Grayscale’in GBTC’si Bitcoin’e 30 bin Dolar Kaybettirir mi?

Cardano Ada

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Temmuz ayında 16 bin Bitcoin değerindeki GBTC hissesinin kilidinin açılmasına hazırlanırken, Bitcoin fiyatları 30.000-40.000 dolar bölgesinde baskı altında kalıyor.

Milyarlarca dolar değerinde Bitcoin (BTC) yatırım fonuna bağlı potansiyel bir hisse satışı dev kripto para biriminin spot fiyatını düşürüp düşürmeyeceği, global çapta analistler arasında hararetli bir biçimde tartışılan bir konu haline geldi.

 GBTC 24 Şubattan beri NAV’ın altında

Argüman, kurumsal yatırımcıların ürünü GBTC aracılığıyla Bitcoin pazarında dolaylı dolaylı risk elde etmelerini sağlayan dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan Grayscale Bitcoin Trust ile ilgili. Yatırımcılar, Bitcoin veya ABD doları ile ödeme yaparak günlük ve özel yerleşimlerde doğrudan Grayscale aracılığı ile GBTC hisselerini satıl alırlar.

Bununla Birlikte, yatırımcılar GBTC hisselerini ancak ikincil piyasalarda altı aylık bir kilitlenme döneminden sonra diğer taraflara satılabilirler. Bu nedenle, satış anında ki piyasa fiyatı yerel varlık değerinin (NAV) üzerine çıktığında bir primle tasfiye etmeyi beklerler.

Öte yandan, piyasa fiyatı  NAV’ın altına düştüğünde GBTC hisselerinin tasfiye edilmesi zarar getirir. Bu nedenle, yatırımcılar GBTC varlıklarını elden çıkarmaya karar verirlerse, finansal bir kayıp için bunu yapmak zorunda kalacaklardır. Bunun nedeni, hissenin 24 Şubat 2021’den bu yana NAV’si altında indirimli olarak işlem görmesidir.

Grayscale & Bitcoin

JpMorgan’daki stratejistler de dahil olmak üzere bazı analistler, akredite yatırımcıların GBTC varlıklarından en azından bir kısmını Temmuz kilit açma döneminden sonra satacağına inanıyor ve bu nedenle devam eden Bitcoin piyasası düşüş trendini daha da ağırlaştırıyor.

“Bu hafta ki düzeltmeye rağmen, daha genel olarak Bitcoin ve kripto pazarları için olumsuz bakış açımızdan vazgeçmek istemiyoruz. JPMorgan’ın baş stratejisti Nikolas Panigirtzoglou, müşterilerine bir notta bazı gelişmelere rağmen, sinyallerimiz genel olarak düşüş eğiliminde” dedi.

Bununla birlikte, diğer analistler, olayın Temmuz ayında satıcıları piyasadan çekeceğine ve tüm zamanların en yüksek seviyelerini kırmak için hem volatilite hem de yükseliş potansiyeline yol açacağına inanıyor.

Bitcoin Grayscale hisseleri ile ilişkili mi?

Panigirtzoglou, Aralık 2020’de yatırımcılar tarafından yaklaşık %40 primle alınan GBTC hisseleri olduğunu açıkladı. Grayscale, Bitcoin Trust’un 2 milyar dolarlık çekici girişlerinden ve ardından Ocak ayında 1.7 milyar dolarlık girişlerini gördü.

Bu, Temmuz ayı sonuna kadar yaklaşık 140 bin Bitcoin değerinde hissenin kilidinin açılacağı anlamına geliyor. Nisan ortasından Haziran ortasına kadar yaklaşık 139 bin Bitcoin piyasaya sürüldü, bu aynı zamanda spot BTC/USDT’nin 65 bin dolardan 28.800 dolara kadar düşen zamana denk geldi.

Lyn Alden Investment Strategy’nin kurucusu Lyn Alden, spot Bitcoin fiyatı çöküşü ile Grayscaleîn GBTC kilit açma dönemleri arasında korelasyona dikkat çekti ve Temmuz ayında daha fazla hissenin kilidinin açılmasıyla aynı şeyin gerçekleşebileceğini belirtti.

Hollanda Bitcoin'i Yasaklayacak Mı?
Hollanda Bitcoin’i Yasaklayacak Mı?

Alden, korelasyonun Grayscale‘in “nötr arbitraj ticaretinde” bir yavaşlamaya işaret ettiğini ima etti.

Arbitraj ticaretinde kurumsal yatırımcılar GBTC hisselerini satın almak için Bitcoin ödünç alır. Ardından, kilitlenme süresi dolduktan sonra, bu yatırımcılar GBTC hisselerini ikincil piyasalara perakende yatırımcılara genellikle bir prim karşılığında satarlar. Ardından, ödünç alınan Bitcoin’i borç verenlere iade eder ve arada ki fark kazançları olur.

Alden Pazartesi günü geç saatlerde tweet atarak “2020’nin ikinci yarısındaki artışın bir kısmı, bir ton Bitcoin emen Gri tonlamalı nötr arbitraj ticaretinde kaynaklandı” dedi

“ETF’ler ve bitcoin’e erişmenin diğer yeni yolları GBTC’yi daha az benzersiz hale getirdiğinde, prim ortadan kalktı, böylece tarafsız arbitraj ticareti ortadan kalktı.”

Ancak ExoAlpha’dan David Lifchitz’e göre, arbitraj stratejisi Bitcoin fiyatının düşmesine katkıda bulunmuş olabilir, ancak bu düşüşe neden olmamış olabilir.

Grayscale & Bitcoin

Grayscale’nin CEO’su Michael Sonnenshein, Barron’s’a yatırımcıların GBTC hisslerini orta ve uzun vadeli bir hedefle satın aldıklarını söyledi. Bu nedenle, kilidi açıldıktan hemen sonra varlıklarını bırakmak istemeyebilirler.

Sonnenshein ekledi:

“Genel olarak yatırımcıların herhangi bir likidite elde etmeyi düşünmeden önce net varlık değerine veya Bitcoin’e göre hisse fiyatlarının nerede olduğunu kesinlikle düşüneceklerini söyleyebilirim.”

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook