Çarşamba, Ocak 27, 2021

Ripple CEO’su: “Neden Her Ay Yüklü Miktarda XRP Satışı Yapıyoruz?”

xrp satışı
XRP Satışı

XRP Satışı – XRP’nin arkasındaki Ripple, her ay piyasaya 1 milyar adet XRP sürmesi ile biliniyor. Ripple uzun süreden beri her ay aynı miktarda XRP’nin kilidini açıyor. Bu durum da XRP yatırımcılarının sık sık sert eleştirilerine maruz kalıyor. Peki Ripple neden sürekli olarak XRP satışı yapıyor?

Quora platformu üzerindeki bir kullanıcı da tam olarak benzer bir soru sordu. Soruda “eğer XRP bu kadar harika bir kripto para birimi ise neden bunun kurucuları her ay itibari para karşılığında ellerindeki arzı dump‘lıyor?” ifadesi alıyor. Gönderiye birden çok cevap gelse de bunlardan en ilginci ve açık olanı Ripple CTO’su David Schwartz’ınki oldu.

Ripple Neden Her Ay Yüklü Miktarda XRP Satışı Yapıyor?

Schwartz neden her ay toplu XRP satışı yaptıklarını ve bunun nasıl gerekli bir hal aldığını detayları ile açıkladı. Ünlü yöneticiye göre XRP Ledger, ilerlemek için herhangi bir rekabetçi sürece sahip değil ve ağ kendi kendine XRP dağıtamıyor. Bitcoin gibi bir madencilik altyapısına sahip olmayan XRP Ledger üzerindeki bütün coin’ler, direkt Ripple yönetiminin elinde bulunuyor. Schwartz, XRP Ledger ilk üretildiği zaman, var olabilecek 100 milyar XRP’nin tamamının bir cüzdana aktarıldığını açıkladı. O tarihlerde XRP’nin herhangi bir finansal değeri olmadığı için cüzdanın da herhangi bir güvenliği bulunmuyordu ve kurucular istedikleri gibi buradan fon alıp kendi cüzdanlarına aktarabiliyorlardı.

Schwartz’a göre XRP’nin ilk dağıtım stratejisi ise şu şekildeydi:

Orijinal strateji Ledger ile çalışmak isteyen herkese XRP vermeyi kapsıyordu. Bu bir süre boyunca iyi işledi ancak XRP bir piyasa fiyatına sahip olunca ve kolaylıkla satılmaya başlayınca bu sistem çalışmayı durdurdu.

İnsanlar piyasaya XRP satmak için giveaway’lere (bedava XRP dağıtma etkinlikleri) katılmaya başladılar.

Ripple’ın Stratejileri Başarısız Oldu

Ne yaparlarsa yapsınlar insanların her zaman bir araya gelip giveaway etkinliklerinde spam yaptığını ve elde ettikleri fonları tek bir cüzdanda topladıklarını belirten Schwartz, bunun da genelde serbest piyasada satışta bulunmak için yapıldığını vurguladı. Bu da Ripple’ın ilk başlarda kullandığı giveaway yöntemini artık kullanılamaz bir hale getirdi.

CTO, dolaşıma XRP sokmanın bir süre boyunca en iyi yönteminin bunları piyasada satmak olduğunu belirtti. Yatırımcılara normal fiyattan daha düşüğe XRP satmayı da deneyen Ripple yönetimi, alıcı kişilerin kazanç elde etmek için bunları yine anında sattıklarını gözlemledi. Bu da Ripple için bir risk oluşturdu:

Az sayıda insanın sonsuza dek XRP arzının büyük bir kısmına sahip olmasını veya kontrol etmesini istemezsiniz.

Ancak piyasaya kısa sürede yüklü miktarlarda XRP satılması da düşen bir fiyatı tetikler ki bu durum da XRP’yi insanların bunu yatırım olarak tutamayacağı kadar pahalı olmasına sebep olur. Bu da ödemeler için çok faydalı olmaz.

Schwartz tam olarak bu yüzden kısa süre yerine uzun zaman aralıkları ile Ripple tarafından satış yapılması yöntemini denemeye başladıklarını belirtiyor. Uyguladıkları stratejiler konusunda oldukça şeffaf olduklarını da belirten CTO, son günlerde platformlarının daha kolay geliştirilebilir bir hal alması için çaba sarf ettiklerini belirterek yanıtını noktaladı.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺12.56
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.38
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.22