Diğer
  Ana SayfaHaberBTC Madencileri Yeni Yasanın Sıkıntısını Yaşıyor!

  BTC Madencileri Yeni Yasanın Sıkıntısını Yaşıyor!

  -

  2023’ün başından bu yana Kazakistan’da faaliyet gösteren kripto para madencileri, kripto para üretmek için ihtiyaç duydukları elektrik için yeni ücretler ödemek zorunda. 2021’de uygulamaya konulan bir ek ücret, artık bitcoin madencileri tarafından tüketilen elektriğin fiyatı bir önceki orana göre ciddi derecede artmış durumda.

  Dünya’nın En Çok Bitcoin Madenciliği Yapılan Ülkede Elektrik Fiyatları Arttı!

  1 Ocak’tan itibaren, Kazakistan’daki kripto madencilerine uygulanan bir elektrik ücreti aşamalı bir ölçeğe göre hesaplanıyor. İlk olarak 2021 yazında kabul edilen kilovat saat (kWh) başına 1 Kazakistan tengesi (0,002 ABD Doları) tutarındaki ilk evrensel ek ücret artık 25 tengeye (0,05 ABD Dolarının üzerinde) ulaştı.

  Bu durumda oran, kripto para birimlerini üretmek için kullanılan elektrik enerjisinin kaynağına ve fiyatına bağlı olacak. Tarifeyi belirlemeye yönelik yeni mekanizma, Temmuz 2022’de Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in imzaladığı ülkenin Vergi Kanununda değişiklik yapan bir yasa tasarısıyla onaylandı. (Bknz: Madencilik Nedir?)

  kriptoparadava
  kriptoparadava

  Verginin temeli, belirli bir vergi döneminde bir madenci tarafından tüketilen elektriğin ortalama fiyatı hesaplandı. Bir şirketin kWh başına 24 tenge veya daha fazla ödeme yapması durumunda, belirtilen açıklamalara göre en son tarife ölçeğine göre minimum 1 tenge ücret alınacak.

  En düşük oran, elektrik maliyeti dikkate alınmadan yenilenebilir enerji kullanan kripto madencilik yerlerinde de sunulacak. Ve diğer kaynaklardan üretilen enerji için – kullanılan güç ne kadar ucuzsa, vergi yükü o kadar ağır olacak. Raporların ayrıntılarına göre, ücret kWh başına 25 tengeye kadar çıkabilecek. (Bknz: Bitcoin Üretim Maliyeti Kaç Dolar?)

  Kazakistan En Çok Bitcoin Madencisi Olan Ülke Konumunda!

  Kazakistan, 2021’de Çin’in sektöre uyguladığı baskının ardından bir madencilik merkezi haline geldi ve düşük, sübvansiyonlu elektrik fiyatlarıyla kripto madencilerini kendine çekti. Madencilik şirketlerinin akını, ülkenin artan elektrik açığından sorumlu tutuluyor.

  borsa
  borsa

  yetkililer, ruhsatsız madencilik yerlerinin peşine düşüyor ve sektörü daha kapsamlı bir şekilde düzenlemek için adımlar atıyor. Kazakistan parlamentosu tarafından Aralık ayında kabul edilen yeni bir yasa tasarısındaki bir hüküm, madencileri hükümet kontrolündeki bir piyasadan fazla elektrik satın almaya mecbur etmeyi amaçlıyor. (Bknz: Stablecoin Nedir?)

  Bir grup milletvekili tarafından Ekim ayında sunulan daha önceki bir yasa teklifi, madenciliği yalnızca kayıtlı firmalarla sınırlandırıyor. Ayrıca, yerleşik olmayan kuruluşların, yerel lisanslı veri merkezleriyle anlaşmaları olduğu sürece ülkede madencilik yapmasına izin verilecek.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Fiyat Analizi! Kritik Bölgeye Yaklaşıyor!

  Ethereum'un fiyat grafiğini incelediğimizde, düşüş trendi içerisinde olduğu ve 1830$ desteğine doğru bir düşüş yaşadığı gözlemlenmektedir. ETH'nin fiyatı, belirtilen destek aralığından dönüş sağladığı takdirde yükseliş hareketini sürdürebilir.

  Verilere Göre, Bitcoin Yatırımcıları Panik Satışı Yapmamak için Kararlı Görünüyor

  Binance ve Coinbase davaları kripto para piyasasında korku yarattı ancak yatırımcıların panik satışı yapmadığı verilerde görüldü.

  Bitcoin Yükseliş Hareketine Devam Edecek Mi? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat grafiği, güçlü alıcılarla karşılaşarak 26.364$ seviyesindeki 0.5 Fibonacci desteğinden yükseliş gerçekleştirdi. Ancak belirli seviyelerin üzerinde veya altında kalıcılık, BTC'nin gelecekteki hareketi açısından belirleyici olacaktır.

  BitMEX Kurucu Ortağı Hayes, Bitcoin için Pozitif Kalmaya Devam Ediyor

  SEC'in Binance ve Coinbase borsasına karşı başlattığı davalar piyasayı sarstı ancak Arthur Hayes, Bitcoin için hala pozitif.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler