Pazar, Ocak 24, 2021

BitMEX Açıklama Yaptı: Bitcoin Lightning Kullanımı Beklenenin Üzerinde!

Bitcoin Lightning

BitMEX Research, Bitcoin Lightning Network kullanımının beklenenden hızlı artmakta olduğunu ifade etti.

Bitcoin‘in (BTC) 2017 yılındaki fiyat rekorundan sonra ağda bir takım gecikmeler ve tıkanmalar görülmeye başlamıştı. Elizabeth Stark ön0derliğindeki bir grup geliştirici de bu tıkanmalara çare olması için Bitcoin Lightning Network‘ü geliştirmeye başladı. LN, kısa sürede büyük bir hızla büyüdü ve şu an binlerce BTC ağda kilit altında tutuluyor. Önde gelen kripto para borsalarının da LN kullanmaya başlaması, kesinlikle bu adaptasyonun ciddi bir şekilde hız kazanmasına yardımcı oldu.

Bitcoin Lightning Network Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ilk kez ortaya atıldığında, James A. Donald sistem hakkında genel bir yorum yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Anladığım kadarıyla teklifiniz istenen boyuta ölçeklenemiyor gibi görünüyor.” Aradan geçen on yıla rağmen, Bitcoin ve benzeri ünlü kripto para birimlerinin bugün bile en büyük sorunu ölçeklenebilirlik…

Peki bu ölçeklenebilirlik tam olarak ne anlama geliyor? Bitcoin’in ilk günden bu yana gösterdiği performansa baktığımızda, saniyede yaklaşık 7 işlem gerçekleştirebildiğini görüyoruz. Bu sayı, başlangıç aşamasında yeterliyken, sistemin birkaç yılda geldiği noktada tıkanmalar yaşanmaya başladı. Bunun sonucu olarak da işlemlerin tamamlanması daha uzun zaman alıyor ve işlem ücretleri de yükseliyor.

Bitcoin eğer, mevcut ödeme sistemlerine tam manasıyla bir alternatif oluşturacaksa, onlarla her alanda rekabet edebilecek güce sahip olmalı. Şu an itibarıyla, o seviyeye yaklaşamıyor bile! Durumun büyüklüğünü anlamak için şu karşılaştırmayı yapmak yeterli: Bitcoin ile her saniyede 7 işlem gerçekleşebiliyorken, Visa’nın bu süredeki ortalaması 24.000… Hatta 50.000 işlem seviyesine bile ulaşıldığı bile oluyor.

Lightning Network nedir?

Geçmişte uzun mesafeli iletişimin en hızlı ve en etkili yolu telgraf göndermek olarak biliniyordu. Bunu yapmak için postaneye gitmek ve bir form doldurmak gerekiyordu. Mesajın içinde yer alan harf sayısına göre de ücretlendiriliyordu. Bu işlemin ardından ilgili mesaj, hedef noktasına en yakında bulunan telgraf ofisine gönderiliyordu. Görevli bir postacı da daha sonra bu telgrafı hedefine götürüyordu.

Yani, basit bir kısa mesaj göndermek için çok sayıda insan çalışıyordu ve bu işlem için de belli bir miktar para ödemek gerekiyordu. Bu yöntem, hemen hemen Bitcoin ağının şu anki durumunu özetliyor. Bu örneğimiz üzerinden gidecek olursak Lightning Network, sadece bir tuşa basarak ulaşmak istediğimiz kişiyi hızlı arama listesine kaydetmemize benziyor.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39