BitMEX Neden Kapandı ?

BitMEX Neden Kapandı?

Güncellenme Tarihi

BitMEX Neden Kapandı ?-25 Dakika Boyunca Arıza Yaşayan BitMEX Komplo Teorilerini Reddediyor.Alım satım devi BitMEX, Bitcoin 3.700 dolara kadar gerilediğinde yaşanan beklenmedik arızadan dolayı eleştirilerin odağı oldu.

BitMEX Neden Kapandı? : Kapanmasa Ne Olurdu?

BitMEX Neden Kapandı ? Şirketin gönderisine göre 12 Mart akşamı yaşanan problem, alım satım faaliyetinin fırlamasından dolayı yaşandı.

BitMEX, arıza nedeniyle 25 dakika boyunca erişilemez oldu ve problemi İngiltere saatine göre gece 3’te çözebildi. Gönderide şöyle belirtiliyor:

“13 Mart 2020 saat 02:16-02:40 UTC arasında bulut hizmeti sağlayıcımızda işlemlerin gecikmesine neden olan bir donanım problemi tespit etti.”

BitMEX Neden Kapandı ?
BitMEX Neden Kapandı ? Temsili Görsel

BitMEX Neden Kapandı ? Kapanmasa Ne Olurdu? Kripto türev borsası FTX’in CEO’su, BitMEX’in Bitcoin’deki büyük çöküşten hemen sonra kapanmamış olsaydı fiyatın sıfırlanabileceğini ileri sürdü.

BitMEX Borsası 25dk Offline

Kripto para piyasası katılımcıları, Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu uykudayken olanları tartışıyor.

TSİ 05.15 civarında bazı borsalarda Bitcoin’in fiyatı 3700 dolara kadar çekilmişti. Bu sert düşüşten hemen sonra ise kimilerinin “piyasanın kanseri” olarak bahsettiği, milyarlarca dolarlık işlemin döndüğü kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX, birdenbire çevrim dışı duruma geçti. BitMEX’in kapanmasından hemen sonra ise Bitcoin’in fiyatı hızla 5400 doların üzerine tırmandı. Dakikalar içinde 1700 dolarlık yükseliş gerçekleşti.

BitMEX Neden Kapandı ?
BitMEX Neden Kapandı ? Temsili Görsel

BitMEX Borsası ve Yatırımcılar Nasıl Ekilendi?

BitMEX Borsası ‘na rakip, Hong Kong merkezli kripto türev borsası FTX’in SBF olarak bilinen CEO’su Sam Bankman-Fried, yaşanan bu gerçeğe dikkat çekti ve konu hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

SBF, BitMEX’in borsayı likidasyon (tasfiye) motorunun XBT/USD emir defterini sıfıra indirebileceği korkusuyla kapatmış olabileceğini iddia etti. BitMEX’in likidasyon motorunun Bitcoin’i sürekli aşağı çektiğini ileri süren SBF’ye göre, platformun bakıma girmesi, fiyatın 0 dolara inmesinin önüne geçti.

BitMEX Neden Kapandı ?
Bitmex Borsası Bitcoin Temsili Görsel

BitMEX’in şüpheli zamanlaması da SBF’nin iddiasını destekliyor. Şeyseller merkezli borsadaki fiyat, spot fiyatın yüzde 10 altına inmiş ve fonlama oranı, en düşük seviyelere gerilemişti. Kapanıştan hemen sonra Bitcoin, yukarı doğru keskin bir hamle yaptı.

BitMEX Borsası ve Yatırımcılar Nasıl Ekilendi? Öte yandan BitMEX tarafından yapılan açıklamada ise platformun bir donanım sorunu nedeniyle bakıma alındığı, TSİ 06.00’da normal işleyişin devam ettiği kaydedildi. BitMEX tarafından SBF’ye verilen bir başka yanıtta ise iddialar yalanlandı.

BitMEX Pozisyonlarında Tarihi Rekor

Son olarak BitMEX, tasfiye edilen pozisyonların büyüklüğü bakımından tarihi bir rekor kırdı. Son 24 saatte borsada 1.5 milyar dolarlık uzun (long) pozisyon tasfiye edildi. Bu, BitMEX’te açık ara şimdiye kadar görülen en büyük rakam. Ayrıca borsanın sigorta fonu bir günde 1600 BTC azaldı.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz