Coronavirüs Testi : Koronavirüs’e Karşı Ne Kadar Bilgiliyiz?

Bitcoin coronavirüs
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coronavirüs Testi : Virüse Karşı Ne Kadar Bilgiliyiz? Corona virüsü tehdidi devam ediyor. Çin’in Vuhan kentinden ortaya çıktıktan sonra ABD’de olmak üzere, Avrupa’da Fransa ve Asya’da bazı ülkelerde de corona virüsü vakalarının tespit edilmesi salgının hızla yayılması endişelerini artırdı. Ülkemizde de görülen “koronavirüse karşı ne kadar bilgiliyiz,kripto para piyasası virüsten nasıl etkilendi” gelin bunları Coronavirüs Testi ‘mizde görelim.

Coronavirüs Testi : Virüse Karşı Ne Kadar Bilgiliyiz? Test Başlıyor!

[wp_quiz id=”13312″]

Coronavirüs nedir, belirtileri neler?

Coronavirüs Testi : Coronavirüs tehdidi devam ediyor. Çin’in Vuhan kentinden ortaya çıktıktan sonra ABD’de olmak üzere, Avrupa’da Fransa ve Asya’da bazı ülkelerde de corona virüsü vakalarının tespit edilmesi salgının hızla yayılması endişelerini artırdı. Corona virüsü Türkiye’de görüldü iddiası ise ortalığı karıştırdı.

Coronavirüs Testi
Coronavirüs Testi : Wuhan Temsili Görseli

Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip corona, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS-CoV) ve Orta Doğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS-CoV) ile aynı aileden gelirken, bu iki sendromda da virüsün kaynağını yarasalar oluşturuyor. Ancak koronavirüs yarasalardan insana geçebilmesi için bir “aracı” hayvan gerekiyor.

Coronavirüs Testi : Virüsün ilk başta “bulaşıcı olmadığı” yönünde açıklama yapılsa da etkilenen ve hayatını kaybedenlerin sayısının artmasıyla Çin hükümeti virüsün bulaşıcı özelliğinin kesin olduğunu bildirdi.Ocak 2020’de, salgını araştıran sağlık komisyonu ekibi başkanı Zhong Nanshan’a göre Çin’in Guangdong eyaleti’nde, insandan insana bulaşma doğrulandı.

Coronavirüs Testi
Coronavirüs Testi : Covid-19 Hastası Temsili Görseli

Coronavirüs İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Antibiyotikler koronavirüs tedavisinde etkili mi?

 • Hayır. Antibiyotikler koronavirüse karşı işe yaramaz. Uzmanlar, “boş yere antibiyotik kullanmayın” uyarısında bulunuyor. 

Koronavirüs için bir ilaç ya da aşı bulundu mu?

 • Koronavirüsü yenmek için henüz hiçbir aşı ya da ilaç geliştirilemedi. Bağışıklık sistemi güçlü olanlarda uygulanan bazı tedaviler pozitif sonuç veriyor. İlaç bulunmasına yönelik araştırmalar pek çok ülkede devam ediyor. 

Maske takılmalı mı?

 • Maskeyi yalnızca koronavirüs hastaları ve onların bakımını üstlenen kişilerin takması gerekiyor. Bunun dışında maske kullanımı çok gerekli görülmüyor. 
 • DSÖ, insanları maskeleri ‘akıllıca‘ kullanmaya çağırıyor.

Evcil hayvanımdan koronavirüs kapabilir miyim?

 • Hayır. Kedi, köpek gibi evcil haycanların koronavirüs yaydığına dair kanıt bulunmamakta.
Coronavirüs Testi

Virüs olan bir bölge/ülke/şehirden alışveriş yapmak zararlı mıdır?

 • Hayır. Hastalığı kapan kişilerin ürünlere zarar vermesi çok düşük ihtimaldir. Belli bir sıcaklığa maruz bırakılan ürünlerden virüs kapma ihtimaliniz bulunmamakta.

Risk grubunda kimler yer alıyor?

 • Son bilgilere göre; yaşlılar ile yüksek tansiyon, kalp ya da akciğer hastalığı, kanser, diyabet gibi kronik rahatsızlıklara sahip kişilerin hastalığı ağır şekilde yaşama olasılığı daha yüksek.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. gorkemilik_avatar
  1 sene önce

  inşaAllah biran önce tedavisi bulunur

 2. gorkemilik_avatar

  inşaAllah biran önce tedavisi bulunur

2 Yorum

 1. gorkemilik_avatar

  inşaAllah biran önce tedavisi bulunur

 2. gorkemilik_avatar
  1 sene önce

  inşaAllah biran önce tedavisi bulunur

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!