Diğer
  Ana SayfaRehberCVD, Open Interest, Funding Rate Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  CVD, Open Interest, Funding Rate Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  -

  Cumulative Volume Delta Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  CVD, hacimden bağımsız olarak piyasa katılımcılarının piyasada oluşturduğu alış-satış baskını gösterir.

  Cumulative Volume Delta iki ayrı şekilde kullanılır. Bunlar CVD spot ve margin olarak karşımıza çıkar. CVD spot, spot piyasalardaki alış-satış baskısını gösterirken CVD margin kaldıraçlı piyasalarda gerçekleşen alış ve satış baskısını gösterir.

  cvd
  Kaynak: Coinalyze

  CVD spot eğrisinin yukarı yönlü seyretmesi yükselişlerin spot piyasa ile desteklendiğini gösterirken tam tersi durumda ise CVD margin eğrisinin yukarı yönlü seyretmesi durumunda yükselişlerin kaldıraçlı piyasalar ile sağlandığı düşünülebilir.

  CVD spot ve margin eğrilerini birlikte kullanarak da işlem strateji kurgulanabilir. CVD spot eğrisinin CVD margin eğrisini yukarı yönlü aşması genellikle yükseliş habercisidir. Bu yüzden bu iki eğrinin kesişimleri de takip edilmelidir. (Bknz: Marjin Nedir?)

  Open Interest Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  OI olarak bilinen Open Interest açık faiz göstergesidir. Kaldıraçlı piyasalarda açılan her long ya da short pozisyon OI için +1 değerindedir. Ayrıca Open Interest çoğu zaman hacim göstergesi ile birlikte kullanılır.

  OI için artışın olması piyasa katılımcılarının yeni işlemler açtığını gösterir. Bu işlemlerin long tarafta mı yoksa short tarafta mı ağırlıklı olduğunu hacim göstergesi ile anlayabilmek mümkündür.

  Openinterest

  OI için artış olması halinde hacimde de artış gerçekleşiyor ise fiyatın yükselmesi muhtemel olacaktır. Ancak OI için artışın yaşandığı bir durumda hacim azalıyor ise long yönlü pozisyon alan piyasa katılımcı sayısının arttığını ve tasfiye edilmesinin yakın olduğu varsayılabilir. (Bknz: Long Nedir?)

  Funding Rate Nedir ve Nasıl Kullanılır?

  Fonlama oranı olarak bilinen Funding Rate, vadeli piyasalar sürekli açık işleme sahip olan piyasa katılımcılarının diğer piyasa katılımcılarına ödeyeceği ücreti belirlemek için kullanılır. Borsaların bunu yapmasının ana sebebi ise vadeli piyasalarda kendi içinde bir dengeye sahip olması içindir.

  fundingrate
  Kaynak: Coinalyze

  Vadeli piyasalarda herhangi bir paritede long yönlü işlemlerin çok fazla olması halinde funding rate pozitif olacaktır. Böyle bir durumda long yönlü işlem alan piyasa katılımcıları short yönlü işlem alan piyasa katılımcılarına belirli periyotlarda ücret öderler.

  Bu ücretler vadeli hesabın bakiyesinden otomatik olarak kesilir ya da otomatik olarak vadeli hesap bakiyesine aktarılır. Ücret çoğu zaman göz ardı edilse de funding rate değerinin negatif ya da pozitif tarafta oldukça yüksek olması halinde ciddi ücret kesintileri yaşanmaktadır.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Crypto Vira
  Crypto Vira
  Alican, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican, Coin Otağ'ın Stratejik Medya Partneri olarak rol alıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyatında Düşüş Devam Edecek mi? Kritik Destek ve Direnç Seviyeleri

  Ethereum fiyatı, 1.900 dolar direncinden aşağı yönlü hareket ediyor. ETH, 1.800 dolar desteğinin net bir şekilde altına düşerse ciddi bir düşüş yaşayabilir.

  Bitcoin Fiyatında 27 Bin Dolar Üzerine Dönüş için Gereken Şartlar Nedir?

  Bitcoin fiyatı 27.400 dolar direncinden aşağı doğru düzeltme yapıyor. BTC, 26.600 dolar direnç bölgesini aşmayı başarabilirse yeni bir yükselişe başlayabilir.

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler