El Salvador’un Bitcoin Tahvilleri, Finans Devleri için İlgi Çekici Olmaya Başladı

  • El Salvador’daki son tahvil rallisi, JPMorgan, Eaton ve PGIM gibi finans devleri için görmezden gelinemeyecek kadar karlı hale geldi.
  • JPMorgan Chase & Co, Eaton Vance ve PGIM Fixed Income gibi dikkate değer isimler, bu tahvilleri önermiş veya satın almış, yükseliş trendinin süreceğine olan güvenlerini ifade etmişlerdir.
  • El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 2021 yılında Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi yaparak büyük bir bahse girişti. Ayrıca henüz güçlü bir kabul görmemiş olan Bitcoin tahvilleri de çıkardı.

El Salvador’un dikkat çeken Bitcoin tahvilleri finans devlerinin dikkatini çekmeyi başardı; 800 milyon dolar değerinde tahvil başarıyla geri ödendi.

El Salvador’un Bitcoin Tahvilleri Dikkatleri Topladı

Birkaç yıl önce Latin Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i benimseyerek ülkenin finansal istikrarını sorgulayan üst düzey finans devlerinden birçok olumsuz yorum çekti.

Ancak El Salvador’daki son tahvil rallisi, JPMorgan, Eaton ve PGIM gibi finans devleri için görmezden gelinemeyecek kadar karlı hale geldi. Göz alıcı %70 getiri ile El Salvador dolar tahvilleri, gelişmekte olan piyasalar arasında en iyi performans gösterenlerden biri oldu.

JPMorgan Chase & Co, Eaton Vance ve PGIM Fixed Income gibi dikkate değer isimler, bu tahvilleri önermiş veya satın almış, yükseliş trendinin süreceğine olan güvenlerini ifade etmişlerdir. El Salvador’un borcuna ağırlık vererek, JPMorgan araştırma stratejistleri Ben Ramsey, Nishant Poojary ve Gorka Lalaguna şunları yazdı:

“Önemli bir bölümünü kaçırmış olsak da, El Salvador’un eğrisinde hala değer olduğunu düşünüyoruz. Bu kredinin daha iyi performans gösterme potansiyeli var.”

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 2021 yılında Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi yaparak büyük bir bahse girişti. Ayrıca henüz güçlü bir kabul görmemiş olan Bitcoin tahvilleri de çıkardı. Bunun hemen ardından birçok büyük oyuncu ülkenin tahvil piyasasını kırılgan olarak değerlendirdi.

Bukele, tahvil piyasasının en endişe verici kaygılarını iki kez borç geri alımı düzenleyerek hafifletti. Aynı zamanda eski bir Uluslararası Para Fonu veteranı olan bir danışmanı da işe aldı ve başarıyla 800 milyon dolar değerinde tahvili geri ödedi.

El Salvador Tahvillerine Talep Artıyor

Yatırımcıların, benzer Amerikan Hazine tahvillerine göre El Salvador hükümet tahvillerini tutmak için talep ettikleri prim, geçen yıl yüzde elliye yakın bir oranda azaldı. 2035 ve sonrasında vadeye eren tahviller, sıkıntıyı belirten 10 yüzde puanlık eşiği aşağıda işlem görüyor.

Ülkenin tahvillerinin bu performansı, gelişmekte olan ülkelerin bir referans endeksinde görülen %6,6 ortalama getirisinin aksine duruyor. JPMorgan, Eaton Vance ve PGIM’in yanı sıra, Bloomberg tarafından toplanan verilere göre, Lord Abbett & Co LLC, Neuberger Berman Group LLC ve UBS Group AG de Nisan ayından bu yana portföylerine tahvilleri eklemişlerdir.

Lord Abbett’te bir para yöneticisi olan Mila Skulkina, “El Salvador, bilinçli ve öngörülü bir bilanço yönetimi, 2022’nin ikinci yarısında gerçekleştirilen bir borç geri alımı ve önemli bir emeklilik reformu ile faydalandı” dedi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version