki piyasalarda teknik analiz yöntemi olarak popülarite kazanan bir yöntemdir.

Ichimoku bulutu adında da olduğu gibi birbirini kesen bulutları gösterir. Trend takibi yaparak oluşturduğu sinyalleri ekrana yansıtıp yorumlamanıza olanak sağlar.
Başlangıçta grafik karışık gözükse de sonrasında kazanılan seçicilik ile kendi vermiş olduğunuz alım ve satımlar ile trend takibi yapmak daha olanaklıdır.

Ichimoku Bulutu Nasıl Kullanılır?

Bulutunda geniş aralıkta olması o aralıktaki destek ve direnç noktalarının fazlalığından kaynaklanmaktadır. Bulut aralıklarının dar ve güçsüz olması ise o bölgede dalgalanmanın yani fiyat hareketinin fazla olduğunu gösterir. Hatta destek ve direnç (bknz:https://coinotag.com/destek-ve-direnc-nedir-nasil-tespit-edilir/) noktalarının geniş bulutlara göre daha az olduğunu da göstermektedir.

Ichimoku bulutunu kısa vadeli zaman dilimleri yerine uzun zaman dilimlerinde kullanmalıyız. Bu bizlere daha güçlü sinyaller üretmemizi sağlayacaktır.

uky

Yukarıdaki grafikte gösterilen ıchimoku bulutlarını yukarı ve aşağı kırılımlarında oluşturulan trend göstergeleri kırmızı kutucuklarla belirtilerek yorumlanmıştır.

1.işaretli bölgede yukarıya doğru gelen hacimli kırılım görüldüğü üzere yükselen trendi başlatmıştır. Aynı şekilde 2.bölgede bulutun altına kırılan mum düşen trendin habercisi olabilmektedir.

Ichimoku Bulutu İndikatörüne Nasıl Ulaşılır?

gfdgd

Kullandığınız analiz uygulaması yada sitesinde ki göstergeler kısmına Ichimoku Bulutu (Ichimoku Cloud) yazarak kullanım sağlanır.

Bilal Tekmil
Bilal Tekmil
Düzce Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünde eğitim görmekte olan Bilal Tekmil blokchain teknolojisine olan ilgi ve bilgisini Coin Otağ kullanıcıları ile paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler