Detaylı Bitcoin Analizi 3 Ağustos 2021

Kurumsallar Bitcoin Biriktiriyor Mu?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bitcoin üst üste on yeşil gün ile %44’lük bir kazanç sağladı. Bu dikkat çekici bir ralliydi. Bu ralli ve önemli sayıda yeşil gün duygusal bir değişimle sonuçlandı. Neredeyse iki hafta önce, piyasa bir cenaze töreniyle karşılaştırılabilirdi. Ek olarak çoğu yatırımcılar 20.000 dolara kadar daha fazla olumsuzluk bekliyordu.

Ancak 31.000 doların üzerindeki muhteşem ralliden sonra duyarlılık tamamen değişti. Mevcut yaklaşım, Bitcoin’in bu yılın ikinci bölümünde 100.000 dolar veya daha yükseğe ralli yapması beklentisiyken, zincirdeki analistler bir kez daha gerçeklere geri döndüler.

Bitcoin buradan yukarı doğru kırılacak mı, yoksa sağlıklı bir düzeltme gerçekleşecek mi? Tekniklere bir göz atalım.

Bitcoin 42.000 Dolar Direncinde Tepki Aldı!

Haftalık grafik, BTC/USD için mevcut aralığa bağlı yapıyı göstermektedir. Bu grafikte herhangi bir değişiklik olmadı. Geçen hafta Bitcoin’in fiyatı direnç bölgesini aşmaya çalıştı. Ancak henüz bir kırılma yaşanmadı.

btc-grafik
Bitcoin Haftalık Grafiği

Bu nedenle piyasanın bu aşamada piyasa yönü konusunda hala emin olmadığı belirgindir. Bununla birlikte, haftalık grafikte de 28.000-31.000 dolar bölgesinde arasında belirgin bir destek görülüyor. Bu seviye birkaç kez test edildi. Bitcoin’in fiyatı bu aralığı en son ziyaret ettiği zaman piyasada aşırı ayı coşkusu hakimdi. Ancak destek yine de kırılmadı.

Son olarak, piyasa yönü hakkında daha fazla bilgi alabilmek için alt zaman dilimleri genellikle daha fazla ipucunu verir.

Bitcoin Günlük Grafiği Sağlıklı Düzeltme İçin Hazır

Bitcoin’in günlük grafiğinde, üst üste gelen yeşil mumlardan oluşan dik bir kırılım olmasına rağmen bize çok fazla bilgi vermiyor.

Bu ralli sadece, piyasaya olan ilgiyi göstermekle kalmadı. Aynı zamanda en popüler formasyonların genellikle yanlış olduğunu da gösterdi. Bitcoin’in fiyatı 30.000 dolar civarında seyrederken birçok kişi 20.000 dolara kadar uzanabilecek bir düşüş bekliyordu. Zincir üzerinde yapılan analizler, kısa vadeli yatırımcıların bu aralıkta yoğun bir şekilde satış yaptığını, daha fazla düzeltme olacağını tahmin ettiğini, uzun vadeli sahiplerin ise yoğun bir şekilde birikim yaptığını göstermektedir.

Böylece, bir düzeltmenin tam tersi gerçekleşti. Bitcoin %44 oranında toparlanırken, altcoinler %70-%150 arasında kazanç elde etti.

BTC-GRAFIK-1
Bitcoin Günlük Grafiği

Ayrıca, Bitcoin’in fiyatı 42.000 doların üzerinde daha fazla yukarı doğru kıramazsa 36.000 dolar veya 33.000 dolar seviyelerine doğru potansiyel bir düşüş senaryosu gerçekleşebilir.

Bununla birlikte, piyasa gerçekten boğa ise 33.000 dolara doğru gerçekleşecek sert bir düzelme hareketini hoş karşılamaz. Çünkü böyle bir düzeltme erken pozisyon alma fırsatını kaçırmış yatırımcılara bir kez daha giriş pozisyonu verecektir.

Dahası, 36.000 dolar seviyelerine gerçekleşecek bir düzeltme daha yüksek bir düşük üretecek. Ve bu da piyasada ki trend değişikliğini doğrulayacaktır. Daha yüksek bir tepeden sonra, daha düşük bir dip, piyasadaki eğilim değişikliğini ve boğa ayrışmasını doğrular. Ve 36.000 dolar senaryosunu, bunun gerçekleşmesi için en uygun seviye haline getirir.

Toplam Piyasa Değeri de Büyük Dirençte

Toplam kripto para piyasası %55 oranında yıkıcı ve hızlı bir çöküş gördü. Ancak grafiğe baktığımızda 1,1 trilyon dolar seviyelerinde sağlıklı ve güzel bir yeniden test yapıldı.

TOTAL-GRAFIK
Total piyasa haftalık grafiği

Bu seviye, Bitcoin için birden fazla kez test edilen 28.000-31.000 dolarlık bölgeyle karşılaştırılabilir. Kripto para biriminin toplam piyasa değeri yukarı yönlü bir kırılmaya hazır görünmüyor. Ancak şu anda 1.75 trilyon dolarla kritik bir direnç bölgesiyle karşı karşıya.

Kırmızı bölge birçok kez direnç göstererek bir yapı oluşturuyor. Bu yapıda, eğilimdeki bir değişikliği onaylamak için daha düşük bir dip gerekir. Bu bakımdan, 1,35 trilyon dolarda ki daha düşük dip, boğa devamı için iyi bir seviye olacaktır. Toplam piyasa değeri 1,75 trilyon doların üzerinde kırılırsa, tüm zamanların en yüksek seviyeleri olası hale gelir.

Düşük Zaman Dilimlerinde İzlenecek Önemli Seviyeler

Bitcoin için 1 saatlik grafik mevcut piyasanın net bir resmini gösteriyor. 4 saat içinde, Bitcoin fiyatının 38.500 doların altına düşmesi durumunda ayı ayrışması teyit edilecektir.

1 saatlik grafikle Bitcoin fiyatı 40.800 dolar destek seviyesinin altına düştü. Bu düşüş, bir piyasa çöküşünün gerçekleştiği ve sonraki desteğin test edilmesi gerektiği anlamına gelir. Bir sonraki destek seviyesi 38.600 dolarda bulunuyor.

btc-grafik-2
Bitcoin saatlik grafiği

Böyle bir düzeltme, Ethererum‘u 2.300 dolara ve ardından 2.000 dolara da düşürebileceği için tüm kripto piyasasını etkileyecektir.

Aşağı tarafta önemli seviyeler 38.500 doların yanı sıra 36.500 ve 35.000 dolarda bulunuyor.

Son olarak, Bitcoin’in fiyatını kırmaya karşı önemli direnç 40.600-41.000 dolar seviyelerinde bulunuyor. Bu seviye kırılırsa, Bitcoin 42.000 doları aşacağı için rallinin devamında 48.000 dolar seviyesinin görülmesi olasıdır.

Ancak, bu kadar önemli bir ralli ve hızlı bir yaklaşım değişikliğinden sonra Bitcoin özellikle de tek hareketle 40.800 doların üzerine çıkamazsa, bir düzeltme çok sağlıklıdır.

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster