El Salvador Halkından Bitcoin Şüphesi

el salvador

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Yeni bir ankete göre, Başkan Nayib Bukele’nin ülkesinde yasal ödeme aracı olarak en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i benimsemesi halk tarafından net bir anlayış ile karşılanmadı. Ankete katılanların neredeyse yarısı Bitcoin hakkına hiç bir şey bilmediklerini kabul ederken, üçte ikisi kripto para ile ödeme almaya hazır değil.

Bitcoin El Salvador

Salvadorlular Bitcoin’i pek sevmedi

Başkan bukele’nin kripto dostu politikasına bir darbe gibi, Perşembe günü yayınlanan anket sonuçları, El Salvador’daki insanların yaklaşık %54’ünün Bitcoin (BTC) benimsenmesini “hiç doğru değil” olarak yorumladı. %24’lük bir diğer kitle ise “biraz doğru geldiğini” söyledi. Hükümetin kripto para girişimini halkın %20’sinden daha azı tamamen onayladı.

El Salvador Başkanı & Bitcoin Dostu

Açıklanan verilere göre, anket Francisco Gavidia Üniversitesine bağlı Disruptiva tarafından yapıldı. Anketör, 1 ve 4 Temmuz tarihleri arasında Orta Amerika ülkesinde 1.233 kişiye ulaştı. Çalışmanın %2.8’lik bir hata payı olduğunu da belirtelim.

Salvadorluların Bitcoin’e ısınamamasının sebebi ne?

El Salvador, yıllardır ulusal para birimi olarak Amerika Birleşik Devletleri doları kullanıyor ancak geçen ay meclis, Bukele’nin kripto para birimini benimsemesi yönündeki baskısını destekledi. Milletvekilleri, dünyada bunu yapan ilk ülke olma statüsünü kazanacakları yasayı onayladı.

Başkan Bukele, yurtdışında yaşayan Salvadorlulardan gelen havaleleri kolaylaştırmanın bir yolu olarak Bitcoin’i teşvik ediyor. Ancak anket, ülke nüfusunun büyük bölümünün, yani %46’sının kripto para birimleri hakkında “hiçbir şey” bilmediğini gösterdi. Ankete katılanların %65’lik diğer grup ise kripto para ile ödeme almaya istekli olmadıklarını belirtti.

 Bitcoin

Disruptiva’nın Bilim, Teknoloji ve Yenilik Enstitüsü başkanı Oscar Picardo, anketin sonucunun sunulduğu bir etkinlik sırasında şunları söyledi:

Bu, dijital dönüşüm konusunda riskli bir karar.

Salvador meclisindeki 39 yaşında Nayib Bukele’nin destekçileri, Haziran ayı başlarında Bitcoin’i sınırsız bir yasal ihale haline getiren yasa tasarısını onayladı. O zamandan beri, benzersiz karar, kripto dostu hareketin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceği konusunda endişeler ile karşılandı.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster