Bu Hafta Bitcoin ve Kripto Paralar için Çok Kritik Olabilir: İşte Sebebi!

  • Kripto piyasası, ABD’nin bu hafta TÜFE ve ÜFE enflasyon verilerini yayınlamasıyla kritik bir haftaya giriyor, bu da FOMC üyelerine faiz artırımına bir “ara verme” şansı sunuyor.
  • Traderlar şimdi bu hafta TÜFE verilerini piyasanın yönünü onaylamak için beklerken, aynı zamanda piyasalar için tarihsel olarak en kötü ay olan Eylül boyunca dikkatli oluyorlar.
  • Wall Street analistleri ayrıca yılın sonunda olası bir faiz artışına inanıyorlar. Bunun yanı sıra, ABD dolar endeksi (DXY) hala 104.50’nin üzerinde yükseliyor ve BTC fiyatının baskı altında devam etme riski taşıyor.

Bu hafta ABD’de açıklanacak olan ekonomik veriler, Bitcoin ve kripto para fiyatları için kritik bir yön belirleyici olabilir: Piyasalar, FED’in hamlesine odaklandı!

Kripto Dünyası için Kritik Verilerle Dolu Hafta

Kripto piyasası, ABD’nin bu hafta TÜFE ve ÜFE enflasyon verilerini yayınlamasıyla kritik bir haftaya giriyor, bu da FOMC üyelerine faiz artırımına bir “ara verme” şansı sunuyor. Bu, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarını dip seviyelerden sıçratacak, piyasa genelinde toparlanmayı getirecek ve yılın geri kalanı için boğa görünümünü doğrulayacak.

Piyasa, yıllık TÜFE’nin %3,6 olarak gelmesini bekliyor, bu da Temmuz’daki %3,2’lik TÜFE’nin üzerinde. Ayrıca, Ağustos ayındaki çekirdek yıllık TÜFE’nin Temmuz’daki %4,7’lik rakama göre %4,3’e düşmesi bekleniyor. Piyasa, aylık çekirdek ÜFE verilerinin tekrar %0,2’ye düşeceğini tahmin ediyor.

FED’in iş piyasasının soğuması ve işsizlik oranının geçen ay artması nedeniyle muhtemelen faiz artışlarını tamamladığı tahmin ediliyor. Traderlar şimdi bu hafta TÜFE verilerini piyasanın yönünü onaylamak için beklerken, aynı zamanda piyasalar için tarihsel olarak en kötü ay olan Eylül boyunca dikkatli oluyorlar.

CME FedWatch, 20 Eylül’deki bir sonraki FOMC toplantısında bir ara vermenin %93’lük bir olasılığını gösteriyor. Wall Street analistleri ayrıca yılın sonunda olası bir faiz artışına inanıyorlar. Bunun yanı sıra, ABD dolar endeksi (DXY) hala 104.50’nin üzerinde yükseliyor ve BTC fiyatının baskı altında devam etme riski taşıyor.

Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü faiz oranı artış kararını açıklayacak. Tahmin, geçen yıldan bu yana sürekli faiz artışlarına rağmen bir ara verilmesi yönünde.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatları Baskı Altında

DXY’deki artış ve SEC’in spot Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararını geciktirmenin etkisiyle kripto piyasası hareketsiz. Geleneksel piyasa katılımcıları, bir Bitcoin ETF’sini onaylaması için ABD SEC’e baskı yapıyorlar.

BTC fiyatı son 24 saatte ve geçen hafta yatay bir seyir izledi ve şu anda 25,810 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ancak son 24 saatte işlem hacmi arttı, bu da traderlar arasındaki ilginin yükseldiğini gösteriyor.

Öte yandan ETH fiyatı son 24 saatte %0,7 düştü ve geçen hafta neredeyse %2 kaybetti. Fiyat şu anda 1,611 dolar seviyesinde işlem görüyor ve son 24 saatte işlem hacmi %85 arttı.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version