arama

CoinExchange İflasına Sebep Olan Bitcoin Hırsızları Yakalandı!

CoinExchange İflasına Sebep Olan Bitcoin Hırsızları Yakalandı!

CoinExchange

2019 yılı sonunda iflas eden CoinExchange borsasından Bitcoin çalan hırsızlar yakalandı. Bitcoin dominance ve bitcoin fiyat etiketi durumdan nasıl etkilendi? İşte konu ile alakalı bitcoin yorum ve durum analizleri!

Japon polisi, Bitcoin (BTC) hırsızlığı nedeniyle aranan iki şüpheliyi nispeten küçük bir kripto para borsası olan CoinExchange‘in kayıtları sayesinde tutukladı.

Bitcoin Hırsızlığı

Ortaya çıkan bilgilere göre 25 yaşındaki Yuto Onitsuka ve 28 yaşındaki Takuma Sasaki Bitcoin üzerinden yaklaşık olarak 710.000 dolara eşdeğer 78 milyon yen çaldı. Hırsızlığın; CoinExchange cüzdanlarına erişimi olan ve dolayısıyla kimlik bilgilerini bilen eski çalışan Onitsuka tarafından yapıldığı bildirildi. Çok güçlü bir borsa olmayan CoinExchange ise ayı piyasasının ardından bir de bu hırsızlık olayıyla karşılaşınca 2019 yılının sonlarında kepenk indirdi.

Bunun yanında; hırsızlık olayının Ekim 2018’de yani Bitcoin 6.400 dolar civarında istikrarlı bir şekilde ilerlediği dönemde ve borsa panamadan yaklaşık bir yıl önce gerçekleştiği elde edilen veriler arasında yer alıyor.

Çalınan BTC’ler; iç ve dış borsalarda takip edilerek suçlular tespit edilebildi. Ancak; ilginç olarak Onitsuka ve Sasaki’nin birbirleriyle hiç tanışmadığı ve sadece kriptoyla ilgili gönderiler aracılığıyla iletişim kurdukları bildirildi.

“CoinExchange İflasının Sebebi Hırsızlık Olabilir”

Onitsuka’nın açıklamalarına göre borsa, hırsızlık eylemleri sebebiyle iflas etmiş olabilir. Çünkü Bitcoin para çekme işlemleri zaten başarısız olan borsa operatörüne çok daha fazla zarar verdi. Ayrıca Onitsuka şirketin yönetimini protesto etmek istediğini de dile getirdi.

Bunun yanında her ne kadar bahsi geçen hırsızlık olayı diğerleriyle kıyaslandığında küçük olsa da CoinExchange’i derinden sarsmaya yetecek büyüklükteydi.

Öte yandan olayı eski bir çalışanın gerçekleştirmiş olması soygunların bazen insan faktörü ile daha kolay açıklandığını ve sıcak veya soğuk cüzdanlara erişebildiğini gösteriyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap