Çin Yine FUD Peşinde! Artık Yeter!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Çin, yeni dijital para birimi olan e-CNY (dijital yuan)(Çin Merkez Bankasının dijital para birimi)’yi resmen açıkladı ve teknik bilgilerin bulunduğu belgeyi yayınladı, aynı zamanda kripto piyasası ile ilgili açıklamalarda bulundu bu açıklamalarda kripto varlıkların elle tutulur bir değeri olmadığını ve risk oluşturduğunu da söyledi. Çin Merkez Bankası (PBoC), “hedefleri ve vizyonları açıklamak” ve “yorum almak” için dijital yuan (e-CNY) teknik incelemesini yayınladı.

FUD Yapayımda Nasıl Olursa Olsun…

Çin

Aynı zamanda, merkez bankası bir kez daha bitcoin (BTC) gibi merkezi olmayan kripto varlıkları, içsel değerleri olmadığını, değişken olduklarını ve “büyük enerji tüketimi” gerektirdiğini iddia ederek eleştirdi.

PBoC, kripto varlıkların çoğunlukla spekülatif araçlar olduğunu, finansal güvenlik ve sosyal istikrar için potansiyel bir risk oluşturduğunu da sözlerine ekledi. Banka ayrıca “küresel sabit paraların” “uluslararası para sistemine risk ve zorluklar getireceğini” vurguladı.

Çin Bir Çok Senaryo Kuruyor…

Çin

Bu arada, PBoC’ye (People’s Bank of China)(Çin Bankası Kullanıcıları) göre, 30 Haziran itibariyle bir e-CNY pilotu sırasında, token, kamu hizmetleri ödemesi, yemek hizmeti, ulaşım, alışveriş ve devlet hizmetlerini kapsayan 1,3 milyondan fazla senaryoda uygulandı.

Banka, “20,87 milyondan fazla kişisel cüzdan ve 3,51 milyonun üzerinde kurumsal cüzdan açıldı, toplam işlem hacmi 70,75 milyon ve işlem değeri yaklaşık 34,5 milyar RMB [5,3 milyar ABD Doları]” dedi. Ayrıca, e-CNY’yi programlanabilir hale getirmek için akıllı sözleşmelerin kullanıldığını açıkladı.

PBoC, e-CNY’yi banka tarafından çıkarılan fiat para biriminin dijital versiyonu olarak tanımladı

“yasal ihale statüsüne ve gevşek bağlı hesap bağlantısına sahip değer tabanlı, yarı hesap tabanlı ve hesap tabanlı hibrit ödeme aracı.”

E-CNY’nin özellikleri :

  • RMB’nin fiziksel biçimiyle aynı, merkez bankası tarafından çıkarılan itibari para birimidir ve Çin’in yasal Para Birimidir;
  • Esas olarak dolaşımdaki naktin yerini alır ve fiziksel RMB ile birlikte var olur(Beraber kullanılır); fiziksel RMB için talep olduğu sürece, PBoC ne arzı durduracak ne de idari emir yoluyla değiştirecektir;
  • Merkezi bir yönetim modelini ve iki katmanlı bir operasyonel sistemi benimser: e-CNY düzenleme hakkı devlete aittir, PBoC e-CNY operasyonel sisteminin merkezindedir, ancak yetkili operatörler ve diğer ticari kurumlar değiş tokuş eder. ve e-CNY’yi halka dağıtır;
  • Halka verilen bir perakende CBDC(Central Bank Digital Currency)(Merkez Bankası Dijital Para Birimi)’dir ve esas olarak yerel perakende ödeme taleplerine hizmet eder;
  • Geleceğin dijital perakende ödeme sisteminde, e-CNY ve yetkili operatörlerin elektronik hesabındaki fonlar birlikte çalışabilir ve her ikisi de dolaşımdaki nakiti oluşturur.

Projenin Başarılı Olacağını Düşünüyorlar

Çin

E-CNY faiz taşır ve ödemez ve e-CNY cüzdanları aracılığıyla yapılan ödemeler talep üzerine yapılır. Ayrıca, e-CNY yetkili operatörlerden takas ve dolaşım hizmetleri için ücret almaz ve operatörler de e-CNY değişimi için bireysel müşterilerden ücret almaz.

Aynı zamanda “küçük değer için anonimlik ve yüksek değer için izlenebilirlik” ilkesini de takip eder. Banka, sistemin geleneksel elektronik ödemeden daha az işlem bilgisi topladığını ve “yasa ve yönetmeliklerde aksi belirtilmedikçe” üçüncü taraflara veya diğer devlet kurumlarına bilgi sağlamadığını iddia ediyor.

 

Siz Çin Hükumetinin bu projesi ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Fikrini yorumlarda bizimle paylaşabilirsin.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook