Cumartesi, Ocak 16, 2021

Eski BitTorrent Çalışanlarından, Tron CEO’su Justin Sun’a 15 Milyon Dolarlık Taciz Davası!

2018’de Tron tarafından satın alınan P2P torrent istemcisi BitTorrent şirketinde ki iki eski çalışan, iş ihlali ve taciz iddiası nedeniyle Tron’un kurucusu ve CEO’su Justin Sun’a dava açtı.

28 Ekim’de Kaliforniya’da sunulan mahkeme belgelerinde, 28 yaşındaki davacı Lukasz Juraszek ve 50 yaşındaki Richard Hall’un, Tron Vakfı’nın yasal işletme kuruluşu olan Rainberry, Sun ve baş mühendis Cong Li’ye 15 milyon dolarlık tazminat davası açıldığı ortaya çıktı.

İlgili şikayette hatalı fesih, ırk ayrımcılık, düşmanca çalışma ortamı, sahtekarlık, misilleme, taciz ve haksız iş uygulamaları da dahil olmak üzere pek çok iidia yer aldı.

Hall’un BitTorrent ve Tron Vakfı bünyesindeki ürün direktörlüğü görevi, Haziran 2019’a kadar yedi ay sürmüştü. Juraszek aynı yılın şubat ve ağustos ayları arasında yazılım mühendisi olarak çalışmıştı..

BitTorrent Ve Sürekli düşmanlık

70 sayfalık dava dosyasında; her iki davacının Kafkasya kökenleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldıklarının yanı sıra, şirketin bazı operasyonlarının yasallığı konusundaki endişeleri hakkında sessiz kalmayı reddettikleri görevlerinden alındıkları iddia ediliyor. Telif haklarının ihlali ve hatta çocuk pornografisi terimleri bile dosyada yer alıyor.

Belgelerde, her iki çalışanın da “profile uymaması” nedeniyle düşmanlık ve misilleme ile karşılaştıkları iddia ediliyor:

“Davalı Justin Sun’un aradığı işçi türü şöyle: Çin anakarası doğumlu, gerçek veya potansiyel yasa dışı faaliyet gördüklerinde […] itiraz etmeyecek veya söylenti yaymayacak […] haftanın altı günü 09:00 – 21:00 çalışacak, […] yasa dışı, etik dışı, ahlaksız veya vicdana uymayan ticari faaliyetler hakkında endişelerini de dile getirmeyecek.”

Hall, “açık bir şekilde yasa dışı, etik dışı ve vicdansız” operasyonlar yapmayı reddettiği için kendisine karşı ayrımcı tutum sergilendiğini iddia ediyor.

Firmanın faaliyetlerine itirazları üzerinde benzer kötü muameleyle karşılaştığını iddia eden Juraszek ise; işten atılmasının Li tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürüyor. İddiasına göre Juraszek, “imkansız yüksek mühendislik standartlarına” tabi tutuldu ve omuzlarına “başarılması imkansız görevler” yükledi.

Justin Sun BitTorrent Çalışanlarının İddialarını Yalanladı

Her iki davacı, diğer iddialarının yanı sıra, düşmanlık ve misilleme uygulandığı ithamında bulundular. Sun’ı; yasa dışı faaliyetlerde bulunmak ve kişisel çıkarı için kripto para birimini manipüle etmekle suçladılar.

12 Aralık’ta Sun, davacıların iddialarında bulunan ve şikayetlerinde yer alan “her bir maddi iddiayı” reddetti. İş veren olarak eylemlerinin “ayrımcı olmayan, taciz edici olmayan, misilleme yapmayan” şeklinde tanımladı ve tavırlarının “makul olduğunu” ileri sürdü.

TRON’dan Önemli Pornhub ve Tether Hamlesi

Pornhub’da içerik yayınlayan kullanıcılar ödemelerini Paypal ile alabiliyordu ancak geçtiğimiz aylarda bu hizmet tamamen durduruldu. Justin Sun’ın bu gelişmeyi duyurmasındaki sebep ise Tron ve Tether arasındaki işbirliği.

BitTorrent

Pornhub kullanıcıları TRONlink isimli kripto para cüzdanı ile TRON blok zinciri ağındaki USDT’lerle işlem yapabilecekler. Tether ilk başlarda Bitcoin OMNI protokolü ve Ethereum blok zinciri tabanlı bir stabil coin olarak piyasaya sürülse de daha sonra TRON ağına da belirli miktarda USDT aktarımı yapılmıştı.

Stabil Coin’ler Yayılıyor

TRON merkezli olan bu gelişme, sektöre dair hala sürmekte olan büyük bir oluşuma ışık tutmuş oldu. Stabil coin’ler kripto para birimlerinin en çok eleştirilen dalgalanma özelliğini tamamen ortadan kaldırarak daha çok öne çıkmaya başladı. Böylelikle bu tip kripto paralar, itibâri paraların kullanıldığı bütün alanlara rahatlıkla girebilir. 

Yatırım Tavsiyesi Değildir!

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺28.70
  THYAO.IS₺13.23
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.42
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.18