BitMEX ve 100 Milyon Dolarlık Ceza Detayları!

BitMEX-exchange-1-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

BitMEX Eski CEO’su Arthur Hayes ve kurucu ortakları, bir zamanlar popüler olan türev borsasında kimliksiz kayıtlara izin verdikleri için hala cezai suçlamalarla karşı karşıya.

BitMEX Resmen Lekelendi! Bu da Olmaz Artık!

BitMEX

BitMEX türev borsasıyla ilişkili beş şirket, Banka Gizliliği Yasası ve Emtia Borsası Yasası’nın kara para aklamayla mücadele kurallarını ihlal ettikleri için sivil suçlamaları çözmek için 100 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Eski CEO Arthur Hayes ve BitMEX kurucu ortakları Samuel Reed ve Benjamin Delo, eski iş geliştirme başkanı Gregory Dwyer ile birlikte, hala 10 yıla kadar hapis cezası taşıyan Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmekle ilgili suçlamalarla karşı karşıya.

Haklarında 10 Yıl Hapis Cezası İsteniyor…

BitMEX

Suçlamalar, 1 Ekim 2020 tarihli Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve ABD Adalet Bakanlığı’nın aynı anda Bermuda merkezli kripto para türevleri borsasını ABD’li müşterilerden kişisel kimlik bilgileri toplama şartlarını göz ardı etmekle suçladığı bir eylemden kaynaklanıyor. Borsa ABD vatandaşlarını yasakladı. Ancak 2014 ve 2020 yılları arasında bir e-posta adresinden başka bir şey olmadan hesaplar açılabiliyordu. Anlaşma, 10 Ağustos’ta CFTC ve ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) tarafından duyuruldu.

FinCEN Başkan Yardımcısı AnnaLou Tirol, “BitMEX’in, orantılı bir kara para aklama önleme programı olmaksızın dönüştürülebilir sanal para türevleri sunan en büyük vadeli işlem borsalarından birine dönüşmesi, ABD finans sistemini ciddi bir risk altına soktu” dedi. “Finansal yenilik ve fırsatların güvenlik açıklarından ve sömürüden korunması için platformların en başından itibaren finansal bütünlük oluşturması çok önemlidir.” dedi.

Kurallara Uymaya Başladılar!

BitMEX

7 Ocak’ta BitMEX, müşteri tanıma (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) programını duyurdu. Anlaşmanın bir parçası olarak BitMEX, Emtia Borsası Yasası (CEA) ve CFTC düzenlemelerinin daha fazla ihlal edilmesini önlemeyi de kabul etti. CFTC, “Bu durum, daha geniş bir piyasaya etki etmeye devam ediyor. Dijital varlık endüstrisinin, düzenlenmiş finans endüstrisindeki sorumluluklarını ve bir uyum kültürü geliştirmesi laazım. Bunlara bağlı kalarak ancak görevlerine sadık kaldıklarını belli edebilirler.” dedi.

CFTC İcra Direktör Vekili Vincent McGonagle, “ABD’de iş yapan kripto para ticaret platformları sağlam Müşteri Tanıma ve Kara Para Aklamayı Önleme prosedürleri uygulamalıdır” diye ekledi.

Eylem, uluslararası bankacılık ve finansal düzenleyicilerin, sanal varlık hizmeti sağlayıcılarını çökerttiği ve AML’yi öneren ve terörizmin finansmanı (CFT) politikasına karşı koyan uluslararası bir kuruluş olan Mali Eylem Görev Gücü aracılığıyla endüstrinin tek tip düzenlemesiyle geliyor.

Anlaşmanın bir parçası olarak, “BitMEX’in etkin ve makul bir şekilde tasarlandığından ve uygulandığından emin olmak için uygun politikaların, prosedürlerin ve kontrollerin mevcut olduğundan emin olmak için ilgili testler de dahil olmak üzere iki inceleme yapmak üzere bağımsız bir danışman görevlendirmeyi” kabul etti.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster