Bithumb Başkanına Dolandırıcılık Soruşturması Açıldı

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Güney Koreli savcılar, Güney Kore merkezli Bithumb’un üst şirketi Bithumb Holdings’in eski başkanı Lee Jung-hoon’u suçladılar.

Bithumb

Bithumb Soruşturmasının kaynağı ne?

Seul Merkez Bölge Savcılığı, 6 Temmuz’da Lee’yi dolandırıcılık iddiasıyla suçladı, ancak onu gözaltına alamadılar.

Savcılar tarafından yayınlanan bir soruşturma raporuna göre Lee’nin, Kim’in Bithumb Holdings’i satın alması için yapılan pazarlık sırasında BK Group’un başkanı ve bir dizi kozmetik cerrahi kliniğinin kurucusu olan Kim Byeong-gun’u 100 milyon dolar dolandırdığı iddia ediliyor.

Bithumb Mahkeme

Bithumb dolandırıcılığı nasıl gerçekleşti

Rapora göre Lee, Kim’den “sözleşme ücreti” olarak önden 100 milyon dolar istedi. Karşılığında, BXA tokenini Bithumb’ın kripto borsasında listeleme sözü verdi. BXA tokeni, Aralık 2018’de Kim ve BK Group’A bağlı bir konsorsiyum tarafından oluşturulan Blockchain Exchange Alliance tarafından dağıtılır.

Kim’in sahibi olduğu BK Group, nominal olarak Singapur’da bulunmaktadır ve Seul’de kozmetik cerrahi kliniği olarak başlayan kurumsal bir imparatorluğun parçasıdır. BK, güzellik Kore” anlamına gelir.

BxA & Bithumb

Lee’nin Kim’e, kalan satın alma maliyetlerini BXA token listeleme yoluyla kazanılan parayı kullanarak ödeyebileceğini söylediği iddia edildi. Plan, Kim’in Bithumb’da BXA tokenleri satarak kâr elde etmesi ve ardından bu parayı Bithumb’ın satın alınması için kullanmaktı. Kim başlangıçta Bithumb Holdings’in %50 hissesi için 400 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

BXA token Bithumb’da hiçbir zaman listelenmedi. Savcılar, Lee’nin Bithumb’da BXA’yı listeleme niyetinde olmadığını ve tokeni listeleme vaadinin sadece Kim’den hızlı nakit almak ve yatırımcıları dolandırmak için bir yalan olduğunu iddia ediyor.

Lee, BXA projesi için 50’den fazla yatırımcıdan 8 milyar won (7 milyon dolar) almayı başardı. Ayrıca Bithumb‘da listelenecekleri vaadiyle BXA tokenleri yaklaşık 30 milyar won (26.4 milyon dolar) sattı. Bu yatırımcılar Mart 2020’de hem Lee hem Kim’i dolandırıcılık nedeniyle dava ettiler, ancak o zamandan beri Kim’e yönelik suçlamalar düştü.

Bithumb

Önceden satılan BXA jetonlarının alıcıları, bu yıl Nisan ayında Lee ve Kim’e karşı kendi davalarını açtılar, ancak yine Kim üzerinde ki suçlamalar düştü. Polis müfettişleri, Kim’in de Lee tarafından işlenen dolandırıcılığın kurbanı olduğunu belirledi.

Savcılar, Lee’yi “tüm soruşturmalarda iş birliği yaptığı” için gözaltına almamaya karar verdiklerini ve söz konusu 100 milyon doların %70’ini devlete kaybettiğini belirttiler.

 

 

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook