Defi Sektörü Son 1 Yılda 1 Milyar Dolar Kaybetti!

defi-frozen

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

DeFi sektörü 2021’de hack ve dolandırıcılıklardan yaklaşık 1 Milyar dolar kaybetti. CipherTrace’e göre, DeFi ile ilgili saldırılar bu yıl yüzde 370 arttı.

Defi Adeta Sektörün Parlayan Yıldızı!

DeFi

DeFi, kripto para birimi endüstrisinin hızla büyüyen bir parçası olarak biliniyor.
Kripto para saldırıları ve dolandırıcılık azalırken, DeFi ile ilgili saldırılar maalesef artmaya devam ediyor. Defi Pulse isimli websitenin verilerine göre, merkezi olmayan finans,  protokollere kilitlenen yaklaşık 80 milyar dolarlık varlıkla, sürekli bir büyüme dönemi yaşıyor.

Ünlü bir yabancı ata sözü derki… Ne kadar çok para, o kadar çok sorun…

 Geçtiğimiz Yıldan Yüzde 370 Daha Fazla

Defi

Blockchain inceleme firması CipherTrace’in çıkarttığı yeni rapora göre veriler şu şekilde. DeFi ile ilgili saldırı ve dolandırıcılıkların maliyeti yılın ilk yedi ayı boyunca 1 Milyar dolara kadar ulaştı. Bu gerçekten çok çılgın bir rakam. Ancak genel anlamda kripto para dolandırıcılığı ve suçu önemli ölçüde düşüş yaşıyor. CipherTrace’ın 2019’da  belirttiği sayı 4,5 milyar dolardı. Ancak sadece bu sene 1,9 milyar dolarlık DeFi hacklenme olayları geçen yılın tamamından yüzde 370 daha fazla hasar verdi.

Defi Sektörüne Neden Bu kadar Çok Saldırı Var?

defi

Kimse sormadan edemiyor. Neden başka sektörler dururken Merkeziyetsiz finans sektörüne saldırıalr yapılıyor. Kısaca merkezi olmayan finans/DeFi, bir aracı kullanmadan borç verme, faiz, varlık takası ve diğer finansal işlemleri kolaylaştıran blok zinciri tabanlı protokolleri ifade eder. Merkeziyetsiz finans, para taşımak için kişilere ve kurumlara güvenmek yerine, işlemleri otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler olarak bilinen kodlara güveniyor. Kripto para fanlarının bakış açısından bakarsak, bu tür protokoller, bireylerin aracı ücretlerinden kaçınırken varlıklarıyla ne yapacakları konusunda kendi kararlarını vermelerine olanak tanıyor.

Riskler Mevcut, Hemde Çok Fazla

Ancak CipherTrace’in raporunun gösterdiği bazı riskler var. Dış saldırılar, protokolleri yanlış yazılmış jetonlar ve madeni paralarda 1 milyar dolarlık zarar yaşandı. Projenin yatırımcıları kandırdığı ve fonlarla başladığı halı çekme(rug pulling), kullanıcılara 113 milyon dolara mal oldu. Ancak Merkeziyetsiz finans tokenlerinin ve DeFi’nin rezerv para birimi olan Ethereum’un şimdi yarım yıl öncesine göre çok daha değerli olduğunu belirtmekte fayda var.

Ethereum’un fiyatı, DeFi’de popüler bir borç verme ve borç alma hizmeti olan Compound’da olduğu gibi. Yılın başından bu yana yüzde 200’den fazla bir artışla 3.100 doların üzerinde bulunuyor. Merkezi olmayan borsa Uniswap’ın ana tokeni olan UNI, yüzde 400’ün üzerinde arttı.

Yine de, Merkeziyetsiz finanssaldırıları göreceli olarak büyüyor.

Defi Sektörünün Katili Amatörler!

Aldığımız verilere göre, alt sektör tüm kripto para birimi hack’lerinin %75’inden sorumlu. Dahası, “Merkeziyetsiz finans ile ilgili dolandırıcılık, büyük kripto para dolandırıcılık hacminin yüzde 54’ünü oluştururken, geçen yıl Merkeziyetsiz finans ile ilgili dolandırıcılık, yılın toplamının sadece yüzde 3’ünü oluşturuyordu.”

Ünlü analist, “Sorunun can alıcı noktası, flash krediler veren platformlarda değil, kredilerin gönderildiği ve kullanıldığı denetlenmemiş akıllı sözleşmelerde yatmaktadır” diye yazdı.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster