Google Lisans Resti : Bitcoin Fiyatı Bu Durumdan Etkilenir Mi?

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Google, Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerine Google uygulamaları için artık lisans vermeyeceğini duyurdu. Bu durum Bitcoin ve kripto para uygulamalarını kullanan kripto para yatırımcıları olumsuz etkileyecek. Bitcoin Fiyatı Bu Durumdan Etkilenir Mi?

Türkiye’nin gündemine bomba gibi düştü. Google Türkiye’ye artık lisans vermeyecek!

Rekabet Kurumu’nun, ABD’li teknoloji devi Google’a, haksız rekabete yol açtı. Bundan dolayı kestiği cezanın ardından Google’ın iş ortaklarına yazdığı mektubun ortaya çıkması, Türkiye’nin gündemine deyim yerindeyse bomba gibi düştü. İlk olarak Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in yazdığı ve ardından Google’ın yaptığı yazılı açıklama ile doğruladığı gelişme, Türkiye mobil cihaz pazarıyla Google’ın arasındaki ilişkileri de kopma noktasına getirdi.

Google, hem iş ortaklarına hem de kamuoyuna yaptığı duyuru ile Türkiye’de piyasaya sürülecek Android işletim sistemli akıllı telefonlara, bundan sonra Google servislerini kullanabilmeleri için gerekli olan lisansı vermeyeceğini açıkladı.

Google Üzerinde Hangi uygulamalar olmayacak?

Buna göre 12 Aralık tarihinden sonra piyasaya yeni sürülecek olan Android işletim sistemli telefonlarda, Google Mobil Hizmetleri (GMS) yer alamayacak.  Bu yeni cihazlarda işletim sistemi olarak Android kullanılmaya devam edilebilecek ancak Google’ın şu mobil uygulamaları bu cihazlara yüklenemeyecek: Google Arama, Google Chrome, YouTube, Google Play Store, Google Drive, Gmail, Google Duo, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Google Play Filmler, YouTube Music.

Dolayısıyla Samsung, Huawei, LG, Xiaomi, Oppo gibi yabancı Android telefon üreticilerinin yanısıra General Mobile ve Vestel gibi yerli markalar da yeni çıkaracakları Android işletim sistemli telefonlarda Google’ın uygulamalarına yer veremeyecek. Ancak bu Google servislerine, uygulama yerine sözkonusu telefonların mobil web tarayıcıları üzerinden erişmek mümkün olabilecek. 

Şunun da altını çizmekte fayda var: Bu telefonlarda Google’ın resmi uygulama mağazası Google Play Store yer almayacağı için kullanıcılar telefonlarına uygulama indirebilmek için üretici markanın kendi mağazasındaki içeriklerle yetinmek zorunda kalacak. Ya da resmi uygulama mağazası yerine Google Play Store’un APK dosyasını telefonlarına indirip uygulamaları tek tek telefonlarına yüklemeleri gerekecek. Ki bu işlemin de aslında yasal olmayan, kopya yazılım olarak değerlendirildiğini ve kullanıcıların elindeki telefonları, garanti kapsamına çıkaracak bir adım olduğunu da hatırlatalım.

Huawei’de benzerini yaşadı

Benzer bir durum farklı bir sebepten kaynaklansa da Huawei’nin birkaç ay önce tanıttığı ve belirli pazarlarda satışa sunduğu Huawei Mate 30 modelinde yaşanmıştı. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı ve Huawei’ye uygulanan yaptırımlar çerçevesinde Google, Çinli şirkete yeni çıkaracağı telefon modelleri için GMS lisansı vermemiş ve Huawei Mate 30 modeli de Android işletim sistemi ile ancak Google’ın uygulamaları olmadan piyasaya çıkmıştı.

Google Restinden Eski telefonlar etkilenecek mi?

Peki Türkiye’de şu ana kadar piyasaya sürülmüş yeni veya kullanılmakta olan Android işletim sistemli telefonlara ne olacak?  Google’ın yaptığı açıklamaya göre tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecek. Google’ın diğer ürün ve servisleri de bu durumdan etkilenmeyecek.

Bu cihazlar Android ve platformunda yer alan uygulamalarla ilgili güncellemeleri almaya devam edecek. Diğer bir deyişle Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, Vestel ve General Mobile başta olmak üzere Türkiye pazarında bulunan Android ile çalışan akıllı cihaz üreticilerinin şu ana kadar piyasaya çıkardığı telefonlardaki Google uygulamaları çalışmaya devam edecek.

Bu durum Bitcoin ve altcoin yatırımcılarını nasıl etkileyecek?

Farzedelim ki Türkiye ve Google’ın arasında herhangi bir uzlaşma sağlanamadı. Bu durumda Bitcoin ve kripto para kullanıcıları, Türkiye’de yeni piyasaya sürülecek olan telefonlarda Google’ın servislerine erişemeyecek. Sonuç olarak, bu Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının borsalara ve kripto para cüzdanlara erişmek için kullandıkları Google Authenticator’u kullanamayacaklarını gösteriyor.

Tamamen askıya alınabiliriz!

Ancak, işin belki de en kritik taraflarından bir de burada gizli. Çünkü Google’ın Ortadoğu Bölgesi Android Platform Ortaklıkları Başkanı Nour Koudsi tarafından Türkiye’deki iş ortaklarına gönderilen mektupta, gözdağı niteliğindeki ifadelerden biri de şu:

EĞER ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA GOOGLE’IN TÜRKİYE’DEKİ MOBİL UYGULAMA DAĞITIM SÖZLEŞMESİ (MADA) TAMAMEN ASKIYA ALMAYI DEĞERLENDİREBİLİR. BU DA ANDROİD CİHAZ ÜRETİCİLERİNİN TÜRKİYE’DE GOOGLE MOBİL HİZMETLERİ İLE TELEFON ÜRETMEK VE DAĞITMAK İÇİN LİSANSININ OLMAYACAĞI, DAHA ÖNCEDEN ONAYLANMIŞ (LİSANS ALMIŞ) CİHAZ MODELLERİNİN GÖNDERİMLERİNİN DE SONA ERECEĞİ ANLAMINA GELİR. BU SONUÇTAN KAÇINMAK İSTİYORUZ VE BU KONUDAKİ DESTEĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. ÖZELLİKLE, TİCARET BAKANI VE REKABET KURUMU BAŞKANI’NI ARAYIP, E-POSTA GÖNDERMENİZİ RİCA EDİYORUZ.

Yılda 10 milyon Android’li telefon satılıyor

Türkiye’de 2019 yılının ilk 10 ayında toplam 8 milyon adet seviyesinde gerçekleşen akıllı telefon satışlarının, bu yılı 11 milyon seviyesinde kapatması bekleniyor. Pazarın yüzde 95’lik kısmını Google’ın Android işletim sistemiyle çalışan, yüzde 5’lik kısmını ise Apple’ın iOS’lu iPhone’ları oluşturuyor. Diğer bir ifadeyle Türkiye’de bu yıl yaklaşık 10,5 milyon adet Android’li yeni telefon satışı gerçekleşti.

Türkiye’de 40 milyon Android kullanıcısı var

Gelelim Türkiye’deki toplam akıllı telefon kullanıcıların dağılımına. We Are Social’ın Ocak 2019 verileri şunları gösteriyor. Türkiye’de yaklaşık 45 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Bu rakamın şu anda ise 48 milyon seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. StatCounter’ın Kasım 2018 – Kasım 2019 arasını kapsayan tespitlerine göre ise Türkiye’deki mobil işletim sistemi pazarının yüzde 83,6’sı Android, yüzde 16’si ise iOS. Bu iki kuruluşun verileri birlikte değerlendirildiğinde ise Türkiye’de şu anda Android işletim sistemli akıllı telefon kullanan kişi sayısının 40 milyon, iOS’lu telefon (iPhone) kullanan kişi sayısının yaklaşık 8 milyon düzeyinde olduğu ortaya çıkıyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook